banner84

Ay Sultan mı ?  Ayyy Siyaset mi ?

Alanya halkının kaderinde seçimlerde  oy verdiği partilerin siyasi çekişmesine yenilmek de varmış. Seçimlerin bittiği ama siyasi çekişmelerin ve kaygıların  seçimlerle birlikte bitmediği bir Alanya’da yaşıyoruz.  Bununda ilçemize yapılan  bazı hizmetlerin zamanında gelmemesine veya  gecikmesine yada engellenmesine sebep olduğunu görmek çok üzücü. Önemli olan hizmet ise; kim tarafından veya  hangi siyasi parti  tarafından yapıldığından çok  bir hizmetin Alanya’ya gelmesi değil midir ? Tabi ki siyasetçilerimiz için Alanya’nın bir önemi varsa. 
Asıl konumuza geçmeden önce, bugünkü yazımıza konu olacak  Ay Sultan Kadınlar plajına adını veren Ay Sultan  Kimdir ? Alanya ile ilgisi nedir ? Kısaca bir bakalım.

Ay Sultan olarak bildiğimiz kişi  Alanya tarihi için çok önemli olan  Alaaddin Keykubatın ilk eşi  Mahperi Sultandır. Alaaddin Keykubad 1220 yılında Alanya (Alaiye)  kalesini kuşatmış ve  Kalenin Kralı Kir Fard savaşı kaybedeceğini anlayınca Alaaddin Keykubad'a bir mektup göndererek anlaşma yapmak istemiştir. Mektupta "Eğer bana aman ve ülkenizde kalan ömrümü geçirecek bir yer verilirse büyük bir lütuf olacaktır" yazılıdır. I. Alaaddin Keykubad, Kir Fard’ın bu teklifini kabul etmiş ve "Sadakatini ispat için ailesi efradından birini akrabalığımıza arz ederse hakkındaki güvencemiz artmış olur" diye cevap vermiştir. Bunun üzerine Kir Fard  kızı Prenses Destina’yı I. Alaaddin Keykubad’a eş olarak göndermiştir. Kendisine kaleyi devreden Kir Fard’a Akşehir ve iki karyesi mülk olarak verildi. Prenses Destina, İslam’ı hiçbir zorlama olmadan kendi isteğiyle seçer. Kültürlü ve hayırsever bir kişi olarak kendisine bilge, büyük manasına gelen Huand (Hunat); eğitim ve öğretime yaptığı katkılardan dolayı da, ay parçası manasındaki Mahperi ismi verilir.  Günümüzde de Alanya halkı tarafından da Mahperi Sultan olarak bilinip anılmaktadır. Büyük bir hayırsever ve ilme değer vermiş, hanlar hamamlar yaptırmıştır. Yaptırdığı hanların hamamların  Kitabelerınde unvanı “'Saffetü'd-dünya ve'd Din Mah-peri Hatun” (Din ve dünyanın yüz akı) olarak geçer.
Gelelim şimdi konumuz  Ay Sultan Kadınlar Plajına.
Başta muhafazakar kesim  tarafından olmak üzere toplumun her kesimi tarafından taktirle karşılanıp senelik 40-50 bin kadına plaj olarak hizmet verdi. Ay Sultan Kadınlar Plajının yeri  9 Mayıs 2016 ile 8 Mayıs 2019 tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediyesince kiralanmak suretiyle belediyeye tahsisi sağlanmıştı. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı el değiştirerek Ak partiden CHP’ye geçmesi nedeniyle göreve gelen Muhittin Böcek göreve başlamasından 40 gün sonra,  Ay Sultan Kadınlar Plajı'nın sözleşmesi sona ermişti.7 Mayıs 2019'da, yani sözleşmenin süresi dolmadan henüz bir gün önce, Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, sözleşme süresinin 3 yıl uzatılması için başvuruda bulunulmuş ve  Antalya Valiliği de 31 Mayıs 2019'da, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına, kiralama talebi dosyasını, Antalya 2 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu aracılığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına teslim ederek, Bakanlıkça değerlendirilmesi hususunda yanıt vermişti.  Dosyadaki  basit eksiklikler nedeniyle 2019 yılında tahsisi gerçekleşmeyen Ay Sultan Kadınlar Plajı, eksikliklerin tamamlandığı halde 2020 yılında da açılmamış görünüyor.  Acaba burada  bir siyasi çekişme mi var ?  yoksa  Alanya ve Gazipaşa halkına karşı bir art niyet mi var ?  Yada keyfi bir uygulama mı söz konusu belli değil.  Umarız ki yakın zamanda aslen Alanyalı olan,  Ay yüzlü Mahperi Sultanımızın kemiklerini fazla sızlatmadan siyaset bir kenara bırakılarak gereği yapılır ve  Ay Sultan Kadınlar plajı tekrar kadınlarımızın hizmetine açılır.
Sağlıcakla kalın
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut Göçer
Mahmut Göçer - 2 hafta Önce

Abi ağzına yüreğine sağlık önemli olan bencede bir evel bu plajın kadınlarımıza açılması bu kadar zamanında Alanya için hayırsever birinin kemiklerini sızlatmamak gerekiyor kalın sağlıcakla

tolunay akarca
tolunay akarca - 2 hafta Önce

corona nedeniyle iyi gitmeyen turizm sezonu nedeniyle para bağlanmak istenmemiştir diye bakılabilir ekonomik açıdan. halka hizmet konusunda da bazen ekonomik hesaplar gözardı edilebilir. umarız dediğin gibi siyasi hesaplar yoktur işin içinde.

banner107