banner84

Alt Yapı Altta Kalmasın…!

   Alanya’mızda alt yapılar konusunda birçok çalışmalar yapılmakta olmasına rağmen daha birçok altyapı konusunda eksiklikler yaşamaktayız. 
      Bunun en bariz örneğini yağan ilk yağmurla birlikte yağmur suyu giderlerinde yaşayarak gördük…
      Bu yıl ilk defa yağan yağmurun kısa süreli olması bile yetersiz alt yapıya yetti arttı. 


      Ne yazık ki her sene olduğu gibi hazırlıksız yakalandık. Yıllardır tüm yağışlarla belirli bölgelerde yaşanan su baskınlarında hazırlıksız yakalandığımız gibi yine aynı bölgelerde bu yılda aynısını yaşıyoruz...
        Acaba tedbir almak için sezon öncesinden  bir plan yapmak bu kadar zor mu?
 Toprağın üstünün betonla  ilmik ilmik örüldüğü  Alanya’mızda toprağın altına da gerekli alt yapıyı yaparak  alt ve üst yapının parelel olarak, orantılı bir şekilde ilerlemesi gerektiğinin ne zaman farkına varacağız. 
İlla bir sel baskını veya afet yaşandıktan sonramı ?  
       Mevcut alt yapının yetersiz kaldığı bu durumlarda  acil çözüm odaklı bir çalışma veya önlem, plan proje olması gerekmez mi ? 
       İşin aslına bakarsak her sene bu tür su baskınlarına maruz kalıyorsak yeterince tedbir ve önlem alınmıyorsa tek diyecek şey; bir zafiyet yada öngörü eksikliği var…
      Bölge olarak yapılaşma daha tam tamamlanmamışken bu tür su baskınlarına maruz kalıyorsak, yapılaşmanın daha artmasıyla bu plansız ve yetersiz alt yapıyla her sene her yağmurda  sel baskınlarıyla maruz kalmamız daha da  elzem bir durum olacaktır. 
    Yağmur suyu baskınlarına karşı en iyi çözüm mutlaka teknik insanların konusudur. Ama Kıyıdan içerlere doğru hafitsen yükselen bir coğrafyaya sahip Alanya’da kıyıya dikey açılacak kanallar ile birlikte mevcut kanalların ve derelerin ıslahıyla  bir nebzede olsa sel baskınlarına karşı rahatlamış olacağız. Bunun içinde hem yerel Belediye olarak, hemde Büyükşehir Belediyesi olarak DSİ ile birlikte gerekli koordinasyon ve iş birliğini yaparak acil çözümler üretilmelidir.
      Ayrıca yıllardır temizlenmeyen, tıkanan, çöken  mazgallarında tekrardan gözden geçirilerek biran önce gerekli temizlik ve onarımlarının ivedilikle yapılarak işlevsel hale getirilmesi gerekmektedir.
Önerip hatırlatması bizden…..
Sağlıcakla Kalın.

YORUM EKLE

banner107

banner169