Akdeniz Körfezi'nde Antalya ve Alanya'dan sonra, Mersin'de son günlerde Erdemli ve Silifke sahillerine binlerce ölü denizanası vurdu. Vatandaşlar tedirgin olurken, uzmanlardan dikkat çeken uyarılar geldi. Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas, kıyılara vuran denizanalarının "göçmen denizanası" olarak adlandırılan "rhopilema nomadica" türü olduğunu ve zehirli olduğunu açıkladı. Ayas, bu denizanalarının açık denizde yoğun şekilde bulunduğunu ve dalga yoluyla kıyılara ulaştığını belirtti.

İŞTE ARTMA NEDENLERİ

Prof. Dr. Ayas, denizanalarının plankton ve küçük balıklarla beslendiğini ve ortamda bu türlerin yeterince bulunmamasının denizanalarının popülasyonunu artırdığını söyledi. Ayas, denizanalarının doğal avcıları olan caretta caretta kaplumbağalarının da popülasyonunun azalmasının bu duruma katkıda bulunduğunu belirtti.

YAPMAMANIZ GEREKENLER

Alanya'da üst katta oturanlar... Ölümcül sonuçlar doğurabilir! Alanya'da üst katta oturanlar... Ölümcül sonuçlar doğurabilir!

Prof. Dr. Ayas, zehirli denizanalarının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini ve denizanalarına kesinlikle dokunulmaması gerektiğini vurguladı. Ayas, denizanalarının uzantılarında yakıcı hücreler olduğunu ve ölü olsalar bile bu hücrelerin aktif kalabileceğini söyledi. Denizanalarına temas halinde tatlı su yerine deniz suyuyla yıkanılması ve sirke kullanılması tavsiye edildi. Ayas, en iyi çözümün ise sağlık kuruluşuna başvurmak olduğunu belirtti.  -Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi