banner84

Josef Sural davasında yeni gelişme!

Alanyasporlu futbolcuların Kayseri deplasmanı dönüşü kiraladığı VIP minibüsün su kanalına devrildiği ve Çek futbolcu Josef Sural'ın yaşamını yitirdiği kazaya ilişkin 3’üncü duruşma bugün gerçekleştirildi. Mart ayına ertelenen duruşma çıkışında konuşan Sural ailesinin avukatı, ailenin mağdur olduğunu söyledi.

Josef Sural davasında yeni gelişme!

Burcu MUTLU 
Alanyaspor'un 28 Nisan 2019 tarihinde deplasmanda oynadığı ve 1-1 biten İstikbal Mobilya Kayserispor maçının ardından futbolculara 2 gün izin verildi. Futbolcular Steven Caulker, Djalma Campos, Wanderson Baiano, Papiss Demba Cisse, Isaac Sackey, Welinton Souza ve Josef Sural, kiraladıkları VIP minibüsle takımdan ayrı dönüşe geçti. Alanya'dan bir firmadan kiralandığı belirtilen minibüs, 29 Nisan günü saat 02.30 sıralarında Alanya'ya bağlı Dinek mevkisi yakınlarında, kontrolden çıkarak yol kenarındaki su kanalına girip yan yatarak sürüklendi. Kazada Josef Sural, aracın açılan kapısından yola fırlarken, diğer futbolcular ise araç içinde savruldu. Başını çarpan ve vücudunun çeşitli yerlerinde çok sayıda kırık bulunan Josef Sural götürüldüğü özel hastanede yaşamını yitirdi. Sağ kolunda kırık olan Isaac Sackey, parmağında çatlak ve başında darbeye bağlı şişlik bulunan Welinton Souza ile kazayı hafif sıyrıklarla atlatan Steven Caulker, Djalma Campos, Wanderson Baiano ve Papiss Demba Cisse de aynı hastanede tedaviye alındı. Olayın ardından tutuklanan minibüs sürücüsü Esat Altıntaş hakkında 'taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan dava açıldı. Futbolcular Sackey ve Campos'un şikayetçi olduğu davada Steven Caulker, Wanderson Baiano, Papiss Demba Cisse ve Welinton Souza ise şikayetçi olmadı.
BERAAT TALEP ETTİ 
Davanın 3’üncü duruşması bugün Alanya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanık Esat Altıntaş ve avukatı Sevda Ünlü ile Josef Sural’ın eşi Denisa Suralova’nın avukatı Serra Bozarslan katıldı. Futbolcuların katılmadığı davada mahkeme başkanı Seda Selma Sert duruşmaya Esat Altıntaş’a söz verdi. Savunmasını yapan Altıntaş, “Rapordaki aleyhime olan hususları kabul etmiyorum.  Kaza anında ani oluşan nedenlerden dolayı araç su arkına düşmüştür. Telefona bakma veya uyuma gibi herhangi bir durum söz konusu değildir. Olayda herhangi bir kusurum olduğunu düşünmüyorum. Daha önceki savunmalarımı tekrarlar, öncelikle beraatıma, aksi taktirde lehe olan hükümlerin uygulanmasını talep ederim” savunmasını yaptı.  
AİLEDEN TUTUKLAMA TALEBİ 
Ardından söz verilen Sural ailesi avukatı Serra Bozarslan da mahkemeye sunulan 2 bilirkişi raporunda da şoför Esat Altıntaş’ın asli kusurlu bulunduğunu hatırlatarak, şikayet beyanlarını tekrarladıklarını ve Altıntaş’ın cezalandırılmasını talep ettiklerini mahkeme heyetine sundu. 
“RAPOR EKSİK”
