Marmara’da 4.1 büyüklüğünde deprem Marmara’da 4.1 büyüklüğünde deprem

Antalya'nın turizmdeki yükselişi, beraberinde trafik sorununu da getiriyor. Özellikle yaz aylarında yoğunlaşan bu durum, hem yerli hem de yabancı turistler için can sıkıcı hale geliyor.

Şehir merkezinde ve turistik bölgelerde saatlerce süren trafik sıkışıklığı, tatillerini keyifli geçirmek isteyen turistleri olumsuz etkiliyor. Bu durumun turizm sektörüne de zarar verdiği aşikar.

TÜRSAB Başkan Danışmanı ve Passo Turizm Genel Müdürü Hamit Kuk, sorunun çözümü için alternatif yollar ve raylı sistem yatırımlarının yapılması gerektiğini vurguluyor. Antalya'ya gelen turistlerin raylı sisteme oldukça aşina olduğunu ve bu yoğunluktan rahatsızlık duyduğunu belirten Kuk, Gazipaşa ve Antalya Havalimanlarını raylı sistemle birbirine bağlamanın soruna önemli bir çözüm olacağını savunuyor.

Hamit Kuk, Antalya'nın turizmden elde ettiği gelire dikkat çekerek bu yatırımların önemini vurguluyor. Antalya'nın yılda ortalama 5-6 milyar dolar vergi ödediğini ve bu gelirin bir kısmının şehre yatırım olarak geri dönmesi gerektiğini savunuyor.

Yetkililere seslenen Kuk, Antalya'nın önümüzdeki yıllarda 20 milyon turisti ağırlama potansiyeline sahip olduğunu, ancak bu altyapı ile bunun mümkün olmadığını belirtiyor. Trafik sorununun çözümü için gecikmeden planlama yapılması gerektiğini ve raylı sistem yatırımlarına öncelik verilmesi gerektiğini söylüyor.   -Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi