banner84

Alanya'da simitçiye ev yok

80'li ve 90'lı yılların Türkiye'sinde ev sahiplerinin 'memur olmayana ev yok' söylemleri, 21'nci yüzyılda 'simitçiye ev yok' olarak yeniden türedi

Alanya'da simitçiye ev yok

-Ayşe Yağmur MERCİMEK
Alanya'da 20 senedir simitçilik yapan Ali Yıldırım, ilginç bir iddia ortaya attı. Mevcut kirada oturduğu evinden, ev sahibinin daireyi satmasından dolayı taşınmak zorunda kalan Yıldırım, ev arayışına girdi. Ancak bu arayış içerisinde karşılaştığı durumlar 80'li yılların Türkiye'sine yeniden dönüldüğünü gösterdi. Yıldırım'ın iddiasına göre, gittiği emlakçılar ve mülk sahipleri simitçi olduğu gerekçesiyle kendisine ev vermeyerek, geri gönderdi. Yaşanan durum bununla da sınırlı kalmadı. Yıldırım'ın gözünde yaşadığı engel de ona kiralayacağı evde engel oldu. Yıldırım, gözünde yaşadığı sıkıntıyı görenlerin ev vermek istemediğini de belirtti. 
'MEMURDAN BAŞKASINA EV YOKMUŞ'
'Memursan şanslısın' diyen Yıldırım, "Emlakçıyı aradığım zaman 'ne iş yapıyorsun' diye bana soruyor. 'Simitçiyim' dediğim zamanda biz memurdan başkasına ev vermeyiz diyorlar. 25 ev sorduysam neredeyse hepsinden aynı cevabı aldım. Eskiye dönüş var. Memursan şanslısın" dedi. 
'ENGELİM BİLE EV VERMELERİNE ENGEL'
Doğuştan görme engelli olduğunu söyleyen Yıldırım, ev arayışında yaşadığı diğer sıkıntıları da anlattı. Yıldırım, "Doğuştan gözümden engelliyim. Bu engelimi görünce bile ev vermek istemeyen oluyor. Ben garibanım ama ekmeğimi kazanmak için mücadele ediyorum. 2 çocuğum var. Çocuklarım olmasa derme çatma bir yerde kalırdım. Ama çocuklarım daha küçük. 
'GARİBANSAN ÖLMEN LAZIM' DEDİLER
Emlakçı 'paran yoksa garibansan ölmen lazım' diyor. Paran varsa daire var diyor. Bin 500 TL'den aşağıya da ev yok. Başımızı sokacak bir yuva istedik. Ben yalan söylemeyi sevmem. Umarım bu söylediklerin gerekli yerlere ulaşır ve bizim için sorun olan durumu bir başkası daha yaşamaz"  diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 08:36
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107