banner129

Afrika'nın susuzluğuna çare arıyorlar

Alanya’da bir grup esnaf Afrika kıtasından yaşanan su kıtlığına çare bulmak için teneke kutu topluyor. Toplanan kutular hurdacıya satılıp yeterli para elde edilince esnaf, kuyuların açılması için Afrika’ya gidecek. 

Afrika'nın susuzluğuna çare arıyorlar

-Özgür YILMAZ
Sömürgeciler tarafından onlarca yıldır sömürülen Afrika ülkelerinde yaşanan su kıtlığına duyarsız kalamayan esnaf, “Su kuyusu” kampanyası başlattı. Tarihten günümüze kadar misafirperver ve yardımsever oluşları ile anılan Anadolu insanı bir kez daha gösterdiği örnek davranış ile gönülleri fethetmeye hazırlanıyor. Afrika’da başta çocuklar olmak üzere tüm kıta halkı için elzem olan su soruna Alanya’da bir esnaf duyarsız kalmadı. 1 yıl önce başlatılan bağış kampanyası ile hem Afrika’nın su sorununa merhem olunuyor, hem geri dönüşüm ile çevre kirliliği önlenip ekonomiye katma değer sağlanıyor. Afrika, ancak iyi yürekli insanların el ele vermesi ile gülüp susuzluktan bir nebze olsun kurtulabileceği gerçeği ile hareket eden Hüseyin Akbulut öncülüğünde ki onlarca esnaf kumbara ile başladıkları projeye yeni bir boyut kazandırarak teneke kutu toplamaya başladı. Mola Kavşağı Akbank arkasındaki esnafın büyük destek verdiği teneke kutu toplama çalışması tüm hızıyla devam ederken, toplanan tenekeler hurdacıya satılıp elde edilen kazanç ile Bangladeş, Çad, Mali ve Uganda başta olmak üzere Afrika'daki su kıtlığına çare bulmaya çalışıyorlar.  
'PARA TOPLANINCA AFRİKA’YA GİDİP YAPTIRACAĞIZ'
Projenin öncülerinde Hüseyin Akbulut, “Kampanyayı yaklaşık 8-9 ay önce ben kendim başlattım. Sadaka ve hayır kutusu adı altında başlamıştık ama çok yavaş ilerlediği için bu teneke kutuları toplamaya karar verdik. Bunları toplayıp sanayiye satıp, nakitle çevirip, parasını kumbaraya atıyoruz. Afrika'da yardım mahiyetinde bir niyetle başladık. İnşallah devamını getirebiliriz. Biz oradaki susuzluğu sadece televizyonlardan görebiliyoruz. Ben parayı tamamladığımız zaman gidip bizzat kendim o su kuyusunu yaptırıp, burada videolarını da fotoğraflarını da paylaşacağım. O zaman daha net anlayacağınızı düşünüyorum. Şu an sadece televizyondan gördüğümüz kadarıyla biliyoruz. Oraya gittiğimizde canlı olarak bunu yaşayıp, göreceğiz. Destek olan insanların hepsine de bunun fotoğrafını, videosunu göndereceğiz inşallah” dedi.
'1 SENEDİR TENEKE KUTU TOPLUYORUZ'
Yardım çalışmasına katkı sağlayanlardan Nesrin Çetin, "Çocuklar için su kuyusu yapacağız metal kutu yardımı bekliyoruz" diye konuştu. Çetin, “Afrika'da çocuklarımız için su kuyusu yapacağız. Bu yüzden yardım topluyoruz. Yaklaşık bir senedir devam ediyor bu teneke kutu toplayışımız. İnsanlar bize metal kutu getirerek destek olabilirler. Biz bunu satıyoruz paraya çevirebiliyoruz, maddi olarak destek olmak isteyenler de destek olabilirler. Biz burada berrak, temiz suyumuzu içebiliyoruz ama orada çocuklar, yetişkinler çamurlu sudan içmek zorunda kalıyorlar. Bu yüzden yardım etmek istiyoruz onlara” ifadelerini kullandı. 
Hayırseverler ellerinde teneke kutu olanların ya kendilerine haber vermesini ya da Yayla Yolu Caddesi Can Taksi Karşısı, Akbank Arkasında esnafa teslim etmesi istendi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107