banner84

Şuuru kapalı ama cezası sürüyor

Çek borcundan dolayı tutuklanan bitkisel hayattaki esnafı tutulduğu ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ailesi savcılıktan aldıkları özel izinle ziyaret etti. Esnafın kızı yetkililere yardım çağrısında bulundu.

Şuuru kapalı ama cezası sürüyor

- Ayşe Yağmur MERCİMEK
Manavgat’ta 2017 yılında ateşli silahla başından yaralanan ve olaydan bu zamana kadar bitkisel hayatta olan 52 yaşındaki esnaf Ahmet Öz hakkında, toplam 160 bin liralık çeklerini ödemediği için 3 icra davası açıldı. Ana borcu ödemediği gerekçesiyle Öz hakkında ayrıca verilen 160 bin liralık adli para cezası, 2,5 yıl hapse çevrildi. Tutuklama kararı çıkarılan Öz, cezasını çekmesi için jandarma ekiplerince evinden alınarak, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi.  Öz, borç ödenmediği, alacaklılar davadan vazgeçmediği ya da Cumhurbaşkanı af yetkisini kullanarak, cezayı kaldırmadığı sürece 2,5 yıllık cezası boyunca hastanede tutulacak.
'CEZALI OLDUĞUNU BİLE BİLMİYOR'
Yaklaşık 1 haftadır ALKÜ’de tutulan bitkisel hayattaki Ahmet Öz’ü ailesi savcılıktan alınan özel izinle dün gördü. Hastane çıkışında özel açıklamalarda bulunan Ahmet Öz’ün kızı Ümmü Gülsüm Evren çok zor durumda olduklarını söyleyerek yetkililerden yardım istedi. Evren, "Babam 14 Temmuz 2017 tarihinde ateşli silah yaralanması geçirdi.  O tarihten itibaren de babamın bilinci kapandı. Babam yaklaşık 4 ay Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakımında kaldı. Daha sonra eve çıkardık, evde yaklaşık bir buçuk yıl boyunca kendi imkanlarımızla bakıyorduk. Babamın bu süre zarfında ticaretle uğraştığı için çek alışverişleri vardı. Biz bunları takip edemedik,  ödemelerini yapamadık ve daha sonra da babamın çekleri nedeniyle evimize hacizler icralar geldi. 3 tane dosyada kesinleşmiş şu anda yakalanma kararı çıkmış. Jandarmalar babamı 2 Mayıs 2019 Perşembe günü Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirdi ambulansla ve burada doktorlar babam tek başına kendi yaşamını idame ettiremeyeceği  için yoğun bakım ünitesine aldılar.  Bilinci kapalı şu an kimseyi tanımıyor, ceza çektiğini ya da ceza işlediğini de bilmiyor ama şu an cezasını çekmek için yoğun bakımda tutuluyor. Bugün savcılıktan izin alıp babamla görüştüm. Onu gördüğünde mutlu oldum, o beni ne kadar tanımasa da bilmese de ben onu iyi olduğunu bilerek en azından içim rahatlamış oldu" dedi. 
'ANTİBİOTİKLERLE UĞRAŞSIN İSTEMİYORUZ'
Babasının uzun süreli hastanede tutulmasının sağlık açısından çok zararlı olduğunu belirten Evren, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek cezasının ev hapsine çevrilmesini istedi. Evren, "Biz babamı evde kendimiz bakmak istiyoruz. Çünkü yoğun bakım ortamı çok enfeksiyona müsait bir ortam. Uzun süreli kalındığı zaman enfeksiyonlarla baş edilemiyor. Daha önce babam 4 ay boyunca yoğun bakımda kalmıştı. Orada doktorların bize söylediği enfeksiyonu aşamıyoruz, biri bitiyor diğeri başlıyor en iyisi bunu evinize çıkarın enfeksiyonu düşecektir dediler ve gerçekten de babam Antalya'da enfeksiyonu 400 derken bir hafta içerisinde evdeyken enfeksiyonu düşmüştü. O yüzden biz tekrardan bir enfeksiyon tehlikesi ile karşılaşmak istemiyoruz. Onunla mücadele etmek istemiyoruz. Babamız antibiyotiklerle boğuşsun istemiyoruz. Bu yüzden evde bakmak istiyoruz. 
'YATAK YARALARI OLUŞUYOR'
Ayrıca, her ne kadar burada havalı yatak kullanılsa da, yatak yaraları oluşuyor. Hasta bakıcıların ilgilenmesi gereken birçok hasta olduğu için, bizim evde ilgilendiğimiz sıklıkta onlar ilgilenemiyorlar. Bu yüzden pozisyon değişimi ona göre daha az oluyor. Bu sebeple de yatak yaraları oluşuyor. Evde baktığımız zaman diliminde sürekli babam ile birebir ilgilendiğimiz için yatak yaraları oluşmuyor.  Babama özel bir yatak aldık yatak yaralarının oluşmaması için Antalya'da oluşan yatak yaraları bu sayede geçti ve tekrardan bir buçuk sene de hiçbir yatak yarası oluşmadı.  Evde baktığımız dönemde babamıza sadece mama vermiyoruz. Babamın beslenmesi noktasında balığından tutun,  kelle paçasından sebzesi ne kadar  her şeyi mama kıvamına onun yiyebileceği hale ona veriyoruz. Bu sayede kan değerlerinde düşme ya da yükselme oluşmuyor. vitaminlerinde eksilme yada artma olmuyor. Bütün kan sonuçları düzelmişti en son tahlillerinde.  
'EN AZINDAN EV HAPSİNE ÇEVRİLSİN'
O yüzden biz burada devlet büyüklerimizden Sayın Cumhurbaşkanımızdan yardım istiyoruz, cezanın ertelenmesi durdurulması, ev hapsine çevrilmesi artık ellerinden ne geliyorsa yeter ki biz babamızı evde iyileşene kadar ona bakabiliriz. Bu konuda Cumhurbaşkanımızdan devlet Büyüklerimizden yardım istiyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107