banner84

Batı girişindeki ucubeler

Yıl 2006... 
Dönemin Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, radikal bir kararla, kenti cazibe merkezi yapacağını belirterek batı girişini Dinek'ten araç trafiğe kapattı. Araç yoğunluğu bir anda düşünce Atatürk Caddesi üzerindeki esnaflar tek tek işyerinin kapısına kilit vurdu. Bir çok insan ve esnaf o zaman mağdur oldu. 
Batı girişinin araç trafiğine kapatılması 2006-2014 yılları arasında Alanya'nın kamuoyunu bir numaralı gündem maddesi oldu. Sipahioğlu'nu destekleyen gruplar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler bu kararı desteklerken, AK Parti başta olmak üzere Sipahioğlu muhalifleri de karşı çıktı. 
Batı girişi açılmalı mı? açılmamalı mı? tartışmaları sürerken 2009 yerel seçimleri geldi çattı. AK Parti'nin adayı Kerim Kılınç, halkın onay vermesi halinde ilk iş olarak batı girişini araç trafiğine açacağını vaat etti. Başkan Sipahioğlu ise “Açmam” demekle yetindi. Yıllarca süren bu tartışmanın gölgesinde yapılan seçimlerde Sipahioğlu, çok az bir farkla seçimi kazanıp yoluna devam etti. Ama tartışmalar bitmedi. Başkan Sipahioğlu, hiç bir konuda geri adım atmadığı gibi bu konuda da geri adım atmadı. Bu kez 2014 yerel seçimleri kapıya dayandı. 
Girdiği her seçimden zaferle çıkan Sipahioğlu, 4. dönem için kendisine yıllardır en büyük muhalefeti yapan AK Parti'den aday olmuştu. Karşısına ise MHP, Kestel Belediyesi'nin genç dinamik başkanı Adem Murat Yücel'i çıkartmıştı. Sipahioğlu için ilk etapta kolay lokma görünen Yücel, çok farklı bir seçim stratejisi izleyerek seçime ortak oldu. "Alanya yönetilmiyor. İdare ediliyor" çıkışı yaparak seçmenin gönlünü kazanan Yücel, sandığa iki hafta kala, seçilmesi halinde hemen yapacağı "0n söz" manifestosunu yayınladı. 
"ALANYA'YA SÖZÜMÜZ VAR" sloganıyla hazırlanan "on söz" manifestosunun 7. sırasında ise "Batı girişini hemen açacağım" diyordu Sayın Yücel…
Seçim geldi çattı. Yücel, üç dönem üst üste belediye başkanlığı yapmış bir halk kahramanı olan Sipahioğlu'na karşı tarihi fark atarak başkanlık koltuğuna oturdu. Aradan neredeyse 7. gecti. Batı girişi hala kapalı...
İyi ki de kapalı...
Şahsen ben o yıllarda batı girişinin kapatılmasına karşı çıktım. Karşı çıkmakla kalmayıp bu kararın Alanya'ya ihanet olacağını belirterek açılması gerektiğini savundum. Bugün geldiğimiz noktada ise yanıldığımı anladım. Şehri yöneten insanlar tıpkı Sayın Sipahioğlu gibi radikal kararlar alması gerekiyor. Sipahioğlu batı girişini kapatarak belki esnafta mağduriyet yarattı. Atatürk Caddesi ticaretten turizme kayarken, 25 metreli yol yani Şevket Tokuş Caddesi ticaret caddesi oldu. Şehir kuzeye büyüdü, genişledi. Şehir merkezi araç trafiği yönünden rahatladı...
Zaman Sayın Sipahioğlu’nun haklı olduğunu ortaya koydu. Batı girişi de gerçekten insanların rahat nefes aldığı, yürüyüş yaptığı tam bir cazibe merkezi oldu. Geçen gün ortağım sevgili Hilmi Karagöz ile yürüyüş yaparken bir kez daha gördüm ki batı girişi iyi ki trafiğe açılmamış. Orası cıvıl cıvıl tam yaşam merkezi olmuş. Doğası harika... Buradan zamanında eleştirdiğim Sayın Sipahioğlu'nu şimdi daha iyi anlıyor Sayın Yücel'e de göreve gelir, gelmez gaza gelip batı girişini araç trafiğine açmadığı içinde teşekkür ediyorum. Ama; Dinek'ten öğretmenevinin oraya kadar sahil bandına konulan rengarenk konteynır şeklindeki ucubelerin ve demir çardakların o güzel ambiansa yakışmadığını da buradan Sayın Yücel'e iletmek istiyorum.
 

YORUM EKLE

banner107