banner84

Avukatlar!

TRT Spor'da Hünkar Mutlu'nun sunduğu 'Teknik Analiz' programında maçlardaki hakem kararlarını analiz eden eski hakem Mustafa Çulcu, Galatasaray'ın avukatlığını yaptı. Çulcu, Alanyaspor - Galatasaray maçının pozisyonlarına geçmeden önce maçla ilgili şunu dedi: "Maçın hakkı beraberlikti." Sayın Çulcu, bunu söyledikten sonra zaten sen pozisyon falan yorumlama lütfen! Maçı izleyen herkes gördü ki Alanyaspor galibiyeti hak eden taraftı. Galatasaray maç boyunca Alanyaspor kalesine dört defa geldi. Bu pozisyonlardan birisi de zaten gol oldu. Alanyaspor'un rakip kaledeki pozisyonları ise çok daha fazla ve daha net pozisyonlardı. Peki bu durumda nasıl oluyorda 'maçın hakkı beraberlikti' diyebiliyorsun? 
Gelelim pozisyon değerlendirmelerine; hakem Alper Ulusoy, her iki taraf için de hatalı kararları olmuştur. Ancak Mustafa Çulcu'nun pozisyonları değerlendirirken söyledikleri yanlıydı. Özellikle Galatasaray'ın golü öncesi Tzavellas'a yapılan faul pozisyonunu değerlendirirken söyledikleri çok komikti...! Aynı pozisyonda oyuncuları yer değiştir de yorumluyor olsa ne diyecekti biliyomusunuz? Aynen şunu derdi: 'Oyuncunu arkası dönük görmüyor arkayı. Top henüz ortada. Kendini korumak için de kendini küçültüyor. Yükselirken rakibi bozuyorsun' diyecekti. Faul kararı Galatasaray'ın lehine verildiği için diyor ki; 'Galatasaraylı oyuncu havadan gelen topa oynama isteği ile yükseliyormuş. Havadan gelen topa nasıl sahip olacaksın nasıl müdahale edeceksin tabiki zıplaman gerekiyor' diyor. Diyor da, her havadan gelen topa oyuncular zıplamak zorunda mı? Göğüs kontrol yapamaz mı? Alanyasporlu oyuncu olduğu yerde duruyor, havadan uçarak gelen Galatasaraylı oyuncu. 
İlk devrede Alanyaspor savunmadan hızla çıkıyor Galatasaray, savunmaya yerleşmemiş. Tehlikeli olabilecek bir atak var. NDiaye, Efecan'ı orta yuvarlak içinde indiriyor. Hakem faul vermekle yetiniyor. Nerede sarı kart? NDaiye, ikinci deverde bir sarı daha gördü. Kırmızı görüp oyundan atılmayacakmı? Maçın son bölümünde Galatasaray eksik kalmayacakmı?  Feghouli, Ozan Tufan'a arkadan yumruk atıyor. Diyorsun ki bunda bişey yok...! Yazıklar olsun. Aynısını Alanasporlu oyuncu yapsaydı, aynen diyeceğiniz söz şuydu: "Hakem Alper Ulusoy, Alanyaspor'un sertliğine müsaade etti. Galatasaray Alanya'da dayak yedi." 
Alanyaspor'un iyi oynayan oyuncularına yükleniyor. Neymiş Efecan çok itiraz etmiş... İstanbul'da üç büyüklerin oynadığı maçları hepimiz izliyoruz. Her faul pozisyonunda her yere düşmede üç büyüklerin oyuncuları hakemin etrafını sarıyor. Efecan yaşadığı pozisyonun sıcaklığı ile o anki düşüncesini vücut diliyle söylüyor. Sanki dakikalarca itiraz etti. Burada Efecan ile ilgili sizi rahatsız eden itirazı değil, Galatasaray altyapısı olan bir oyuncunun iyi oynaması formasının hakkını vermesi. 
Dikkat ettim de ne zaman bir maç sonrası Galatasaraylı hocalar hakeme eleştiren bir maç değerlendirmesi yapsa, aynı akşam spor programlarında hakeme veryansın ediliyor. Galatasaray lobisi harekete geçiyor. Veryansın ediyosunuz. Hakemi linç ediyorsunuz. Tabii bu hakem bi dahaki sefere Galatasaray maçlarında nasıl adaletli maç yönetecek? Hakemler üzerinde baskı olayını sadece Galatasaray değil, büyük takımların hepsi yapıyor. Allahtan Video Hakem Uygulaması (VAR) geldi de hakemlerin biraz dayanağı adaletli yönetim için elleri güçlendi. Özellikle bazı spor programlarında yorumcular tamamen taraftarı olduğu takımların avukatlığını yapıyor. Türk futbolundaki baş sıkıntı bu kişilerin yanlı taraflı oluşudur. Tekere çomak sokan bu yorumculardır. Taraftarlığı, avukatlığı bırakıp yorumcu olun...!
YORUM EKLE

banner107