banner84

Alanya Belediyesi'nden bir ilk daha

Alanya Posta TV'de yayınlanan Engelsiz Kent ve Engelsiz Yaşam programına konuk olan Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Nurgül, ilçede yapılan çalışmalardan ve yeni projelerden bahsetti. Canlı yayında yeni projenin müjdesini veren Nurgül, Türkiye'de daha önce yapılmayanı yapacaklarını söyledi

Alanya Belediyesi'nden bir ilk daha

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV'de her Çarşamba günü yayınlanacak olan  Engelsiz Kent ve Engelsiz Yaşam programı yayın dönemine başladı. Gazeteci Asiye Eliaçık ve Psikolog Esra Yemez'in sunumu ile gerçekleşen programın ilk konuğu ise Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Bilal Nurgül oldu. Alanya Belediyesi'nin sosyal alanda yaptığı çalışmalardan ve yeni hayata geçecek projelerden bahseden Nurgül, "Biz insanlara dokunuyoruz" diyerek ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirtti. 
YÜCEL GELDİ, ALANYA 'SOSYALLEŞTİ'
Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'nün kurulma aşamasından bahseden Nurgül, "Sosyal yardım İşleri Müdürlüğü 2015 yılından beri hizmete giren bir müdürlük. Daha önce Alanya Belediyesi'nin sosyal işler noktasında faaliyet gösteren bir müdürlüğü bulunmuyordu. Adem Murat Yücel seçilmesinden 1 sene sonra almış olduğu radikal bir kararla, Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğünü faaliyete geçirdi.  Alanya'nın her alanında hizmet vermeye çalışıyoruz" dedi.
SOSYALLİĞE 5 MİLYON BÜTÇE
5 milyonluk bütçelerinin olduğunu ve yeni bütçe planlamalarında yüzde 50 büyüme kaydedeceklerini söyleyen Nurgül, "Tek çatı altında toplandığı zaman daha iyi bir hizmet üretebileceğimiz bir ortam sağlandı. Koordinasyonu ve organizasyonu, hem maddi anlamda hem de organizasyon anlamında daha da hız kazandı.  Ayrı bir bütçemiz oluştu 5 milyon civarında bir bütçemiz var. Sadece sosyal işlerle ilgili önümüzdeki yıl içinde yeni bir bütçe çalışması yapıyoruz. En az yüzde 50 büyümeyi planlıyoruz bütçe anlamında. Belediyecilik artık sadece altyapı, yol, temizlik gibi algılanmıyor ülkemizde. Belediyelerden artık sosyal işlerde bekleniyor ve bunu yapmak da gerekiyor.  Başkanımızın ve meclisimizin bize sunduğu bir bütçe var. Sosyal Hizmetler Alanya için şöyle önemli, böyle bir müdürlük olmasa Alanya'da engelli ya da yaşlı bir vatandaşın derdini dinleyebilecek bir müdürlük yok. Çünkü herkesin kendine hasıl görevi var. Bizim de görevimiz insanlara dokunmak, ihtiyaç sahibi ailelerin derdine derman olabilmek, açıkta kalanlara destek olabilmek, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak gibi birçok misyonumuz var. Bunları elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu. 
'ONLAR BİZE EMANET'
Oba Öğrenci Kız Yurdu'na ilişkin soruları da yanıtlayan Nurgül, "Kız yurdu dediğimiz zaman çok basit bir şey değil. Bütün sene boyunca bizim orada personellerimiz öğrencilerimiz için çabalıyor. Alanya için büyük bir eksiklikti ve yapılan projenin şu anda ne kadar doğru olduğunu, mantıklı bir proje olduğunu full olmasından ve öğrencilerin başarılı olmasından, ailelerin memnuniyetinden ortaya çıkıyor. Meşakkatli bir yol, hassasiyet üzerine durduğunuz birimlerinden bir tanesi Kız Öğrenci Yurdu. Hepsi bize birer emanet. 120 tane emanetin ağırlığı gerçekten çok fazla. İnanın kendimizden çok bizi oraya dikkat ediyoruz, bizim için çok önemli orası" diye konuştu. 
