banner165

Bir fotoğraf bin hüzün

  Adaleti bulduğum gün mutluluğu yazacağım, söz! Ama hepimiz biliyoruz, adalet pili bitmiş bir saattir bu zamanda. Ve anlıyorum ki, bazı coğrafyalar dikenli tel misali  kötülerle çevrilidir.

 Bazen bir fotoğraf bin hüzündür. Vicdanların firari olduğu anlar fotoğraf kadrajıyla dil açıp konuşuyor. Silahlar hep kan döker, savaşlar hep can alır. Ama tüm ölümler kurşunla olmaz. Kimisi deryada boğulur, kimisi sahrada bir kuşa yem olur. Ölenler ve ödül alan fotoğrafçılar şaşkın tartıda bir o yana bir bu yana sallanır durur . Yılın en acı karesi ödül alır. Ve... Hayat devam eder.

 Bir Aylan Bebek geçti dünyadan, yüzbinlerce çocuk feda edildi savaş yolunda. Kara Kıta elması için talan edilirken, kara günler hiç bırakmadı yakalarını.

  Bir isyan bayrağı çekilmedi, kimse Aylan Bebek için kör vicdanı yakmadı. Dünü dünde bırakıp adalete çelme takıldı. Önümüze bakalım denildi, oysa kimse önünü görmedi...

  Herkesin her şeyi bildiği ama hiçbir şeyi anlamadığı zamanda yaşamak zormuş, mertlik sözlükte anlamlı bir kelime olarak kalmış sanki. Belki de nesli tükenmek üzere. Kırmızı listede adı geçer mi sizce? 

 Zulme sessiz kalmak yenisine kapı açmaktır. Açıldı o zalim kapılar, hiç kapanmadı belki de. Ölen hep mazlum, çoğu zaman Müslümandı. Türkistan'lı bir kızın sesini duyamayan sağır bir gezegendi. Üstelik uzayda hayat arayan, elinde bulunanı cehenneme çeviren insandı...
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zekayi Alay
Zekayi Alay - 9 ay Önce

Yazdığınız yazıyı keşke güç olsa devlet yöneticilerinin varsa yürekleri oraya yazsanız. Yüreğiniz var olsun güzel yazı.

Arife Aliyeva
Arife Aliyeva - 9 ay Önce

Zulme sessiz kalmak yenisine kapı açmaktır. Yüreğine sağlık Humay Yılmaz. Alanya Postası teşekkürler.

Xatire Ferecli
Xatire Ferecli - 2 ay Önce

Kəndi üslubu, gözəl və əhatəli yazılar, rəngarəng mövzuları olan dəyərli yazarımız Humay xanıma uğurlar!

Humay Yılmaz
Humay Yılmaz @Xatire Ferecli - 2 ay Önce

Çox deyerli Xatire xanım, çox sağ olun, var olun.

İrade Abbaszade
İrade Abbaszade - 2 ay Önce

Hepimizin içimizdeki duyguları, düşünceleri ne kadar güzel ifade etmişsiniz Humay hanım. . Elinize,üreyinize saglık. Yazı ebat olarak küçük, ama ne kadar büyük fikir, duygu, anlam taşıyor. Yeni yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Teşekkürler

Humay Yılmaz
Humay Yılmaz @İrade Abbaszade - 2 ay Önce

Çok çok teşekkür ederim, çok değerli İrade hanım. Var olun.

Xəlil Mirzə
Xəlil Mirzə - 2 ay Önce

Dünya od içində yanır. Günahsız körpələr qanına qəltan edilir. Amma ədaləti sonunacan boğmaq mümkün deyil. Heç zaman da mümkün olmayıb və olmayacaq. Çünki boğulan bir ədalətdən yüzlərlə, minlərlə ədalət doğulur. Yoxsa, bu dünya çoxdan məhv olardı. Bu yeni doğulan ədalətin biri də sizsiniz, Humay qızımız. Ədalətin səsini dünyaya hayqırırsınız. Ulu Tanrı yolunuzu açıq etsin!

Humay Yılmaz
Humay Yılmaz @Xəlil Mirzə - 2 ay Önce

Çox teşekkür edirem, sağ olun, var olun.

banner107

banner169