banner84

Biraz yavaşla, evlerde kal

Hızla akıp gidiyordu düne kadar yaşantımız. Hep bir koşturmaca halinde bir bakmışız gün bitmiş bir bakmışız ay, bir bakmışız yıl..
Oysa şimdi çetin bir sınavdan geçiyor tüm dünya Koronavirüs fırtınasyla. Kolay bir süreç değil elbet. Hem kaygılarımız hem evde kalmanın verdiği zaman yönetimi zayıflığı epey yorucu hissettiriyor. Tabi evde kalmayı unuttuğumuzdan da olabilir tüm bunlar.
Şimdi arınma zamanı, şimdi yavaşlama uzun uzun nefes alma zamanı, şimdi içe dönme gözümüzü karartan tüm hallerimizden uzaklaşma zamanı.
Dileğim dünyanın ülkemizin bu olumsuz tablodan bir an evvel kurtulması. Yalnız var olan tabloyu olumluya çevirmeyi de kendime borç biliyorum.
İçimizi dinleyelim. Hayatımızda bize değer kattığını düşündüğümüz her özellikten sıyrılıp sadece yalın kendimize kulak verelim. İstemsiz, gözümüzü karartmış ve farkına varamamış olduğumuz kibrimize, hırslarımıza, bencilliğimize, aç gözlülüğümüze veda edelim. Sadece hayatta kalmanın önemi üzerine uzun uzun değerlendirme yapalım. Gözlerin içine bakalım koşulsuz kabul etmenin kıymetini bilelim.
Maneviyat? Uzun zamandır çeşitli bahanelerle unuttuğunuz ertelediğiniz faaliyetleri yerine getirmek iç huzurunuzda en büyük yardımcınız olacak. Dualar, ibadetler aldığınız fiziksel tedbirlere güç katacak. İnsan içsel tedbir olmadan eksik kalıyor, teslimiyetin verdiği hafiflik gibisi yok.
Kitaplar yolumuzu nasıl da bekliyor. Açın sayfalarını, dalın başka hayatlara, oturduğunuz yerden yolculuk yapmanın keyfi gibisi yok aslında.
Uzun zamandır sesini duymadığınız kişilere ses vermek onlarla bağ kurmak da iyi olacak gibi. Bir de vefasızlığın yükünü atmış oluruz hafifleriz sanki.
Yanı başımızdaki sevdiklerimizi dinlemek hem de aklımızı karıştıracak hiçbir şey yokken. Kulağa çok hoş geliyor.
Evimizde düzenlemelere ne dersiniz? Çiçeklerin bakımı, ev eşyaların düzeni, yer değişimi, temizliği derken zaman nasıl da kolay geçmiş.
Battaniyelerin altına girip film izlemek ne zamandır özlediğiniz bir faaliyet değil miydi?
Maziden kopmayan fotoğraflar videolar anıları tazelerken bir anda gülümseyen yüzleriniz hiç iyi gelmez mi?
Bir de açın müziği maaile hep beraber egzersiz yapın. Göreceksiniz sadece rahatlamayacak neşenize neşe de katacaksınız.
O zaman Hadi Türkiye, biraz yavaşla, evlerde kal.
 

YORUM EKLE

banner107