banner84

Alanya’da fırtına seraları da vurdu

Alanya'da dün akşam saatlerinde etkili olan kuvvetli rüzgar ve hortumda Toslak Mahallesi'nde 70-80 dekar sera yerle bir oldu

Alanya’da fırtına seraları da vurdu

Mevlüt UYGUR

Alanya’nın kırsal mahallelerinde akşam saatlerinde kuvvetli fırtına ve hortum etkili oldu. Toslak Mahallesi’nde çıkan hortumdan dolayı 70-80 dekar sera zarar görürken üreticiler kendilerini zor bir süreç beklediğini ve bu yılki üretim sezonunu kapattıklarını söylediler.  Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, üreticilerin üretimde kalabilmesi için acilen hasar tespitlerinin yapılması ve zararlarının karşılanması, kredi, sigorta, elektrik vergi gibi borçlarının ertelenmesi zirai ilaç, gübre, fide v.s borçlarının afet fonundan ödenmesi gerektiğini söylendi. Musluoğlu,  "Bölgemizde bir haftadır etkili olan aşırı yağış, su baskınları, fırtına, hortum gibi tabi afetler dün akşam saatlerinde ilçemiz Toslak Mahallesi'nde etkili oldu.  Çıkan hortumdan dolayı 70-80 dekar sera yerle bir oldu. Seraların başında bekleyen üreticilerle yaptığımız görüşmelerde kendilerini zor bir sürecin beklediğini ve bu yılki üretim sezonunu kapattıklarını söylediler. Bu üreticilerin üretimde kalabilmesi için acilen hasar tespitlerinin yapılması zararlarının karşılanması, kredi, sigorta, elektrik vergi gibi borçlarının ertelenmesi zirai ilaç, gübre, fide v.s borçlarının afet fonundan ödenmesi gerekmektedir. Antalya bölgesindeki hasarlı hasarsız tüm üreticilerin bankalara olan borçları bankalar birliğinin Tarım Bakanımız ve TZOB Genel Başkanı başkanlığında toplanıp borçların yeniden yapılandırılması ve üreticilerin taksitlerini ileri bir tarihe ertelenmesi gerekmektedir. Görüştüğümüz birçok üreticinin borçlarının Ziraat Bankası ve Tarım krediye değil Özel Bankalara olduğu bu nedenle siyasilerin ve bürokratların konuya bu taraftan bakmasında fayda var. Yoksa Üreticiye vaat edilenlerin geçmişte olduğu gibi bu günde hepsi boşta kalır" dedi.

EN BÜYÜK TEDBİR TARIM SİGORTASI'

Alanya Tarım İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar ise, "Toslak'ta 20 üreticimizin, Elikesik'te de 5 üreticimiz seraları, hortum ve rüzgardan dolayı zarar gördü. Ekiplerimiz sahada hasar tespit çalışmalarını yapıyor. Biz Tarım İlçe Müdürlüğü olarak sel, fırtına, yağış gibi olumsuz hava koşullarında üreticilerimizi tedbirli olmaları konusunda mesajla bilgilendiriyoruz. Ama en büyük tedbir tarım sigortasıdır. Tarım sigortasını yaptırmayan üreticilerimiz bir an önce sigortalarını yaptırmalılar. Çünkü felaketin ne zaman geleceği belli olmuyor. Sigortasız üreticimiz kalsın istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 18:22
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107