-Fatma Bedia UYAR

YÖK tarafından ALKÜ’de Prof. Dr. Ekrem Kalan’ın görevden el çektirilmesinin ardından yeni rektör alımı için Yükseköğretim Kurumu’na (YÖK) yapılan başvurusu sayısı 83 oldu. ALKÜ Rektörlüğü için 83 isimden YÖK, tarafından önerilecek olan üç rektör adayından biri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından görevine başlayacak. Yeni seçilecek olan rektör 4 yıl süreyle görev yapacak. Rektörün ay sonuna kadar belirlenmesi bekleniyor.

Alanya'da yanan alanlara zeytin ağacı önerisi Alanya'da yanan alanlara zeytin ağacı önerisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından kendisine sunulacak listeden bir isimi rektör olarak atayacak. Kuruluşunun onaylanarak 31 Mart 2015’te resmiyet kazanan 8 yıllık geçmişe sahip Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde yaklaşık 83 profesör rektör olmak için adaylık başvurusunda bulundu. Listede yer alan isimler arasından Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başhekimden görevden alınıp mahkeme kararı ile yeniden üniversite kadrosuna geçen Prof.Dr.Hüseyin Lakadamyalı, ALKÜ’de rektör vekili olarak görevini sürdüren üniversitenin Tıp Fakültesi Dekanı Arife Uslu Gökceoğlu ile yine ALKÜ Tıp Fakültesinden Prof.Dr. Şakir Özgür Keşkek, Prof.Dr. Ahmet Arslan, ALKÜ Eğitim Fakültesinden Prof.Dr. Özgür Kasım Aydemir ile Prof.Dr.Mehmet Ak’ın başvuru yapanlar arasında olduğu öğrenildi.

HACICAFEROĞLU’DA BAŞVURDU

Başvuranlar arasından İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Prof Dr Burhanettin Hacıcaferoğlu ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Alanyalı Prof Dr Selahattin Avşaroğlu ve Prof. Dr. Bülent Dilmaç'ta başvuru yaptı. Akdeniz Üniversitesinde spor Bilimleri alanında 2019’da profesör unvanını alan Hacıcaferoğlu daha önce Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak görev yaparken İstanbul’a atanmıştı.

Ankara, Konya, İstanbul ve Karadeniz ağırlıklı başvuruların değerlendirilmesinin ardından YÖK’ün belirleyeceği 3 isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak. CB Erdoğan’ın öneriler arasından isim tespitini yaptıktan sonra rektörlüğüne onay vererek göreve başlatacak. Temmuz sonu Ağustos başı gibi ALKÜ’nün yeni rektörünün resmi gazetede yayımlanması bekleniyor. Üniversitede ki çalkantılı sürecin kontrolü ve iç disiplinin daha kısa sürede sağlanabilmesi açısında beklentiler ALKÜ’yü yakından bilen bir ismin rektör olarak atanması yönünde olsa da yeni bir isim ile daha keskin radikal kararlar alınarak bir takım değişikliğe gidilmesi de gündemde.

Muhabir: Bedia UYAR