banner84

Alanya'da engelli servislerinde neler oluyor?

Ulaşım sektörü Alanya’da farklı yönleriyle tartışma konusu olmaya devam ediyor. Ulaşımın önemli basamaklarından biri öğrenci servisleri, bunlar arasında en özel olanı ise engelli servisleri. Alanya Posta Medya ekibinin objektifine yansıyan görüntüler ise ‘Engelli servislerinde neler oluyor’ dedirtti. Alanya Dolmuşçular Odası’na bağlı ALMOS şirketine ait engelli servislerinde bir hostesin iki araçta çalıştırıldığı iddiasını Alanya Posta Medya araştırdı.

Alanya'da engelli servislerinde neler oluyor?

-Engin ANAK

Alanya’da öğrenci servis hizmeti verecek araçların ihalesi 27 Ağustos’ta yapıldı, bu araçlar 19 Haziran tarihine kadar da çalışmayı sürdürecek. 100 servis aracı, 100 rehber personel için yapılan ihaleye göre bu hizmet okulların açılması ile aktif olarak başladı.

ORTAKLAŞA KULLANILIYOR

Öğrenci taşımacılığında belki de en özel hizmet ise engelli okullarına taşınan çocuklar için veriliyor. Hizmet bu denli özel olunca eksikleri ve yanlışların neden olabileceği mağduriyetler daha çok dikkat çekiyor. Bu dikkat çeken sorunlardan biri, engelli araçlarında bulunması zorunlu rehber, yardımcı hostesler konusu çeşitli iddialarla gündeme geldi. İddialardan biri, Alanya’da engelli öğrenci taşıyan servislerin her birinde bulunması zorunlu hostes-rehberlik hizmetinin ortaklaşa kullanıldığı yönünde.

BİRİNDEN İNDİ, DİĞERİNE BİNDİ

İddialar üzerine harekete geçen Alanya Posta Medya ekibi, engelli servislerinin rehber değişimini, bekleme yaptıkları yerde kamera kayıtları ile belgeledi. Arkada duran servis aracından inen hostes, önde bekleyen servise bindi ve bu anlar kameralara yansıdı. Her ikisi de engelli taşıyan servislerden biri yoluna, ihale şartnamesine göre zorunlu olmasına karşın hostessiz devam etti.

HAKSIZ KAZANÇ SAĞLANIYOR

İddialar bununla kalmadı. Engelli servislerinin her birinin ayrı hostes ücreti almasına karşın, iki araçta tek hostes kullanılarak haksız kazanç elde edildiği, bankamatik hostesleri ile devletin zarara uğratıldığı iddia edildi. Yetkili makamların denetimleri sıklaştırması, engelli öğrencilerin hayatını riske atan bu uygulamadan vazgeçilmesinin sağlanması istendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107