banner84

Vali Ersin Yazıcı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliklerine katıldı

Vali Ersin Yazıcı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle gerçekleştirilen faaliyetlere katıldı.

Vali Ersin Yazıcı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliklerine katıldı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü tüm dünyada olduğu gibi Antalya’da da düzenlenen etkinliklerle engellilere yönelik farkındalığın arttırılmasını hedefleniyor. Vali Ersin Yazıcı da Engelliler Günü münasebetiyle gerçekleştirilen faaliyetlere katıldı. İlk olarak Valilik makamında erişilebilirlik belgesi almaya hak kazanan Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Gülsüm Ahmet Şimşek Anaokulu ve Özel Dört Mevsim Bakım Merkezi birimlerine belgelerini takdim eden Vali Yazıcı, daha sonra Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün düzenlediği programda Antalya’daki özel sporcularla bir araya geldi. Bu programdan sonra da Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi’nde Gören Eller Rölyef Sergisinin açılışını gerçekleştirdi ve ses kayıt stüdyosunda görme engelli vatandaşlarımız için kitap okudu.

Örnek Olacaksınız

Vali Ersin Yazıcı, Engelliler Günü münasebetiyle engelli bireylerin hizmetlere erişilebilirliklerinin artırılmasını sağlamak amacıyla kurum içerisinde ve çevresinde yaptığı düzenlemelerden dolayı erişilebilirlik belgesi almaya hak kazanan Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Gülsüm Ahmet Şimşek Anaokulu ve Özel Dört Mevsim Bakım Merkezi birimlerine belgelerini takdim etti.

25 Kasım tarihinde Antalya İli Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucunda erişilebilir olduğu belirlenen kurumlara belgelerini veren Vali Yazıcı “İlginiz alakanız, hassasiyetinizden ötürü hepinize teşekkür ediyorum. Hepimiz engelli adayıyız. Allah hiç kimseye kaza bela vermesin ama yaşlandığımızda bile bir çeşit engelli olmaya başlıyoruz. Bunun en temel göstergelerinden birisi merdiven çıkamıyoruz. Dolayısıyla hepimiz engelli adayıyız sözü yüzde yüz doğru bence. Bu konuda gösterilen hassasiyetleri takdire şayan buluyorum. Modern dünyada artık ülkeler değil şehirler yarışıyor. Son 10, 15 yılın modası bu. Paris, Amsterdam, Londra, İstanbul gibi şehirler ön plana çıkıyor. Şehirler değerleriyle yarışıyor ve şehirlerin alt yapı, sosyal, kültürel artıları gibi birçok kriter ölçülerek şehirler sınıflandırılıyor. Birçok kriter var ancak en önemli kriterlerden bir tanesi şehrin engelliler için ne kadar yaşanabilir olduğudur. Erişilebilir olmasıdır. Otopark, otobüs, kamu kurumları ve kuruluşları gibi tüm ortak alanlar erişilebilir olmalıdır. Bu konuda kurum ve

kuruluşlarımızın bunu dikkate alarak gerekli düzenlemeleri yapmaları gerekiyor. Ne yazık ki pek hassasiyet gösterilmiyor. Ancak sizin gösterdiğiniz özveri ve hassasiyetin diğer kurumlara da örnek olmasını ve tüm kurum ve kuruluşların buna uyarak erişilebilirliğin önündeki engelleri kaldırmalarını temenni ediyorum. Sizleri kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.

Vali Yazıcı bu kabulün ardından Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün organize ettiği özel sporcularla buluşma etkinliğine katıldı. Etkinlikte Antalyaspor Teknik Direktörü Nuri Şahin ve Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan katıldı.

Bizi Mutlu Etmeye Devam Edin

Masa tenisinden, tekvandoya, yüzmeden tenise, birçok alanda ulusal ve uluslararası arenada ülkemizi temsil ederek başarılar elde eden özel sporcularla bir araya gelen Vali Yazıcı “Sizlerle birlikte olduğum için mutluyum. Hepimiz insanız. Yaratandan ötürü bütün yaratılanları seviyoruz, sayıyoruz. Bizim inancımız ve töremiz eksiklerimizi kusurlarımızı örtmeyi.ve yaşama sıkı sıkı bağlanmayı emrediyor. Biz de birbirimize sevgi saygı duyarak, birbirimize destek olarak yaşıyoruz. Burada çok özel insanlar var. Her biriniz karakterinizle, mücadelenizle başarılarınızla, her şeyinizle özelsiniz. Sizin gibi özel insanların spora olan bağlılığı ve gösterdiği başarı bizleri aşırı şekilde mutlu ediyor. Bizi mutlu etmeye lütfen devam edin. Sizlere elimizden gelen desteği zaten devletimiz olarak gösteriyoruz. Göstermeye de devam edeceğiz Antalya’da özellikle de biz, sizin emrinizdeyiz. Bütün imkanlarımızla size destek olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Programda sporcular ve aileleriyle sohbet eden Vali Ersin Yazıcı günün anısına fotoğraf çektirdi.

Gören Eller Ziyaretçilerini Bekliyor

Son olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Antalya Üniversite Destekleme Vakfı’nın Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlediği Gören Eller Rölyef Sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta yaptığı konuşmasında serginin hayırlı olmasını dileyen Vali Yazıcı “Bu özel günde, özel insanların gününde, tahmin ediyorum ki en özel sergiyi açacağız. Engelli kardeşlerimin çeşitli alanlarda Türkiye’nin gururu olması, uluslararası organizasyonlarda Türk bayrağını göndere çektirmesi, İstiklal Marşımızı söyletmesi gerçekten çok büyük bir mutluluk. Başımızın tacısınız. Özel insanlarsınız. Anne

babaların bu güzel ve özel insanlarla daha çok vakit geçirdiklerini ve zorlandığını biliyoruz. Ancak biz de devlet olarak anneye, babaya, kardeşlere engelliye devlet olarak yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Son 15 yıldır bu yardımlar da giderek artıyor. Spor, sanat ve kültürel faaliyetlerde bu özel kardeşlerimizin çok güzel başarılara imza attığını gördük. Sayılarınız artsın istiyoruz. Bu alanlarda yapılan çalışmalar artsın istiyoruz. Sizin gibi özel insanların ürettiği güzellikler bizleri gerçekten çok mutlu ediyor. Sergimiz hayırlı uğurlu olsun.” dedi

Gören Eller Resim Sergisi 17 Aralık’a kadar Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesinde ziyaretçilere açık olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169