banner129

DSİ, Antalya’da Taşkın Koruma Tesisleriyle halkı ve toprağı koruyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ, Antalya’da Taşkın Koruma Tesisleriyle halkı ve toprağı koruyor

DSİ, Antalya ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta.


DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yaptığı yazılı açıklamada, "Antalya ilimizde yapılan makinalı çalışmalarla hem derelerdeki taşkın riskini azaltıyor, hem de turizm cenneti Antalya'nın mavi bayraklı plajlarının korunmasında öncü rol oynuyoruz.
Antalya İlimizde 2003-2021 yılları arasında idari imkânlarla gerçekleştirilen makinalı çalışmalar ile 148 yerleşim yeri, 179 415 dekar tarım alanı ile turizm tesisleri taşkınlardan korunmuştur. Makinalı çalışmalarda 62.026.162 metre kazı, 1.470.267 metre taş tahkimatı, 11.643.677 metre yükleme yapılmıştır" dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107