banner84

2020 sosyal yatırım yılı olacak

Başkan Yücel, yeni yılın ilk gününde Alanya Posta Medya sahibi Karagöz'ün sorularını yanıtladı. 2020 yılında sosyal projelere öncelik vereceklerini söyleyen Yücel, Alanya'ya altın çağını yaşatırken, Türkiye'ye de örnek olacaklarını ifade etti

2020 sosyal yatırım yılı olacak

-Haber Merkezi

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, 2020 yılının ilk röportajını Alanya Posta Medya sahibi Hilmi Karagöz'e verdi. Alanya halkının merak ettiği tüm soruları Başkan Yücel'e ileten Karagöz, aynı zamanda Yücel'in yeni yılla birlikte hayata geçirmeyi plandığı projelerini de sordu. 4 yıllık başkanlık döneminde  hayata geçireceği projeleri ilk kez Karagöz'e anlatan Yücel, "Türkiye'ye örnek olacak projeleri hayata geçireceğiz" dedi.

'PROJELERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ'

2020 itibariyle sosyal projelere yatırım yapacaklarını ve projeleri gerçeğe dönüştüreceklerini ifade eden Yücel, "2020 ve önümüzdeki 4 yıl boyunca sosyal projelere çok büyük yatırım yapacağız. Çocuklarımız için kreş, şiddet gören ve zor durumda olan kadınlarımız için Aile ve Kadın Destek Merkezi, öğrencilerimiz için Etüt Merkezi, engelli kardeşlerimiz için Engelsiz Aktif Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi projelerimiz hazır. Seçim vaadlerimiz arasında da olan bu projeleri 4 yıl içinde tek tek gerçeğe dönüştüreceğiz” dedi.

'HALKIMIZIN DERDİNE DERMAN OLACAĞIZ'

Sosyal projelere neden önem verdiğini de açıklayan Yücel, "Halkımızın derdine derman olmak, onların yaralarını sarabilmek için, daha çok insana ulaşıp, daha mutlu bir Alanya hedefimizi gerçekleştirmek için, sosyal belediyeciliğe çok büyük önem veriyoruz” dedi.

'DEVASA PROJELERE DEVAM EDECEĞİZ'

Karagöz'e 5 yıllık hizmet döneminde yaptıklarını ve devam eden çalışmaları hakkında bilgi veren Yücel, "İlk 5 yıllık hizmet dönemimizde altyapı ve temel eksiklikleri tamamladık. Şehre vizyon katan Teleferik, Tavşandamı Devlet Bahçeli Sosyal Yaşam Alanı, Kültür Merkezleri, parklar ve sosyal donatı alanları gibi büyük projeleri hayata geçirdik. 2020’ de de Kent Meydanı, Kentsel Dönüşüm, Macera ve Botanik Park gibi Alanya’nın çehresini değiştirecek devasa projelere devam edeceğiz.

3 PROJE BU YIL HİZMETTE OLACAK

Konaklı Kültür Merkezi, İncekum Çok Amaçlı Salonumuz, Avsallar Kapalı Pazar Yeri, Hacet Meydanı gibi devam eden bir çok yatırımımız var. Konaklı Kültür Merkezi, İncekum Çok Amaçlı Salon ve Avsallar Kapalı Pazar Yerini 2020 yılı içinde hizmete açacağız. Biz hiç durmuyoruz, halkımız için çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz.

