banner129

Alanya'da otobüsler birleşti ama kafalar karışık

Büyükşehir Belediyesi’nin Mahmutlar- Kargıcak hattını Alanya’ya birleştirmesinin ardından Mahmutlar Otobüs şoförleri aniden alınan bu karara tepki gösterdi. Konu ile ilgili Alanya Posta Medya’ya konuşan otobüs sahibi Şahin, “Böcek bize verdiği sözü tutmadı” dedi. 

Alanya'da otobüsler birleşti ama kafalar karışık

–Burcu MUTLU

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karar sonrası Mahmutlar-Kargıcak otobüsleri Alanya’daki diğer otobüslerle birleşerek havuz sistemine dahil oldu. 6 Ocak 2020 tarihinden itibaren Mahmutlar ve Kargıcak’tan başlayacak olan seferler, Dinek Mahallesi’ne kadar gidecek. Ancak bu kez de güzergah bilmecesi vatandaşların ve otobüs şoförlerinin kafasını karıştırdı. 
‘ŞOFÖRLERİN DE KAFASI KARIŞIK’
Güzergahların değişmesi, Büyükşehir ile yapılan anlaşma, şoförlerin talepleri ve şikayetleri konusunda Mahmutlar otobüs şoförleriyle konuştuk. Alanya Posta Medya’ya açıklama yapan şoför Mustafa Şahin, kendilerinin de değişen güzergahlar hakkında tam bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Şahin, “Otobüsçüyüm ama tam olarak ben de bilmiyorum. Ben otobüs sahibiyim şoförüm kullanıyor aracı. Örneğin Pazartesi itibariyle ilk önce Atatürk Caddesi üzerinden, Kestel Merkezine giriyor. Oradan tekrardan Atatürk’e dönüyor. Daha sonra devlet hastanesinin oraya girip Metro’nun oradan çıkıyor. Artı bir de eski devlet hastanesinin oraya çıkıyor. Oraya neden çıkıyor ben bilmiyorum. Oradan çıkıp Cuma Pazarı’na gidiyor” diye konuştu. Henüz daha yeni sisteme alışamadıklarını söyleyen Şahin, şu an için şoförlerin de kafasının karışık olduğunu belirtti. 
‘BAŞKAN BÖCEK BİZE VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI’
2021 yılında havuz sistemine dahil olmayı bekleyen Mahmutlar otobüs şoförleri bir anda bu karardan vazgeçilip 2020 yılı başında birleşme kararının uygulanmasından büyük rahatsızlık duydu. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in kendileriyle böyle konuşmadığını söyleyen şoför esnafları, bugüne dek Böcek’ten randevu taleplerine karşılık bulamadıklarının, kendilerine verilen sözlerin tutulmadığının altını çizdi. Şahin “Başkanın önce bir sözü vardı. Ticaret odasına biz otobüsçülerin hepsini çağırdı ve demişti ki, ‘Biz daha önce yetersiz kaldık, ret verdik ama ben de bu dolmuştan geldim. Traktörle patos sürmekten geldim. Başa gelirsem hiçbirinizi birleştirmem. Herkes kendi yerinde çalışacak’ diye söz verdi ama sözünü yerine getirmedi” diyerek erken birleşme kararına aslında neden tepki gösterdiklerini açıkladı. 
‘İSTEYENLER VAR AMA RAHATSIZ OLAN VATANDAŞ DA ÇOK’
Birçok vatandaşların sevinçle karşıladığı güzergahların birleşme kararı ile ilgili de konuşan Şahin, birçoğunun da bu durumdan hoşnut olmadığını söyledi. Yolları bulamadıklarını için vatandaşların rahatsız olduğunu dile getiren Şahin, “Alışması çok zor olacak” dedi. 
‘ALANYA’NIN BATISINA DOKUNAMIYORLAR’
Şahin son olarak bu birleşme olayının sadece Alanya’nın doğusuna uygulanmasından dolayı büyük rahatsızlık duyduklarını ifade ederken, “Bu sistem sadece Alanya’nın Doğusuna uygulanıyor, Batıya uygulayamıyor. Orada yaşayan insanların hastaneyi görme şansı yok. Öğrenciler okulu göremiyor. Burada öğrenci 1.80 TL’ye giderken, oradaki öğrenci neden 4 TL’ye gitsin” diyerek Alanya’nın Batısına bu tarz bir çalışmanın asla yapılmamasını eleştirdi. Şahin, batıda hiçbir çalışmanın yapılamayacağını, orası için üzerlerinde büyük bir güç olmasından dolayı oraya dokunamayacaklarını söyledi.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 07:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107