banner84

'Açlıktan 25 milyon insan ölüyor'

12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan yerli malı haftası ve gıda israfı konusunda Alanya'da da çeşitli etkinlikler yapılıyor. Konu hakkında açıklama yapan Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Gıda Mühendisi Sevda Erdoğmuş, "Her gün 25 milyon insanın açlıktan öldüğü bir dünyada israftan bahsetmek çok trajik" dedi.

'Açlıktan 25 milyon insan ölüyor'

-Özgür YILMAZ

İçerisinde bulunduğumuz bu hafta Türkiye'de tüm okullarda kutlanan belirli günler ve haftalardandır. I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu konuda Alanya Postası'na açıklama yapan Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Gıda Mühendisi Sevda Erdoğmuş, belediye olarak yerli ürün ve üretime verdikleri önemi de anlattı.

"YERLİ ÜRETİCİYİ DESTEKLİYORUZ”

Erdoğmuş, "Yerli Malı Haftası çocukluğumuzdan bu yana hatıralarımız da olan ve hala da pek çok okulumuzda ve kreşlerde devam eden, çocukların yerel ürünlere olan ilgisinin artırılması, dikkat çekmesi için yapılmış çok önemli bir farkındalık çalışması. Bunun yanında da Alanya Belediyesi’nin Mutfak Mirası projesi de Alanya çatısı altında yerli malı ve yerel ürün kullanımını destekleyen bir sistemdir. Mutfak Mirası’nda yerli üreticinin desteklenmesi için pek çok çalışma yapılıyor. Gastronomi sektöründe yerli üretim ve yerli üreticiye olan ilgi çok fazla. Buna dayanarak tam yerli üreticilerin ürünleri ile çok özel restoranlarda çok özel yemek tabakları hazırlanıyor. Bu hem yerel üreticinin desteklenmesi hem de yerli malının kullanılması anlamında önemli bir nokta" dedi.

"YERLİ ÜRÜNÜ BAŞ TACI EDİN”

"Bu arada yerli malında bir dikkat çekilen konu ise gıda israfının da engellenmesi" diyen Erdoğmuş, “Dünyada her gün 25 milyon kişi açlıktan ölüyor. 25 milyon kişinin açlıktan öldüğü bir dünyada gıda israfından bahsetmek de gerçekten çok trajik bir durum. Gıda israfının önlenmesi pek çok kademede mümkün. Gıdanın satın almasında fazla ürün alınmaması, son kullanma tarihine dikkat edilerek kullanma periyodu için geçerli ürünlerin alınması, mutfaklarımızda tüketebileceğimiz kadar yemeklerini pişirilmesi gibi. Otel mutfaklarında da çok fazla gıda israfı olur. Burada da yeniden değerlendirme ve doğru ürün kullanımı, daha küçük porsiyonlar hazırlanması gibi pek çok tedbirle gıda israfının önlenmesi mümkün olur. Bununla ilgili de yıllar önce ekmek israfının önlenmesi konusunda bir proje yapmıştık. Daha sonra bakanlık tarafından da bir politika halinde sürdürüldü buna benzer projeler. Yine tüketebileceğimiz kadar ekmek almak ile başlıyor aslında israf etmemek. Devamında da kalan, bayatlayan ekmeklerle farklı farklı yemekler yaparak bunun da tüketimini sağlamamız gerekiyor. Dünyanın açlıkla mücadele ettiği, bu kadar problemlerin yaşandığı gıda ile ilgili bu kadar açlığın olduğu bir noktada herkesin gıda israfı ile ilgili elinden geleni yapması ve tüketebileceğinden daha fazla ürün tedarik etmemesi, aynı zamanda da öncelik olarak yerli ürün ve yerel üreticiden ürün alarak mutfaklarında bunları baş tacı etmesi yerli kalkınma için de son derece önemli” ifadelerini kullandı.

“İHTİYACINIZ KADAR ALIN, FAZLASINI PAYLAŞIN”

Alanya Otelciler Pansiyoncular Lokancılar Kafeteryacılar Ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci ise konuyla ilgili, “Öncelikle bizim çocukluğumuzdan bu yana okullarda yerli malı haftası olarak kutlanan özel ve bir gün hepimizin evden getirdiğimiz ürünlerle yapmış olduğumuz sofralarda değerlendirdiğimiz bir aktiviteydi. Ancak son yıllarda gözüküyor ki tüm dünyada artık tüm ülkelerin kendi yerli malları ile kendi yerli yapmış olduğu ürünleri ile geçinmeleri gerektiğini gösteriyor. Bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da özellikle ortaya koyduğu yerli ve milli projeler dediğimiz yani teknolojiden gıdaya, giyimden her türlü ihtiyaca kadar hepsinin yerli ve milli olması konusunda kamuoyu oluşturmaya çalışır ve bununla ilgili de gerekli çalışmaları yaptıklarını görüyoruz. Bu da bizim yerli malı haftalarımızın aslında çok daha önemli aktivitelerle kutlamamız gerektiğini gösteriyor. Burada tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek şekilde hem ülkemizde hem bölgemizde hem de memleketimize gerekli tedbirleri almamız gerektiğini görüyoruz. Yine bu dönemlerde gıda israfına dikkat çekiliyor. Gıda israfı da tüm dünyada çok büyük sorunlardan bir tanesi Yapmış olduğumuz israflarla Afrika'daki birçok ülkenin günlük ihtiyacını karşılayacak duruma geldiğimizi de görüyoruz. Bu sadece bizim ülkemizde değil, Avrupa'da da tüm dünyada da aynı şekilde gıda israfı var. O yüzden bu hafta vesilesiyle gıda israfına dikkat çekerek, dinimizde de israfın haram olduğunu hatırlamak istiyorum. İsrafın her türlüsü, her şekli haramdır. İsraf etmekten vazgeçmeliyiz. İhtiyacımız olduğu kadar ürünleri kullanarak ihtiyacımız dışındakileri fakir fukara ile ihtiyacı olanlarla paylaşarak yaşamamız gerektiğini düşünüyorum. O yüzden bu dönemde de yerli malı haftasında gıda israfına dikkat çekerek, tüm vatandaşlarımızı her türlü gıdanın ve her türlü eşyanın israfına son vermeleri için çağrıda bulunuyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 22:12
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107