banner84

Alanya yangınında yardım kaosu

Sosyal medya ve diğer platformlarda oluşan yardım gruplarının plansız hareketi ile gelişi güzel toplanan ihtiyaç fazlası yardımlar, destekten ziyade krize neden oldu. Yetkili makamların Güzelbağ, Gündoğmuş ve Manavgat için ortak kriz masası oluşturulması bekleniyor. 

Alanya yangınında yardım kaosu

Alanya'nın Bayır ve Güzelbağ Mahalleri, Gündoğmuş'un birçok mahallesi ve orman bölgesi ile Manavgat'ta 52 mahalle yangında büyük hasar aldı. Mağdur vatandaşlara destek için halk kenetlendi ancak bu kez de kaos ortaya çıktı. Özellikle de yardımların toplanması ve dağıtımı kaosa yol açtı. Birçok yerde ihtiyaç fazlası malzeme toplanırken, dağıtımı sırasında gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıp ulaşmadığı da kafalarda soru işareti oldu. 

GRUPLARI KİM YÖNETİYOR? 
Yangın bölgelerine destek için vatandaşlar sosyal medya ve sohbet platformlarından gruplaştı. Grup kurucularının koordinasyonu ile kimi sahaya yangın söndrümeye gitti, kimi yardım toplamaya. Bireysel gruplaşmanın ön plana geçtiği şu günlerde vatandaşlar yetkililerin ortak kriz masası oluşturmasını bekliyor. Alanya ve Manavgat için bölgede Kaymakamlık ve yerel yönetimlerin bir araya gelerek tek bir merkezden yardımları koordine etmesi, toplanan yardımların ihtiyaç durumuna göre bölgede dağıtılması istendi. 

İHTİYAÇ FAZLASI VAR
Yardım guruplarında paylaşılan bilgiler sonucu bir anda 5 bin adet çorap, yangın tüpü ya da iç çamaşırı toplandığımı belirten vatandaşlar 'Çoğu fazla oluyor. Gerçek ihtiyaçtan fazla olan bu ürünler amacına hizmet etmiyor. Diğer taraftan ihtiyaç olan bir ürüne ulaşılamıyor. Bu nedenle duruma el konulmalı' dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169