banner84

2000 metrelik zirvede zorlu kurtarış

AKUT Alanya ekibi, Gündoğmuş'a bağlı Bedan Köyü'nde bulunan 2000 metrelik dağın zirvesinden aşağıya düşen 64 yaşındaki M.T.'yi, zorlu operasyon sonucu kurtardı

2000 metrelik zirvede zorlu kurtarış

Gündoğmuş'a bağlı Bedan Köyü'nde 64 yaşında olduğu tespit edilen ve çobanlık yapan M.T. keçilerin eve dönüp kendisinin dönmemesi üzerine aranmaya başlandı. Gece 22.00-23.00 sıralarında zirvenin kuzey tarafındaki uçurumdan yaklaşık 70-80 metre aşağısında görülmesi üzerine jandarma ve arama kurtarma ekiplerine haber verildi. AKUT Alanya Ekibi, gece 00.30 sıralarında  aldığı acil bir yardim çağrısı ile Gündoğmuş'a bağlı Bedan Köyü'nde,  2000 metrenin üzerindeki dağın zirvesinden aşağıya düşen bir kazazedeyi bulunduğu yerden kurtarmak için yola çıktı. 
5 GÖNÜLLÜYLE AKUT YARALIYI ZİRVEYE ÇIKARDI
5 gönüllüsüyle zaman kaybetmeden olay yerine yola çıkan AKUT Alanya Ekibi olay yerine araç ulaşmaması sebebiyle, 1600 rakımdan sonrasını yürüyerek, tüm olumsuz arazi koşullarına rağmen sabaha karşı zirveye ulaştı. Jandarmanın da ulaştığı bölgede, Um-ke ile birlikte ağır yaralı kazazedeye ilk yardım  müdahalesi yapan AKUT, ip kurtarma teknikleri ile güvenli bir şekilde zirveye çıkardı.
UZUN SÜRE SEDYE İLE TAŞINDI
Yaralının  durumunun ağır olması  sebebiyle hava yolu ile gönderilmesi gerektiğinden, sahil güvenlikten helikopter istendi. Gelen helikopterin yaralıyı alma denemesi başarılı olmaması sebebiyle araçların bulunduğu noktaya kadar sedye ile taşınan yaralı M.T.  için  tekrar helikopter istendi.
Uzun süren başarılı ve  zorlu operasyon sonucunda gelen ikinci ambulans helikoptere teslim edilen ağır yaralı vatandaş, acil olarak Antalya'ya götürüldü.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107