'ANTALYA'NIN EN GÜÇLÜ BELEDİYELERİNDEN BİRİYİZ'

2014 yılından bu yana belediye için yaptıklarını anlatan Yücel, "2014 yılından bu güne Alanya Belediyesi’nin gücüne güç katmak, Alanya Belediyesi’ni bölgede lider yapmak için, kendi imkanları ile ayakta kalabilen bir belediye olmamız için öncelikle çok iyi bir sistem kurduk. Sonra da kaliteli işinde uzman personeli, güçlü bir yatırım bütçesi ve güçlü filomuzla Alanya’nın merkezinden mahallelerine, mahallelerinden kırsal bölgesine ilmek ilmek her noktasını hizmetlerimizle nakşettik. Şunu diyebilirim ki, biz Alanya Belediyesi’nde göreve başladığımızdan 2020 yılına kadar 200’ ün üzerinde belediyemize araç kazandırdık. 100’e yakın aracı hurdaya dönüştürdük. Şu an mevcut 540’ın üzerinde araç ve iş makinasına sahibiz. Antalya’nın en güçlü araç filosuna sahip belediyelerden biriyiz. 3 Ocak Cuma günü (yarın) saat 11.00’de Oba Park ve Bahçeler Şantiyemizde 30 yeni aracımızın daha dua törenini gerçekleştireceğiz. Tüm halkımızı Alanya Postası aracılığıyla dua törenimize davet ediyorum" diye konuştu.

'ALANYA'YA ALTIN ÇAĞINI YAŞATACAĞIZ'

Sosyal projelerle Alanya'ya altın çağını yaşatırken, Türkiye'ye de örnek olacaklarını söyleyen Yücel, "Alanya’da sosyal hizmetler konusunda hala çok büyük bir açık var, ulaşılması gereken çok fazla insanımız var o nedenle sosyal belediyecilik anlayışımızın gereği sosyal projelere çok büyük önem vereceğiz. İlk dönemimizde yaptığımız hizmetlerden daha fazlasını önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğiz. Özellikle gençlerle, kadınlarla, engellilerle ilgili sosyal projelere öncelik vereceğiz. Sosyal Belediyecilikte tüm Türkiye’ye örnek olacak, Alanya’ya altın çağını yaşatacak projeleri hayata geçireceğiz" dedi.

ENGELSİZ MERKEZDE İLK KAZMA BU YIL VURULACAK

Engelsiz kent olmak için göreve geldiği günden bu yana birçok projeyi hayata geçiren Yücel, Karagöz ile gerçekleştirdiği röportajda Konaklı Mahallesi'nde yapılacak Engelsiz Aktif Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi için ilk kazmanın bu yıl vurulacağını söyledi. Yücel, "Biliyorsunuz , engelliler konusundaki hassasiyetlerimiz ve yaptığımız uygulamalarla Alanya, Dünya Engelliler Birliği tarafından” Engelsiz Şehir” ilan edildi ve geçen yıl Amerika’da yapılan toplantıda belgemiz bize takdim edilmişti. Biz, belki tanıtımını çok iyi yapamadık ama bu Alanya için çok ama çok önemli bir başarı. Biz, bu başarı çıtasını çok daha yükseklere taşımak için ve gerçekten artık merkezdeki birimizle yetemeyecek duruma geldiğimiz için yeni bir engelsiz yaşam merkezi için kolları sıvadık. Projemizi hazırladık. Konaklı Mahallemizde 262 ada 1 parselde 8.700 metrekare alana engelli ve engelli yakınlarımıza hizmet verecek Engelsiz Aktif Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi’ni hataya geçireceğiz. Projemizin ihale altyapısını hazırlıyoruz. İnşallah 2020 de ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz. Merkezimizin içinde rehabilitasyon hizmetinden, eğitim ve meslek edindirmeye, spor ve sanat etkinliklerine kadar engelli kardeşlerimiz için herşeyi düşündük. İnşallah onlara en iyi şekilde hizmet verecek bu merkezi Alanyamıza kazandıracağız" dedi.

KISA SÜREDE HİZMETTE OLACAK

Mevcut Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi'ni revize edilerek, Aile ve Kadın Destek Merkezi'nin de binanın üst katında açılacağını söyleyen Yücel, "Alanya Merkezde hizmet veren Engelsiz Park ve Yaşam Merkezimizi revize edeceğiz ve mevcut binanın en üst katını Aile ve Kadın Destek Merkezi olarak zor durumda olan, desteğe ihtiyaç duyan kadın ve ailelerimizin hizmetine sunacağız. Kanayan bir yaramız olan şiddeti engellemek, kadınlarımıza psikolojik destek sağlamak, sorunlarının çözümünde aktif rol almak için Aile Kadın ve Destek Merkezi’ni en kısa zamanda hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu.

