Uzmanlar, asitli içeceklerin dişlere, mideye, kiloya ve metabolizmaya zarar verdiğini biliyorduk. Fakat son araştırmalar, bu içeceklerin hücre yaşlanmasını hızlandırdığını, ergenlik döneminde erken menstrüasyona sebep olduğunu ve kemik sağlığını ciddi şekilde bozabileceğini gösteriyor.

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral: "Asitli içecekler reflü, karaciğer yağlanması, insülin direnci ve diyabet gibi hastalıkların artmasına neden olabiliyor."

Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan: "Asitli içecekler ağız sağlığını bozuyor, kalp ritminde bozukluklara yol açabiliyor, osteoporoz riskini artırıyor ve bel çevresi yağlanmasına katkıda bulunabiliyor."

Asitli içeceklerin az bilinen bazı zararları:

Antalya'da herkesi canından bezdirmişti: Durak krizine yüzleri güldüren çözüm Antalya'da herkesi canından bezdirmişti: Durak krizine yüzleri güldüren çözüm

Hücre Yaşlanması: Günde iki bardak asitli içecek tüketmek, hücrelerin yaşlanma sürecini altı yıl kadar hızlandırabilir.

Ergenlikte Erken Menstrüasyon: Araştırmalar, günde birden fazla asitli içecek tüketiminin, ergenlik döneminde menstrüasyonun erken başlamasına neden olabileceğini göstermiştir.

Kemik Sağlığına Zarar: Asitli içecekler, kemiklerdeki mineral yoğunluğunu azaltabilir ve bu durum kemik erimesine yol açabilir.

Şeker Bağımlılığı: Günde iki bardak asitli içecek tüketmek, şeker bağımlılığına yol açabilir ve tat alma duyusunu zayıflatabilir.

Karaciğer Yağlanması: Meyve aromalı asitli içeceklerin tüketimi, yaygın inanışın aksine, karaciğer yağlanmasını artırabilir.

Sağlıklı bir yaşam için:

Asitli ve kafeinli içecekler yerine su tüketin.

Sıvı ihtiyacınızı karşılamak için sudan başka bir şey tercih etmeyin.

Asitli içeceklerin gizli tehlikelerinden haberdar olun.

Sağlığınız için daha bilinçli seçimler yapın.   -Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi