banner84

Alanya’da Rus turistin organlarının çalınması iddiasına savcılıktan yanıt

Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan resmi yazılı açıklamada, 17 yaşındaki Rus turist kızın hastanede öldürüldükten sonra organlarının çalındığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek,” klasik otopsi işlemi yapılmış, akabinde cesetti babasına teslim edilmiştir” denildi.

Alanya’da Rus turistin organlarının çalınması iddiasına savcılıktan yanıt

Mahmutlar Mahallesi'ndeki bir restoranda ailesiyle 13 Temmuz günü öğle saatlerinde yemek yedikten sonra midesinden rahatsızlanan Sofia Lanshakova, aynı mahalledeki bir kliniğe götürüldü. Buradaki ilk müdahalesinin ardından ambulansla özel bir hastaneye sevk edilen Sofia Lanshakova, doktorların çabasına rağmen yaşamını yitirdi. Genç kızın cansız bedeni, savcının incelemesinin ardından otopsi yapılmak üzere Antalya Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Öte yandan Lanshakova'nın babasının ülkesindeki bazı basın kuruluşlarına kızının tedavi için gittiği hastanede öldürülüp, organlarının satıldığını ileri sürdü.

Ulusal ve uluslararası medyada “Rus turist hastanede öldürüldü, organları çalındı” başlığıyla yer alan haberdeki iddialar ile ilgili Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı açıklamada bulundu.

“CESET ÖLENİN BABASI VIACHESLAN LANSHAKOV’A TESLİM EDİLMİŞTİR”

Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada,” Bazı basın yayın kuruluşlarında Alanya’da hayatını kaybeden Rus turist Sofia Lanshakova’nın organlarının çalındığı yönünde iddiaların yer alması üzerine basın açıklaması yapılması hasıl olmuştur. 13 Temmuz 2019 tarihinde 2 günlük karın ağrısı şikayeti ile önce Alanya İlçesi Mahmutlar Mahallesinde bulunan Sydra isimli kliniğe, ardından da aynı şikayetle Alanya Özel Yaşam Hastanesine müracaat eden Rus uyruklu Sofia Lanshakova’nın hastaneye kaldırıldıktan yarım saat sonra hayatını kaybettiği bildirilmiştir. Bunun üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2019/11743 soruşturma sayılı dosya üzerinden ölü muayene ve otopsi işlemleri yapılarak Adli Tıp uzmanınca kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için müteveffanın Antalya Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığına gönderilmesine karar verilmiştir. Antalya Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesinin 14 Temmuz 2019 tarih 559 otopsi numarası ile müteveffanın ölüm sebebinin yapılacak tetkikler ile belirlenebileceği belirtilerek toksikolojik ve histopatolojik inceleme için bazı organ parçaları alınmak suretiyle klasik otopsi işlemi yapılmış, akabinde ceset ölenin babası Vıacheslan Lanshakov’a teslim edilmiştir.  Kesin ölüm sebebinin tespiti için cesetten alınan organları muhafaza eden Antalya Adli Tıp Kurumunun incelemeleri devam etmekte olup, Cumhuriyet Başsavcılığımızca da soruşturmaya devam olunmaktadır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 18:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107