banner84

İşletmelere sıkı denetim

Alanya Belediyesi, Ramazan öncesi merkez ve tüm mahallelerdeki gıda işletmelerini genel temizlik ve sağlık koşulları açısından denetliyor.

İşletmelere sıkı denetim

Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula başkanlığındaki Zabıta Müdürü Hasan Akın, Zabıta Komiserleri, memurlar, çevre ve gıda mühendislerinden oluşan bir ekiple Alanya merkez ve yeni mahallerdeki tüm gıda işletmelerini denetlemeye başladı. İlk olarak yemek fabrikaları, simit ve ekmek fırınlardan başlayan denetimler,  kasaplar, lokantalar, marketler gibi tüm işletmelerde Ramazan boyunca devam edecek.

“HALKIN SAĞLIĞI HERŞEYDEN ÖNEMLİ”

Denetim ekibine bizzat başkanlık yapan Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula, bu denetimlerin zabıtanın yaptığı rutin denetimlerden farklı olduğunu söyledi. Halkın sağlığıyla kimsenin oynamaya hakkı olmadığını belirten Kula, “Zabıtalarımız rutin denetimlerini her zaman yapıyorlar. Ancak Ramazan ayında herkesin bildiği gibi gıda işletmelerinde bir üretim artışı yaşanıyor. Bu sırada da bazı işletmelerin hijyen kurallarına uymadığını görebiliyoruz. Denetimler sırasında kurallara uymadığı tespit edilen işletmeler için gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Halkın sağlığı bizim için her şeyden önemlidir” dedi.

GIDA İŞLETMELERİ DİDİK DİDİK

Kalabalık bir ekip tarafından sürdürülen denetimlerde, işletmeler didik didik kontrol edildi. Denetimlerde başta hijyen olmak üzere gıdaların soğuk hava depolarında saklanması, pişirme koşulları, kullanılan yağlar, malzemelerin kalitesi ve son kullanma tarihleri, gıda boyaları,  gibi konuların yanı sıra haşere ilaçlaması ve dezenfekte, atık yağların saklanması, çalışanların sigortalılık durumu ve yakıt tanklarının çevre güvenliklerine varıncaya kadar bir işyerinde olması gereken her şey kontrol ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107