banner84

Bir hayali gerçek yapabilmek; Baro ve Alanya

Bağımsız yargının en önemli unsurlarından birisi  Savunma makamıdır. Bilindiği üzere modern yargı sistemleri iddia makamı, savunma makamı ve yargı makamı olmak üzere 3  ana unsurdan oluşmaktadır.
Savunma makamını oluşturan Avukatların mesleki örgütü Barolardır. Barolar sadece Avukatların mesleki  sorunlarını değil Ülkemizin çağdaş medeni uluslar seviyesine yükselmesinin en büyük göstergesi olan Demokratik  HUKUK DEVLETİNİN işlemesinde öncü olan; olması gereken baskı 
guruplarıdır.
Mevcut Yasa gereği Barolar Ancak İllerde kurulabilmektedir.
Alanya’mızda şu an 471 Avukat görev yapmakta olup bu sayı  45-50 stajyerimizin  stajlarının bitmesi ile 500'ü aşacaktır.
Antalya  İli Coğrafi konumu bakımından  hiçbir ilimize benzememekte olup bir ucundan bir ucu  takriben 450 kilometre kadardır. Bu coğrafyada 10 kişilik Baro yönetim kurulu ile Alanya’ya hizmet verilememekte türlü aksaklıklar doğmaktadır.
Alanya’mız gerek ekonomik ve gerekse sosyal yönden coğrafi konumu da dikkate alındığında çoktan İl olmayı hak etmesine rağmen Bu konuya devlet büyüklerimiz sıcak bakmamaktadır. Spor toto Süper  Lig de futbol takımı bulunan iki İlçeden biriyiz. Ülkemize Alanya’mızın kazandırdığı  turizm geliri hiç de yabana atılacak cinsten değildir. Ama Öyle görünüyor ki İl olma konusu  gündemde yok . Elbette devlet büyüklerinin bir bildiği vardır diye düşünüyoruz.
Geçtiğimiz yıllarda Alanya’mızda faaliyet gösteren mali müşavirler ve muhasebeci arkadaşlarımızın sesine kulak verilerek  çıkarılan bir yasa  ile  Muhasebeci sayısı 250 kişiyi geçen ilçelerde  oda kurulması  kabul edilmişti ve Muhasebeci  arkadaşlarımız Alanya’da odasına kavuştu; çok da iyi oldu.
Şu an Alanya’da ki avukat sayısı  yaklaşık 50 ilimizden fazladır. Baro Yöneticilerimiz ne kadar iyi niyetli olurlarsa olsunlar Antalya’nın coğrafi konumu nedeni  ile Alanya’da faaliyet gösteren avukatlar  gerekli hizmeti alamamaktadır. Antalya barosunda temsil noktasında ise bir türlü başarılı olamamaktayız.
Yapılan  son 3  Antalya Baro seçimlerinde  birisi de bu satırların yazarı olmak üzere ; Alanya’mızın seçim yaparak  Antalya Barosu Yöneti m kuruluna  aday olarak belirlediği avukat arkadaşlarımız 10 -20 oy az  alarak Antalya Barosu  Yönetim kuruluna seçilememişlerdir.
Son yapılan seçimde  aday olan arkadaşımız 11 oy az oy alarak Baro yönetimine seçilememiştir.
Tüm bu nedenlerden dolayı Alanya’da Baro kurulmasının fiziki şartları oluşmuştur.
Şimdi yasal koşulların da oluşması  temennimizdir.
Yapılacak bir yasa değişikliği ile Avukat sayısı 400'ü geçen İlçelerde  Baro kurulması  yasallaştığı taktirde  bu sorun çözülecektir.
YORUM EKLE

banner107