banner84

Alanya'da katil zanlısı neden öldürdüğüne karar veremedi

Gazipaşa'da 2017 yılında zabıt katibi Çetin Okatan’ın öldürülmesinin ardından yakalanan katil zanlısı SEGBİS ile katıldığı duruşmada, “Ben öldürdüm, kasıtlı olarak öldürmedim” dedi. Öldürülen zabıt katilinin ağabeyi Mehmet Okatan ise cinayet şüphelisinin mahkemede çelişkili konuştuğunu söyledi.  

Alanya'da katil zanlısı neden öldürdüğüne karar veremedi

-Burcu MUTLU
-Engin ANAK

Olay 20 Temmuz 2017 tarihinde Gazipaşa'da meydana geldi. Alanya Adliyesi’nde zabıt katipliğinden emekli olan 50 yaşındaki Çetin Okatan, Gazipaşa'ya bağlı Hasdere Mahallesi'nde dere kenarında göğsünden tek kurşunla vurularak öldürülmüş olarak bulundu. Ailesi tarafından 4 Temmuz 2017 tarihinde kayıp olarak emniyete bildirilen Çetin Okatan’ın katilini yakalamak için harekete geçen jandarma ekipleri Çetin Okatan’ın iddiaya göre bir alacağını görüşmek üzere 32 yaşındaki Ferhat Caner ile 4 Temmuz’da Gazipaşa’ya gittiğini belirledi. Güvenlik kameralarını inceleyen ekipler Çetin Okatan ile Ferhat Caner’in bir markete beraber bir markete girdiklerini ve alışveriş yaptıklarını daha sonra ise Çetin Okatan’ın kayıp olan aracıyla cinayetin işlendiği alana doğru gittiklerini tespit etti. 
1 YIL SONRA YAKALANDI
Cinayetin ardından firari olarak aranan Ferhat Caner, 31 Ağustos 2018 yılında Antalya’nın Muratpaşa İlçesinde bir otelde cinayet masası ekiplerinin baskınıyla yakalandı. Cinayetin ardından 1 yıl boyunca aranan Ferhat Caner’in yaralama, dolandırıcılık, hakaret, sahte kredi kartı üretme ve satma gibi 20 ayrı suçtan da arandığı ve 2014 yılında cezaevinden firar ettiği tespit edildi. Eski suçlarından da hakkında 18 yıl 5 ay kesinleşmiş hapis cezasının bulunduğunu belirledi. Emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen Ferhat Caner tutuklanarak cezaevine gönderildi.
“BEN ÖLDÜRDÜM”


Tutuklanmasının ardından Tarsus Cezaevine sevk edilen Ferhat Caner, 10 Eylül’de Alanya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak savunma yaptı. Mahkemeye öldürülen Çetin Okatan'ın eşi, çocukları, avukatları ile ağabey Mehmet Okatan katıldı. Tutuklu Ferhat Caner, 10 Eylül 2018 Tarihinde Gazipaşa Savcılığı’na verdiği ifadesini yeniledi. Suçunu itiraf eden Caner, “Ben icra kapsamında düzenlenen ihalelere girerek geçimimi sağlarım. Çetin Okatan'ı dört yıldır tanırım. Ben bu şahısla adliyeye gidip gelme esnasında tanıştım. Çetin Okatan isimli şahsı ben öldürdüm. Ben kasıtlı olarak öldürmedim. Bizim olay mahalline gitme amacımız konuşmaktı. Olay mahalline sabah gittik. Bizim konuşma amacımız aramızda var olan ticari ilişkiydi. Ben cezaevi firarisi olduğum için ihalelere kendim giremiyordum. Ben firari olduğum için Giray Hancıoğlu ismini kullanıyordum. Adliyeye girerken bana kimlik sorulmuyordu. Çetin Okatan yanıma gelerek beni alıyordu ve Alanya Adliyesine bu şekilde giriyordum. Çalıştığı yere ve odasına girebiliyordum" dedi.
İHALELERE GİRİYORDU İDDASI 
İhalelere girmek için Çetin Okatan’a para verdiğini iddia eden cinayet şüphelisi Caner, Gazipaşa'da taşındığımdan beri firari olduğum süreç içerisinde Alanya Adliyesi’ne bu şekilde girebiliyordum. Çetin Okatan benim adıma ihaleye gireceğini belirttiğinden kendisine adliye içerisinde elden 50 bin TL, adliyenin karşısındaki kafede 190 bin TL para verdim. Kendisi bana ihalelere girdiğini belirttiği tarihlerde ihalelere girmemiş. Zaten aramızdaki tartışma konusu da buydu. Bu sebepten dolayı tartışıyorduk. Hasdere'de bulunan suyun olduğu köprübaşındaki yere gitme ve konuşma teklifinde kendisi bulundu” savunmasında bulundu. 
MAHKEME ERTELENDİ
Tarafları dinleyen Alanya 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, mahkemeye gelmeyen tanıkların dinlenmesine, İcra Mahkemeleri, İcra Daireleri ve Sulh Hukuk Mahkemelerindeki satışlara katılıp katılmadığının araştırılması kararı verdi. Tarsus Cezaevinde tutuklu olan Ferhat Caner’in ise tutukluluk halinin devamına hükmeden heyet, bir sonraki duruşma 7 Kasım 2019 olarak belirledi. 
AĞABEY OKATAN “ÇELİŞKİLER VAR” 
Alanya Postası Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan ve yargıya güvendiklerini belirten ağabey Mehmet Okatan, olayın ardından Okatan ailesinin psikolojisinin bozulduğunu söyledi. Ağabey Okatan,” 2017 yılı 20 Temmuz’da kardeşim Çetin Okatan’ı Gazipaşa’nın Hasdere mevkiinde Ferhat Caner isimli kişi arkasından vurarak katletti. Öldürdükten sonra üzerine çalıyla gizleyerek kardeşimin aracını da alıp kaçtı. Kaçış süreci 13 ay 10 sürdü. Kardeşimin ilk duruşmasına girdik. Karakoldaki ilk ifadesiyle adliyedeki ifadesinde çelişkiler var. Bizler aile olarak çok huzursuzuz ve kendimde psikolojik tedavi görüyorum. Çok rahatsızız ama adaletimize güveniyorum. İnşallah adalet gerektiği cezayı bu şahsa verecek. Gerekli cezayı alsın ki bizlerde vicdanen rahatlayalım” diye konuştu. 
“YALAN İFADE VERİYOR”
Diğer kardeşleri ve annesinin Çetin Okatan’ı kaybetmelerinin ardından sağlıklarının bozulduğunu belirten Mehmet Okatan şöyle dedi:” Erkek adam arkasından mı vurulur. Eğer erkeksen karşılıklı olarak silahı çeker ve mücadele edersin ama benim kardeşim arabasına yöneldiği zaman arkasından tek kurşunla vurarak öldürüyor ve arabasını alıp götürüyor. Olaydan önce market görüntüleri var. Marketten alışveriş yapıyorlar. Şahıs marketteyken güvenlik kamerasına yansıyan görüntüde sol tarafındaki şişkinlik gözüküyor. Tabanca belinde, kardeşimle tekrar araca binerek geldikleri istikamete giderek ıssız alana geliyorlar. Orada kardeşimle münakasa ettiği söyleyerek yalan ifade veriyor mahkemede. Kardeşimin saat 12.40’da market görüntüsü var, bir şeyi yok. Saat 13.20’de de kardeşimi katlediyor.”

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 18:25
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107