banner84

Alanya'da balkon ve bahçeler yarışacak

Alanya Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen En Güzel Balkon ve En Güzel Bahçe Yarışması için geri sayım başladı. Alanya Posta TV ekibi olarak biz de Alanya'daki balkon kültürünü araştırdık.

Asiye ELİAÇIK

Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nce her yıl düzenli olarak organize edilen En Güzel Balkon ve En Güzel Bahçe Yarışması için kayıtlar geçtiğimiz hafta başladı. Yarışmaya katılmak isteyen vatandaşların, yarışma tarihine kadar Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bizzat başvurması gerekiyor.

"BALKON KÜLTÜRÜ YAYGINLAŞIYOR"

Peyzaj Mimarı Fikret Artık, Alanya'da özellikle son yıllarda balkon kültürünün git gide yaygınlaştığını belirterek, 'Artık balkonlar bir misafir odası gibi süsleniyor' dedi. Arık, "Biz bitki sektöründe 30 yıldır varız. Bu süre içerisinde insanlarımız bitkilerle daha çok tanıştılar, bitki çeşitlilikleri ile tanıştılar. Son yıllarda özellikle bahçelerde yaşam bir anlamda koptu. Müstakil evlerden, apartmana geçildi ama apartmanda insanlar bitkilerden kopmak istemiyorlar. Özellikle doğa ile iç içe olması gereken çocuklarımız için ailelerimiz bu noktada hassasiyet içerisinde. Kadınlarımız başta olmak üzere evlerin balkonları bir bahçe gibi hazırlanıyor, onlar için saksılar, bitkiler, duvarlar süslemeleri, dekoratif eşyalarla balkonlarını süslüyorlar ve misafirlerini balkonda ağırlıyorlar. Mevsimlik olarak bitkilerini değiştirerek de farklı bitkiler kullanılarak balkonlarını sanki bir misafir odası gibi bahara hazırlıyorlar" diye konuştu.

"JÜRİ BALKONUN NE KADAR ZAMANDIR HAZIRLANDIĞINI İNCELİYOR"

Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen yarışmada daha önce jüri üyeliği de yaptığını belirten Arık, "Belediyemizin yaptığı balkon yarışması balkon kültürün gelişmesinde çok büyük bir mihenk taşı. Çünkü bir farkındalık yaratıyor. İnsanlarımız balkonlarını hazırlarken o yarışmaya katılmak için bir mücadele içerisine giriyor. Tabii bu son dakikada balkon hazırlayanlar için geçerli değil. Bunu kendine bir yaşam biçimi haline getirmiş olan insanlarımız, yıl boyunca buna hazırlanıyor. Yani aslında yarışmaya değil kendilerine bir yaşam alanı hazırlıyorlar ve oraya giden jüri de o bahçenin, balkonun özenerek yapılıp yapılmadığına, ne kadar uzun zamandır bakıldığına, son anda dizayn edilip edilmediğine dikkat ediyor. Toplumumuz ciddi bir değişim içerisinde, insanlarımız doğadan koparılıyor. Apartman kültürü ile bu noktada yeni bir süreç başladı. Artık çocuklarımız bir domatesin nasıl yetiştiğini bilmiyor. Aileler de bu yüzden özellikle biber, domates gibi bitki türlerini balkonlarında üreterek çocuklarına bunun bir tarımsal üretim olduğunu, bitkinin sağlıklı geliştiği zaman daha çok meyvesi olduğunu, dalından bir şey koparmanın değerini öğretiyorlar. Yok olmaya başlamış bir kültürü değerli hale getiriyorlar" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107