BİN 900 AİLEYE YARDIM 
Müdürlüğün şu zamana kadar yaptığı hizmetlerinden söz eden Nurgül, "Müdürlüğümüz Alanya'daki tüm herkese dokunabiliyor. Biz vatandaşlarımızın, hayatın her alanında yanında olmaya çalışıyoruz. Alanya Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü mutlaka Alanya'daki bir vatandaşa bir şekilde dokunmuş oluyor. Bu ekip işi. Bunun en başında Başkan beyimizin vermiş olduğu yetki ve özgüven var. Onun bize verdiği desteklerle daha emin adımlar atabiliyoruz. Çünkü biliyoruz ki Başkan bey Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ve ihtiyaç sahipleri konusunda çıkmış olduğu yolda, 'kimseyi açıkta bırakmayalım, mutlaka kimsesizlerin yanında olalım' dedi ve bizim amacımız buydu. Böyle başladık. Birçok sosyal yardımlar devam ediyor. Mesela geçtiğimiz dönemde sadece maddi yardım sağladığımız aile sayısı 1900 civarında" diye konuştu. 
221 HANE YENİLENDİ
İhtiyaç sahiplerini nasıl belirlediklerini anlatan Nurgül, "Belediye bütçesi sonuçta hepimizin parası ve onu doğru kullanmakla yükümlüyüz. Şüphelendiğimiz bir durum olursa derin bir araştırma yapıyoruz.  İhtiyaç sahibi olduğunu tespit ettiğimiz ailelerimize de sosyal yardım komisyonumuz var, her partiden bir meclis üyesinin bulunduğu. Dosyaları bu komisyona havale ederek, komisyondan çıkan değerlendirmeye göre, yardım sağlıyoruz. Sürekli yardım da olabilir, belli zamanlarda da olabiliyor ailenin durumuna göre. Barınma yardımımızda bu usulle işliyor aynı yönetmeliğe tabi. Barınma yardımlarında da geçenlerde de Başkan bey konteyner teslim etti. O sadece teslim ettiğimiz, geçen dönemki sayımız 221 haneye dokunmuşuz basına yansıyan" dedi.
'HER ENGELLİ İHTİYAÇ SAHİBİ DEĞİL'
Titiz çalışmalar yürüttüklerini ve engelli olup ihtiyaç sahibi olmayan bireylerin maddi yardım almasının söz konusu olmadığını hatırlatan Nurgül, "Her engelli ihtiyaç sahibi değildir. Engelli olup, maddi durumu olan bir insanın sosyal yardım alması gibi bir şey söz konusu değil. Biz bunu insanlara anlatmaya çalışıyoruz. Mesela bir adam markete giriyor, ama onu engelli olduğu için dilencisi zannediyorlar. Oysaki adam normal alışveriş yapmak için giriyor. Biz bunun Alanya'da farkındalığını oluşturmaya çalışıyoruz ve Alanya'da bu konuda ciddi ivme kazandığımıza inanıyorum" dedi. 
'DOĞRU HAMLELER YAPTIK'
Alanya'ya Adana'dan bir tane engelli arkadaşımız gelmiş sosyal medya üzerinden gördük. Alanya'nın her yerini gezmiş ve biz etiketlediği zaman farkına vardık. Çok mutluydu, onu gördüğüm zaman gerçekten doğru hamleler yaptığımızı anladık. Alanya'ya gelen bir engelli insan rahat gezip dolaşabiliyor, tatilini yapabiliyor, birçok noktada engellilik hizmetlerimize devam edeceğiz" diye konuştu. 
