banner84

Alanya'da tacizci öğretmen 'sarkıntılık' gerekçesiyle serbest

4 yıl önce 2 öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla yargılanarak 31 yıl 3 ay hapis cezası alan sınıf öğretmeni Kadir D. Üst mahkemeye yapılan itirazın ardından serbest kaldı

İlçede bir ilkokulda öğrenim gören 7 yaşındaki bir kız çocuğu, 4 yıl önce annesine "Öğretmenim beni ağzımdan öpüyor" demiş, kızlarının sözlerine anlam veremeyen aile, dizi izlerken öpüşme sahnesinde gerçeği anlamıştı. Küçük kızın, dizideki sahne üzerine "Anne böyle öpmek iyi bir şey mi? Kötü bir şey mi? İşte beni kucağını alıp böyle yapıyor" demesi üzerine aile harekete geçmişti.  Aile, sınıf öğretmeni 65 yaşındaki Kadir D. hakkında suç duyurusunda bulunmuş, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayet etmişti. Sınıfından başka bir kızı da taciz ettiği öne sürülen öğretmen hakkında başlatılan hukuk mücadelesinin ardından Kadir D. 29 Ocak 2016 tarihinde gözaltına alınmıştı. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Kadir D. 10 gün tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Alanya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 23 Şubat 2017 tarihinde yapılan duruşmaya kızın ailesi, sanık Kadir D., tarafların avukatları ile Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Canan Güllü de katılmıştı.  
Alanya Ağır Ceza Mahkemesinde 10 Mart 2017 tarihinde görülen davanın karar duruşmasında Mahkeme Başkanı Aydın Çolak, “İstismar olayında tanık olamayacağından, suçun işleniş şekli ve sürekliliği gözüne alındığında, çocukların sanıkla; sizinle nasıl bir husumeti olacağını değerlendirerek ve tanık ifadelerinin benzerlikleri ile sizi suçlu bulduk. Artık vebali öbür dünyaya kaldı” sözleri ile kararı açıklamıştı. Mahkeme heyeti, istismar suçunun sabit bulunduğunu, suçun işleniş biçimi, sanığın kastığının ağırlığı, suç ile amaçladığı saik ve aynı maddede belirtilen suçun birden fazla işlenmesi, kamu görevinin sağladığı nüfuzun kötüye kullanılması gibi nedenlerle 18 yıl hapis cezasına karar verildiğini ilan etmiş.  Sanığın sabıkasız hali ve duruşmadaki olumlu tavırları nedeniyle lehine indirim uygulanmasına karar verilmişti. Her bir öğrenci için ayrı ayrı 15 yıl 7 ay 15 gün hapse mahkum edilen Kadir D., itiraz yolu açık olmak üzere 31 yıl hapis cezasına çarptırılarak tutuklanmış ve Alanya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderilmişti.
ÖĞRETMEN TAHLİYE EDİLDİ 
Verilen hapis cezasının ardından savunma avukatları davayı Antalya Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıyarak temyiz talebinde bulundu ve mahkeme temyiz isteğini onadı. Ardından Yargıtay’a giden dava ‘Suçun sarkıntılık suçu olabileceği,  cinsel istismar olamayacağı yönünde düşünülmesi gerektiği’ ifadesi ilke yerel mahkemeye geri gönderildi. 4 Nisan 2019 tarihinde Antalya Bölge Ceza İdare Mahkemesi’nde tekrar görülen davanın ardından öğretmen hakkında tahliye kararı verildi. 
“ÇOCUKLARIMIZI KORUYAMADIĞIMIZ İÇİN ÜZGÜNÜZ”
Verilen karara itiraz edeceklerini belirten ailenin avukatı Halime Şenli, “Sanığı tahliye ettiler. Toplam 2 yıla yakın yatmıştı. Halbuki aldığı ceza 31 yıl. Bundan önce aldığımız birkaç cezada temyiz aşamasında bozuldu. Biz şunu biliyoruz; Alanya’da, yerelde iyi yargılama yapılıyor. Çok iyi hakim ve savcılarımız var. Çok titiz davranıyorlar. Gerçekten somut, şüpheden uzak delil yoksa zaten ceza vermiyorlar. Beraat kararları aldığımızda oluyor zaman zaman ama bu dosya çok sağlam delilleri olan dosyaydı. Buna rağmen sanıklar bırakılıyor. Biz çok üzgünüz. Çocuklarımızı koruyamadığımız için üzgünüz. Şiddet gören kadınları koruyamadığımız için üzgünüz. Mücadelemiz bitmeyecek. Antalya Barosu Alanya Kadın Hakları Kurulu avukatları olarak mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

ALANYA POSTA TV'Yİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

ALANYA POSTA TV'Yİ FACEBOOK'TAN İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2019, 23:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107