banner84

Alanya'da Ayşenur'un amcaoğlu serbest!

Alanya’da yaşayan ve 2017 yılında ‘Ben bir şeytanın eline düştüm’ yazan not bırakarak intihar eden Ayşenur Güven'in ölümüyle ilgili olarak tutuklanan Selahattin S., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ayşenur olaydan bir süre önce ailesine amcasının oğlu Selahattin S.’nin istismarına uğradığını söylemiş, çocukluğunda yaşanan bu olayın ardından, evlendikten sonra da tecavüze maruz kaldığını anlatmıştı.

Alanya'da Ayşenur'un amcaoğlu serbest!

-Haber Merkezi
Toslak Mahallesi’nde yaşayan Ayşenur Güven, 2017 yılında ‘Ben bir şeytanın eline düştüm’ yazan bir not bırakarak intihar etmişti. Ayşenur olaydan bir süre önce ailesine amcasının oğlu Selahattin S’nin istismarına uğradığını söylemiş, çocukluğunda yaşanan bu olayın ardından, evlendikten sonra da tecavüze maruz kaldığını anlatmıştı. İtiraflarından 3 gün sonra Ayşenur’un intihar etmesi üzerine ailesi istismar, tecavüz ve ölüme sebebiyet verdiği iddiasıyla amca oğlu Selahattin S. hakkında şikayetçi olmuş, Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti 14 yıl hapse karar vermişti. 
YARGITAY 14. DAİREDEN DÖNDÜ 
Selahattin S. tarafından "Elimde video ve fotoğraflar var" diyerek tehdit edildiğini söyleyen Ayşenur Güven’in başından geçenleri eşi, babası, erkek kardeşi ve dayısına anlatmasıyla başlayan hukuk mücadelesinde ilk bozma kararı Yargıtay 14. Daire’den gelmiş,  Yargıtay, ölüm nedeniyle tanık kalmadığından cezanın bozularak sanığın beraatı yönünde yargılamanın yeniden yapılmasını istemişti. Yargıtay 14. Daire’nin kararından sonra Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi davayı yeniden görüşmek üzere 14 Aralık 2019 tarihinde yeniden toplanmış ve Direnme kararı vermişti. Direnme kararından sonra sanık Selahattin S. tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.  Bu karardan 20 gün sonra dün gece Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanığın tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmesine karar aldı. Sanık avukatının itirazını değerlendiren mahkeme Selahattin S’nin denetimli serbestlik kapsamında adli kontrol şartı ile salıverilmesine karar verdi. Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin  kararına savunma avukatlarının itiraz hakkının bulunmadığı, savcılığın Direnme Kararı alınan duruşmada tutuklama talep etmediği de öğrenildi.  
KARAR ŞAŞITRTTI 
Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Direnme Kararından sonra Selahattin S.’nin tutuklanması hukukçular arasında ‘Adalet yerini buldu’ şeklinde yorumlanmıştı. Salıverilme kararı ise büyük şaşkınlık yarattı. Davaya Müdahil olarak katılan Antalya Barosu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları ve Cinsiyet eşitliği Kurulu, Ayşenur’un ailesi ve siyasi partiler adliye önünde basın açıklaması yaptı.
AVUKATLAR ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI
Alanya Barosu Kadın Hakları Kurulu'nun davayı üstlenen gönüllü Avukat Zeynep Kıvanç Güzel, “Daha önce vicdanları sızlatan bir kararla sanık serbest bırakılmış ve akabinde kaçmıştı. Yakalandıktan sonra kararda direnme gösterilmesine rağmen, sanığın itirazı sonucu elektronik kelepçe ile serbest bırakıldı. 14 yıl ceza alan birinin bu şekilde bırakılması ile adeta ödüllendirilmiş ve kaçmasının önü açılmıştır” dedi.
‘HAKİMLERİN KENDİ YAKINLARI OLSA BU KARARI VEREBİLECEKLER Mİ?’
Ayşenur Güven’in babası Mustafa Sezer ise olayın şokunda olduğunu söyledi. Baba “Tutuklanınca şükür dedim. Daha bu sabah 2 defa cezaevinden firar eden bir cani tarafından sokakta gezdi diye birisi öldürülüyorsa adalete güveniyorum diyemem. Eğer yetkililerin, hakimin, savcının yakını tacize tecavüze uğrasa bu kararı o zaman alabilecek miydi” diyerek haykırdı.
‘BEN KENDİMİ SAVUNURUM YA 7 YAŞINDAKİ KARDEŞİM’
Ayşenur Güven’in kız kardeşi Zehra Sezer ise “Daha önce kaçak yaşayan birini tutuklandıktan sonra serbest bıraktılar. Ben kendimi belki savunurum ama 7 yaşındaki kardeşim kendini nasıl savunacak. Adalet istiyorum, annem ve babam yeniden acı çekmesin. Ev hapsine çarptırılması kaçmayacağı anlamına gelmez” dedi. 
SİYASİLER DE TEPKİ GÖSTERDİ
Siyasiler de davayı takip etti. CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ “İlahi adalet diye bir şey var, mutlaka yerine gelecektir. 20 gün içinde ne değişti, bir tutuklanıp bir serbest kalması ne demek. Adalet verdiği karar üzerinde devamlılığı sağlasın kamu vicdanı il oynamasınlar” dedi. 
İYİ Parti ilçe başkanı Yücel Apaydın ise “Adalete güvenmeli, verilen kararlar kamu vicdanını yaralamamalı sadece bu davalarda değil tüm davalarda aynı şekilde olmalı” diye konuştu. 
‘EY YETKİLİLER VİCDAN’
Öte yandan bu mahkemeyi başından beri takip eden sanatçı Haluk Levent de tepki göstererek, “Hala Ceren Özdemir’i konuşurken Ayşenur’un hayatını karartan adamı serbest bırakmak… ‘Ayşenur’a hiç mesaj atmadım’ deyip araştırıldığında 1612 mesajı ortaya çıkan adamı tahliye etmek. Ey yetkililer! Yahu vicdan! Vicdan” paylaşım yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 17:51
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107