2 BİN ENGELLİ VATANDAŞ ENGELLERİNİ KALDIRIYOR
Engelsiz Kent ve Yaşam Merkezi'ne nasıl kayıt yapıldığını ve merkezde ne gibi faaliyetler olduğunu anlatan Nurgül, "Engelsiz Kent ve Yaşam Merkezimizde tahminen 2 bin küsür civarında kaydımız var. Engellilerimiz buraya gidip engelli raporları ile beraber kayıtlarını yapıyorlar. Kayıt yaptıktan sonra ücretsiz hizmetlerimizden faydalanabiliyorlar. En başta psikolog hizmeti alabiliyorlar, fizyoterapistimizden, çocuk gelişim uzmanlarımız hizmet alabiliyorlar.  Bütün engelli vatandaşların yasal haklarından birçok faaliyette kadar yararlanması sağlıyoruz. Ve onlar için 20'den fazla el sanatları kurslarımız var. Hayata dahil ediyoruz insanlarımızı. El sanatları kurslarında yaptıkları ürünleri de turizm pazarlarında sergileyerek gelir elde edebiliyorlar" diye konuştu. 
DAHA ÖNCE TÜRKİYE'DE YAPILMAYAN YAPILIYOR
Canlı yayında yeni proje içerisine girdiklerinin de müjdesini veren Nurgül, "Şu an bir çalışma içerisindeyiz. Engelli Plajımızda bir asansör çalışması yapıyoruz. Türkiye'de ilk olacak bir çalışma. Daha önce Türkiye'nin hiçbir yerinde uygulanmadı. Asansör sistemi ile engelli vatandaşlarımızı denize indirmeye planlıyoruz. Bir ay içerisinde muhtemelen sonuçlanacaktır. Tam bağımsız bir süreç olarak düşünebiliriz. Engelli vatandaşımızın istediği zaman oraya kimseyi yanında olmadığı halde giderek, güneşlenebilecek, denizine girebilecek. Kimseye ihtiyaç duymayacak. Bizim işe başladığımızdan beri en çok istediğimiz projelerden bir tanesiydi. Engelli Plajına yakışır, Alanya'ya yakışır bir hizmet olacak" diye konuştu. 
'MERKEZ ÇİZİM AŞAMASINDA'
Aile ve Kadın Destek Merkezi projesinin çizim aşamasında olduğunu söyleyen Nurgül, "Geçtiğimiz günlerde bununla ilgili gerekli açıklamayı yaptı Başkan bey. Engelli merkezimizin üst katında projelerdiriyoruz. Burada başvuru yapan birçok sıkıntıda olan kadın ve aile ile karşılaşabiliyoruz. Bu merkez bizim için büyük bir argüman olacak. Aileler ve kadınlarımız hukuki danışmanlık alabilecekler, şiddet gören aileler olabiliyor, onlara müdahale edilebilecek ve birçok hizmet sunabilecek bir merkez olacak. Alanya için şu an lazım. Aile kadın ve destek merkezinde eğitimlerle başlayıp, evlilik öncesi Evlilik Okulu gibi farkındalık yaratmamız lazım" dedi.
BU MERKEZDE AĞAÇ YAŞKEN EĞİLECEK
Aile ve Kadın Destek Merkezi projesi hakkında konuşan Yemez de, "Bizim meslek içerisinde gerçekten çok anlamlı ve önemli bir alan kadın, çocuk ve aile. Tüm bunları bir çatı altında toplayacağız. Bu yüzden ben de bir an evvel çalışmaların başlamasını ve bu anlamda hizmet vermeye sabırsızlıkla bekliyorum. Temel amacımız şu olacak farkındalığın içini gerçekten güzel doldurup çeşitli protokollerle ağaç yaşken eğilir mantığı ile küçük yaştaki gruplardan, yetişkinlere kadar her sürece eğileyeceğiz bu noktada. Bizim amacımız sadece krize müdahale etmek değil, önleyici hizmetler de yapmak. Evlilik okulunu zaten bu sürecin içerisine sokmamızın temel nedeni de buydu. Çiftler evlilik kararı alıyor ama evlilik nedir sadece birbirini sevmek hoşlanmak etkilenmek değil. Bunun aslında çok büyük bir çatı olduğunu ve bu çatının içerisinin nelerin doldurması gerektiği ile ilgili farkındalık ve bilinç oluşturmak bizim için çok önemli. Dediğim gibi biz krize müdahale etmeyeceğiz önleyici hizmetler de yapacağız. Temel mantık da bu yönde ilerleyecek" diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157