'ÇALIŞAN ANNELERİMİZİN YÜKÜNÜ ÇOCUK KREŞİMİZ ALACAK'

2020 yılında temelini atmayı hedefledikleri çocuk kreşi ile çalışan annelerin yükünü hafifleteceklerini ifade eden Yücel, "Çalışan ancak maddi olarak çocuğunu kreşe gönderemeyen hem belediye personelimiz hem de maddi durumu iyi olmayan annelerimize destek olmak amacıyla Oba Mahallemizde çocuk kreşimizi hizmete açacağız. Şu an projesi hazır, ihalesi hazır. İnşallah 2020 yılında temelini atmayı hedeflediğimiz öncelikli projelerimiz arasında çocuk kreşimiz var" dedi.

ETÜT MERKEZLERİ GELİYOR

Alanya ve çevre beldelerde öğrenci etüt merkezleri açılacağını söyleyen Yücel, "Biliyoruz ki bir çok aile çocuklarına ek eğitim desteği sağlarken çok zorlanıyor. Bu konuda bizden çok büyük bir beklenti var. Güllerpınarı Mahallemizde 2089 ada 10 parselde bulunan alana Öğrenci Etüt Merkezi projemizi hazırladık. Etüt merkezimiz Alanya ve çevre beldelerdeki öğrencilerin etüt ve sosyal etkinlik ihtiyaçlarına cevap verecek. Yaklaşık 20 derslikten oluşacak merkezde atölyeler, spor salonu, kütüphane, kafeterya ve konferans salonu bulunacak. Çocuklarımız burada hem ders çalışacak, hem de sporla sanatla meşgul olacak" diye konuştu.

YENİ KÜLTÜR MERKEZLERİ YOLDA

Konaklı'da temeli atılan kültür merkezinin inşaatının devam ettiğini, Alanya merkez ve Mahmutlar'da da kültür merkezi yapılacağını söyleyen Yücel, "Kestel, Demirtaş Kültür Merkezlerimizi geçen hizmet dönemimizde hizmete açtıktan sonra Konaklı Kültür Merkezi’nin temelini atmıştık. Şu an inşaatı devam ediyor. Alanya merkeze ve diğer mahallelerimizin sosyal alan etkinlik ihtiyaçlarını karşılamak için yeni kültür merkezleri yapmaya devam edeceğiz. Doğu bölgemizde Mahmutlar’a, yine Alanya merkeze üzerinde çalıştığımız projelerimiz var. Yer anlamında bazı pürüzler var. Onları aşar aşmaz yeni kültür merkezlerini şehrimize kazandıracağız" dedi.

'YENİ YIL, YENİ HİZMET, YENİ PROJE'

Yeni yılla birlikte, yeni projelerle Alanya halkını buluşturacaklarını belirten Yücel, "Sözlerime son verirken tüm Alanya halkımızın yeni yılını bir kez daha en içten duygularımla kutluyorum. Tüm hemşehrilerime sağlık, mutluluk ve esenlik dolu bir yıl geçirmelerini diliyorum. Bizler, durmadan, yorulmadan, Alanya’ya hizmet aşkımızı arttırarak çalışmalarımıza ve Alanya’yı yeni hizmet ve projelerle buluşturmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

GES 4'TE OCAK'TA HİZMETE AÇILIYOR

Yücel, Alanya Belediyesi'nin Toslak Mahallesi’nde hayata geçirdiği GES 1, GES 2 ve GES 3 Güneş Enerji Santrallerinin sonuncusu olan GES 4'ün de Ocak ayı içerisinde hizmete açılacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107