banner129

Alanya’da ‘kırmızı’ savunma

Alanya’da kırmızı ruj savunması ile gündeme gelen taciz davasının ikinci duruşması Cuma günü  gerçekleşti. Kadın Haklarını Koruma Derneği üyeleri savunma avukatının protesto için duruşma salonuna kırmızı ruj sürüp kırmızı kıyafet giyerek girdiler.

Alanya’da ‘kırmızı’ savunma

Haber Merkezi

Köpek sevme bahanesi ile yaklaştığı komşusuna elle tacizde bulunmakla suçlanan Reşat Ç. duruşmaya katılmadı. Alanya 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci celsesine, müdafi avukatının ilk duruşmada yaptığı kırmızı ruj savunması yeniden yansıdı. Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya Şubesi üyeleri izleyici oldukları duruşmaya kırmızı ruj sürüp, kırmızı kıyafetler giyerek katıldılar.

‘SÜSLENİP DIŞARI ÇIKTIĞINA GÖRE BÖYLE BİR OLAY YAŞANMADI’

Savunma avukatının “Bir önceki duruşmada verdiğim kırmızı ruj örneğim basına yansıtıldı. Burada iddia edilen olaydan sonra mağdurun süslenerek dışarı çıkıp eğlenmeye gidebilmesi zaten bu olayın yaşanmadığını gösterir” diyerek ikinci bir savunma yaptı. Bu savunmada da davaya damga vurdu. Müdafi avukatının “Eğlenceye gitmesi bu olayın yaşanmadığını gösterir” şeklindeki savunmasına Antalya Barosu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Kurulu Avukatları ise duruşmada yaptıkları savunmada mağdurun eğlenceye gitmediğini, sadece misafirlerini bir restorantta ağırladığını ve giydiği kırmızı pantolonun tacize bir gerekçe olamayacağını söylediler.

‘ŞİDDET GÖRDÜK TACİZE TECAVÜZE UĞRADIK DİYE EVLERDE KAPANIP KALMAYACAĞIZ’

KHKD Alanya Şubesi Başkan Yardımcısı ve Kurul Avukatı Halime Şenli Bilgin, duruşmada inanılmaz anlamsız ve saptırıcı ifadeler kullanıldığını belirterek avukatın ruj rengi ve kıyafet üzerinden yaptığı savunmaya tepki gösterdi. Şenli Bilgin “Sorun şu ki, kadınlar giydikleri kıyafetler, kullandıkları renkler nedeniyle mağdur edilmeye çalışılıyor. Zaten mağdur olan kişinin yaşamını yöneterek, onu suçlayıp eleştirerek daha da mağdur olması, suçlu gibi gösterilmesi kadınlar üzerindeki baskının bir boyutu. Bizler kadınların renk ve kıyafet tercihleri ile suçlanmasının karşısında olmaya devam edeceğiz. Kadınlar bu konularda yalan söyleyemez. Tacizin, tecavüzün şahidi, delili de olmaz. Kadının giyimi, ruju, dışarıda olduğu saat,  içtiği içki, taciz-tecavüz için sebep olamaz. Tacize uğrayan kadının nasıl davranması gerektiğine erkekler belirleyemez. Şiddet gördük tacize tecavüze uğradık diye evlerde kapanıp kalmayacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 12:18
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107