banner165

Biz Kadınlar

Biz Kadınlar hatayı nerede yaptık? Bunca cefayı oğullarımız bize, eşine veya çocuklarına her türlü şiddeti göstersin diye mi çektik? Kendisini dünyaya getirenin bir kadın olduğunu unutup başka bir kadını katletsin diye mi büyüttük onları? Elbette ki cevabını veremeyeceğiniz sorular bunlar. Çünkü, kadının adının olmadığı gibi, kadınla ilgili hiç bir sorunun da yanıtı yok.Çok basit bir örnek ile, daha dün 20 yaşındaki gencecik bir kadın intihar girişiminde bulundu.Belki de dışarıya yansıtamadığı baskı,şiddet,taciz,zorbalık sürüklemişti onu bu duruma.Biz kadınlar, susturulmaya çalıştıkça kendi içimizdeki uçurumlardan atlar olduk. Tek kaçış yolumuz kendimizdi.Kırmızı ruj sürdüğü için kusurlu gibi gösterilen kadınlar olarak, bir köpeği tüfekle acımasızca vuran,eşini sokaklarda öldüresiye kadar döven,ahırdaki bir buzağıya tecavüz eden vicdan yoksunları kadar kusurlu görülmedik.
Biz kadınlar, her zaman kalıplara sığdırılmaya çalışıldık. Çünkü, kalıplarımızdan çıkarsak kanatlanacağımızdan korktular.Biz kadınlar, her zaman eli hamurlu tabiriyle beceriksiz gibi algılandık.Çünkü,becereceğimizi gördükçe kendilerini daha aşağıda hissetmekten korktular.Biz kadınlar,tıpkı birer obje olarak görüldük.Giyimimizle, kişilik analizi yapmaya kalkıştılar. Çünkü, kendi sahip olamadıkları iradelerini bizim görünüşümüze yıktılar.Biz kadınlar hep öldürüldük, şiddet gördük. Çünkü, onlar bizim kadar yüreğinde şefkat taşıyan varlıklar değillerdi.Biz kadınlar hep bir şeyleri yapmaya veya yapmamaya zorlandık.Çünkü, eğer yaparsak gücü elimize alırız, yapamazsak kendilerini rezil rüsva ederiz diye korktular.Biz kadınlar için güzel olmak bile kabahatti.Çünkü, kıskanılmak bile öldürülmemiz için yetiyordu.

Biz kadınlar ne istedik peki? Yılın belirli günlerinde çiçek ve hediyeyle hatırlanmak mı? Biz kadınlar, gönül verdiklerimiz tarafından bedenimizin parçalara ayrılıp valizle çöpe atılmasını mı istedik?Bu kadar çok düşünmemeliydik oysa.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 2020 yılı için açıkladığı verilere göre,97 kadın nikahlı eşi, 54’ü birlikte olduğu erkek, 21’i eski eşi, 18’i oğlu, 17’si babası tarafından öldürüldü. Kadınların yüzde 60’ı evlerinde öldürüldü.İşte tüm cevaplar burada aslında. Biz kadınlar sadece yaşamak istedik...
Her türlü zorluğa rağmen yaşamaya çalışan tüm kadınlara sevgi ile...

YORUM EKLE

banner107

banner169