banner84

Alanya'da paraşütçüler bulut topladı

Kök Hücre bağışının önemine dikkat çekmek için tüm Türkiye genelinde başlatılan etkinliğin bir ayağı da Alanya oldu. Bugün sabah saatlerinde bir araya gelen grup 'Bulut bizden, umut sizden. Lütfen gidip siz de kan verin' gibi birçok sloganla uçuş yaparak, gökyüzünden poşetlerle bulut topladılar

Alanya'da paraşütçüler bulut topladı

Asiye ELİAÇIK
Ankara’da yaşayan lösemili küçük bir çocuğun hastalığı nedeniyle evinden dışarı çıkamaması ve bir grup gönüllüden gökyüzündeki bulutları istemesi, yurt genelinde farklı bir etkinliğin başlangıcı oldu. Sosyal sorumluk projesi gönüllüsü bir grup, çocuğun ‘bana bulutları getirir misiniz’ çağrısı üzerine “Paraşütle bulutları topla, farkındalık yarat” projesini Alanya’da hayata geçirdi. Özel sektörde yöneticilik yapan ve aynı zamanda paraşüt eğitmeni olan proje koordinatörü Boran Eser Kavaz etkinlikle ilgili, "Bu projeyle duyarlı pek çok insana ulaştık. Umarım bir can, sadece bir canı bugün yapılan organizasyonla kurtarırız. Yüzlerce insanın emeğine değer" dedi.
'BU FESTİVALİN COĞRAFİ SINIRI YOK'
Kavaz konuşmasının devamında şunları söyledi: "Türkiye'de belki benzerini duymadığımız bir festivalin başlangıcındayız. Her sene yapmayı istiyoruz tabii ki. 'Kök hücre bağışı festivali' belki bizim çevremizde yetişkin veya olgun insanlar olarak faydalı olabileceğimiz en kutsal konu. Bu kan bağışı, organ bağışı, kök hücre bağışı yani elimizde olan imkanlarla hayat kurtarmak ne kadar büyük bir lüks. Pek çok eğitimle, donanımla, teknoloji ile yapılamayacak bir şey. Bu yüzden farkındalık yaratmak lazım. Biz de düşündük, başımıza gelen ibret verici bir hikaye bizi bunları yapmaya sevk etti. Zeynep Bilgin arkadaşım bir gün beni aradı. Lösemi hastası bir çocuk olduğunu söyledi ve kendisinden bulut istediğini söyledi. Aslında Zeynep çocukla ve annesi ile konuşmak isteyip aradığında hiç böyle bir şey planlanmamış. Aklından geçen sadece ne yapabilirim, size nasıl faydam dokunabilir, belki bir hediye alırım falan diye düşünmüş ama çocuk bulut istemiş. 'Bütün gün gökyüzüne bakamıyorum abi. Sadece tavana bakıyorum. Bana bulut verin' demiş. Zeynep beni aradı, hem ağladı hem anlattı. Benim de tüylerim diken diken oldu. Ben de 'Onu yaparız' dedim. 'Nasıl yapacağız?' dedi. Ben de, toplarız bulut hiçbir şey yok bunda. Sen yamaç paraşütü yapıyorsun, Alanya'da da pek çok güzel insan tanıyorsun' dedim. Bunların hepsi anlaştılar, organize oldular, ücretsiz gelen herkesi uçuralım dediler. Biz de gökyüzünden boş poşetlerle bulut toplayıp, kargoya verelim, gönderelim dedik. Bu farkındalık ve duyarlılık oluşturmak adına yaptığımız bir çalışma ama nihayetinde varması gereken bir sonuç var. Türkiye'nin her yerinden arkadaşlarımız bu sosyal medya kampanyası ile kan vermeye gidiyorlar. Bugün benim kayıtlı 300'ün üzerinde arkadaşım var. Burada 10-20 metrekarede gerçekleşen bir organizasyon değil, tüm Türkiye'de bu işin gerçekten önemini anlayan insanlar tarafından başlatılan, coğrafi sınırlarla ilgili olmayan bir şey olarak düşünebiliriz. Biz görmesek de gökyüzünde su zerreleri var, onlar bulut. Biz onları toplayıp sonra onları kargo ile göndereceğiz. Bu kampanyaya başladıktan sonra çok güzel bir şey oldu. Bu çocuğa donör bulundu. Bu kampanya ile beraber gidip kan verenlerden biri olduğunu da düşünüyoruz. Bu ayrıca bizi mutlu ediyor. Bugünden sonra da bunun önünü alamayız, diye düşünüyoruz. Çünkü duyarlı çok insana ulaştık. Umarım bir canı sadece bir canı bile bugün yapılan organizasyonla kurtarırız. Yüzlerce insanın emeğine değer." Aynı zamanda Kızılay Alanya Şubesi yetkilileri etkinlik sırasında broşür dağıtarak kök hücre bağışı ile ilgili bilgilendirme yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107