banner84

Dolandırıcıların “Facebook” taktiği

Facebook’ta arkadaşınız sandığınız insanlardan gelen bu mesaja sakın aldanmayın. Çünkü arkadaşınız sandığınız kişi aslında bir dolandırıcı olabilir.

 Dolandırıcıların “Facebook” taktiği
Son günlerde ünlü sosyal paylaşım ağı Facebook’ta, şifreleri çalıp arkadaş listesindeki kişilerden para talep edenlerin sayısı arttı. Bunlardan biride size mesaj geliyor, “Naber, nasılsın” gibisinden sonrasında ise şöyle bir mesaj geliyor. “Teknosa’dan veya Media Mark'tan hediye bileti dağıtıyorum”. “Senide düşündüm hattın faturalı mıydı?” diye bazı sorular yöneltiyor. Bu tarz sorular kesinlikle sizi tanıyan birinden gelmiyor. O Facebook profili hacklenmiş ve karşınızdaki kişi arkadaşınız görünümünde sizi kandırmaya çalışıyor olabilir


'DOLANDIRICILAR AMACINA ULAŞIYOR'

Sosyal medya sitesi Facebook kullanıcılarının hesabını ele geçiren dolandırıcılar dost listelerindekilerle normal konuşmaya başlıyor ve telefon numarasının faturalı olduğunu denetim ediyor. Faturalı hat sahiplerine mesaj göndereceklerini belirten dolandırıcılar, mesajı onaylamalarını herhangi bir ücret ödemeyeceklerini belirtiyor. Arkadaşıyla konuştuğunu zanneden mağdurlar gelen mesaja ‘evet’ veya ‘tasdik’ yazıp cevaplayarak belirtilen servise mesaj gönderiyor. Böylece dolandırıcı amacını ulaşmış oluyor ve 60 lira ile 200 lira arasında değişen nakit kullanıcının faturasına yansıyor.

HATTINIZI MOBİL ÖDEMELERE KAPATIN!

Ücret kesildiğini faturasında gören kullanıcılar GSM operatörleriyle görüşüyor ancak yansıyan ücretler için çözüm bulunamıyor. Benzer bir tuzağa düşmemek için GSM operatörünüzle görüşüp hattınızı mobil ödemelere kapattırabilirsiniz önerisinde bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2015, 18:56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner107