banner84

154 kişi ölümden döndü

Mersin'den yola çıktığı öğrenilen ve içinde Suriye uyruklu 154 kaçağın bulunduğu tekne, Alanya'nın Keykubat Plajı'nda karaya oturdu.

154 kişi ölümden döndü

 Tekneden inen mülteciler Suriye'de olduklarını zannederek ölüm korkusu yaşadılar. Alanya'da olduklarını öğrenince de sevinç çığlıkları attılar.

Gece saat 02.30 sıralarında Alanya Karayolları karşısındaki Keykubat Plajı'nda, içinde Suriyeli mültecilerin bulunduğu küçük bir tekne karaya vurdu. Emniyet ve Sahil Güvenlik tarafından müdahale edilen olayda Suriye vatandaşı 154 kişi, sağlık tedavilerinin ardından Alanya Belediyesi'ne ait 75. Yıl Kapalı Spor Salonu'na getirildi.

ÖNCE KORKTULAR

Tekneden inen mülteciler nerede olduklarını bilmedikleri için, karşılarında polisleri görünce korku dolu anlar yaşadılar. Önce Suriye'de olduklarını ve Suriye askeriyle karşı karşıya kaldıklarını zanneden mülteciler, askerler bizi öldürecek endişesiyle çığlıklar atmaya başladılar. Aralarında ingilizce bilen birisinin polisle kurduğu diyalog sonucu Alanya'da olduklarını anlayan mülteciler, daha sonra sevinç çığlıkları atmaya başladılar. Spor salonuna getirilen mültecilerin çocukları Türkiye'de oldukalrını anlayınca sevinç gösterileri yaparken, asker selamı verdiler.

BAŞKAN YÜCEL: İNSANLIK DRAMI

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Belediyespor Salonu’nda tutulan 154 mülteciyi ziyaret etti. Alanya Kaymakamlığı ile işbirliğinde mültecilere gıda ve giyecek yardımı yapıldığını belirten Başkan Yücel, "Bu bir insanlık dramı. Allah kimseyi vatansız, topraksız, yurtsuz bırakmasın" dedi. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in talimatıyla mültecilere Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesindeki Gönül Pınarı’ndan kıyafet yardımı yapıldı.

KAYMAKAM TANRISEVEN: CAN KAYBI YOK

Olayın ardından sabah erken saatlerinde Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Emniyet Mehmet Ömür Saka spor salonuna geldi. Konu ile ilgili basın mensuplarına açıklama yapan Kaymakam Tanrıseven, "Gece geç saatlerde içinde ülkemizde yabancı olarak ikamet eden 154 mültecinin olduğu Alanya kıyalarında bir tekne karaya vurdu. Şu an herhangi bir can kaybı yok, sağlık taramaları yapılıyor. Savcılığın talimatları doğrultusunda ifadeleri alınıyor.” dedi.
Mültecilerin batıda bir ülkeye gitmek için yola çıktıklarını söylediklerini ifade eden Tanrıseven, "Suriyeli mülteciler batıda bir ülkeye gitmek için 3 bin ile 5 bin dolar arası para ödemişler. Her ne olduysa gemi Alanya'da karaya oturmuş. Gemi kaptanı kaçmış ancak arama çalışmalarımız devam ediyor. İfadelerin ardından kendileri Mersin'de ikamet ediyor, muhtemelen Mersin'e geri göndereceğiz." diye konuştu.

GIDA VE GİYECEK YARDIMI YAPILDI

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de, spor salonunda mültecilerle görüşerek, ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti ve Suriyeli vatandaşlarla konuşup, olay hakkında bilgi aldı. Başkan Yücel, Alanya Kaymakamlığı ile işbirliğinde mültecilere kıyafet ve yiyecek yardımının yapıldığını belirtti. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise belediye olarak üzerilerine düşen her şeyi yaptıklarını kaydederek, "Bu bir insanlık dramı. Allah kimseyi vatansız, topraksız, yurtsuz bırakmasın" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107