Son olarak söz verilen savunma avukatı Sevda Ünlü ise şöyle dedi: “Daha önce mahkemenizce de dinlenen Steven Roy Caulker ile Djalma Campos isimli yolcularında beyanlarında görüleceği üzere sanığın hızlı gitmediği, dosya kapsamında anlaşılmaktadır. Daha önceki savunmalarımızda kaza tespit tutanağında aleyhe olan hususları kabul etmediğimizi de bildirmiştir. Buna ilişkin olarak olay yerinde yeterli aydınlatma olmadığı, bariyer bulunmadığı sabittir. Bilirkişi raporunda bu hususlarında yer verilmesi gerekmektedir. Sanığın uyku hali yada telefonla uğraşmak gibi bir eylemi bulunmamaktadır. Meydana gelen kazada müteveffanın da kemerinin takılı olmaması nedeniyle tali kusurlu olduğu tanık beyanlarından da anlaşılmaktadır. Önceki savunmalarımızı tekrarla birlikte sanık hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını, aksi halde sadece yurtdışı çıkış yasa uygulanmasını, yargılama sonunda da beratını talep ederiz” dedi.  Ayrıca savunma avukatı bilirkişi raporunun eksik olduğunu iddia ederek raporların tekrar düzenlenmesi talebinde bulundu.   
MART AYINA ERTELENDİ
Tarafların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti ara verdi. Verilen toplantı arasının ardından heyetin kararını açıklayan mahkeme başkanı Seda Selma Sert, Altıntaş’ın avukatının bilirkişi raporlarının tekrarlanması konusundaki talebini ret ettiklerini, sanık Esat Altıntaş’ın adli kontrol şartıyla serbestlik kararının devamına ve serbestlik şartının yurtdışına çıkış yasağı olarak değiştirilmesine karar verdiklerini açıkladı. Mahkemeyi ise 26 Mart 2020 tarihine ertelendiğini bildirdi. 
“SON DERECE ÜZGÜNLER” 
Mahkemenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Sural ailesinin avukatı Serra Bozarslan, kaza davasıyla ilgili hukuki savaşlarının devam edeceğini söyledi. Bozarslan, “Josef Sural 1990'lı son derece üzücü bir trafik kazasında vefat etmiştir. Eşi Denise Suralova Çek cumhuriyetinde yaşıyor, 2 çocukları var. Son derece üzgünler. Ceza davasında aracı kullanan şoförün asli kusurlu olduğu hem adli tıp raporunda hem de bilirkişi raporunda tespit edilmiştir. Bir sonraki duruşmamız 26 Mart'a ertelendi. Muhtemelen karara çıkması bekleniliyor” dedi.
SURAL AİLESİ MAĞDUR OLDU
Sural’ın eşi ve çocuklarının bu süreçte mağdur edildiğini savunan Bozarslan, “Aile Alanyaspor ile iletişime geçmek için devamlı uğraşmıştır. Ancak hiçbir dönüş alamamıştır. Sözleşme gereği alacakları dahi kendisine ödenmemiştir. Son derece mağdurdur. Kendisi Türkleri de çok seviyor. Bu durumdan dolayı da çok üzgündür.  Çalışmıyor da, 2 çocuğuyla ortada kalmıştır. Biz de elimizden geldiğince hukuk mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu. 
“UZLAŞMAK İSTEDİK”
Alanyaspor'a alacaklardan dolayı hukuki süreç başlattıklarını belirten Serra Bozarslan, “FİFA ile alakalı bir başvurumuz henüz olmadı. İlk başta Alanyaspor ile uzlaşmak istedik. Yaklaşık bir yıldır oyalanıyoruz. Daha alacaklarını alamadığı için ama ona göre bir yol da çizeceğiz” ifadelerini kullandı. 

ALANYASPOR CEPHESİ

Aytemiz Alanyaspor kulübü ise konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada; "Görüşmeler yapmak üzere defalarca aileyi Alanya’ya davet ettik ancak gelmediler. Daha sonra avukatlar görüştü ve bir anlaşma sağlayamadık. Önümüzdeki günlerde futbolcunun hesabına kalan hak edişi ile ilgili ödemeler yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107