banner84

Alanya depreme hazır mı?

Akdeniz’de sık sık meydana gelen depremler, vatandaşlar arasında, “Büyük bir deprem Alanya’yı etkiler mi? Alanya ne kadar depreme hazır?” sorunu akıllara getirdi. Konuyla ilgili konuşan Jeofizik Mühendisleri Odası Alanya Temsilcisi Kaptanoğlu, “Alanya’da büyük bir deprem beklenmiyor. Avsallar’da yeni bir fay oluşumu var ancak, deprem riski en yakın Aksu bölgesinde var, Alanya’yı etkileyecek büyük bir deprem beklentisi yok” diye konuştu

Alanya depreme hazır mı?

-Burcu MUTLU
-Engin ANAK

Son dönemlerde Akdeniz bölgesinde meydana gelen depremler, “Büyük bir depremin habercisi mi?” sorunu akıllara getirdi. Akdeniz bölgesi, özellikle de Antalya ve Alanya ne derece riske sahip, Alanya olası bir büyük depreme hazır mı? Herkesin merak ettiği konuyla ilgili Jeofizik Mühendisleri Odası Alanya Temsilcisi İhsan Erman Kaptanoğlu, Alanya Postası’na konuşarak, Alanya’da büyük bir depremin beklenmediğini, risk oluşturan bölgenin Aksu civarı olduğunu vurguladı. 
‘AVSALLAR’IN AÇIKLARINDA YENİ BİR FAY OLUŞUMU VAR’
Kaptanoğlu, depremlerin tekntonik olaylar olduğunu, tektonizmada 70 – 100 kilometre derinliğinde kıtasal kabuk olduğunu onların magma üzerindeki hareketiyle oluşan kuvvetlerin bir sonucu olduğunu söyledi. Kaptanoğlu, “Bu bölgede öyle bir hareket yok. Daha doğrusu aktif bir fay, diri yok. Sadece Avsallar’ın yaklaşık 80 kilometre açığında yeni bir fay oluşumu var. Onun dışında Aksu bölgesinde diri bir fay var. Avsallar’da yeni oluşan fayın büyük bir deprem yapması beklenmiyor. Olursa Aksu’da bulunan fayın bir deprem yapması bekleniyor. Onun da 6.5 büyüklüğünü geçmesini tahmin etmiyorum” diye konuştu. 
‘2000 YILINDAN ÖNCEKİ BİNALARA DİKKAT EDİLMELİ’
Alanya’da şu anda büyük bir deprem olma ihtimalinin olmadığının altını çizen Kaptanoğlu, olası bir deprem için ise kentin ne kadar hazır olduğu konusuna da değindi. Kaptanoğlu, Alanya’da ilk önce deprem toplanma alanlarının tespit edilmesi gerektiğini vurgularken, burada böyle bir eksiklik olduğunun altını çizdi. Kaptanoğlu, “Eski binaların kentsel dönüşüm sürecinde yenilenmesi, önem arz ediyor. 96 yılından beri olan deprem yönetmeliği, 1 Ocak 2019 itibariyle değişti. Yeni yönetmeliğe göre, daha güçlü ve temeli daha sağlam binalar yapılıyor artık. Tabi 2000 yılından önce yapılan binalara dikkat edilmesi lazım. Çünkü yapı denetim yönetmeliği o zaman uygulanmıyordu. Onun dışında son 17-18 yıllık binaların çok büyük bir tehlike arz edeceğini zannetmiyorum” şeklinde konuştu.
‘OBA GÖL VE MAHMUTLAR’IN SAHİLİNDE ZEMİN KÖTÜ’
Yıllardır halk arasında Alanya’nın alt yapısının gevşek olduğuna dair çıkan söylentilere de bir açıklık getiren Kaptanoğlu, bölgesel olarak Oba Göl gibi Mahmutlar Mahallesi’nin sahil şeridi gibi yerlerin gevşek olduğunu belirtti. Kaptanoğlu, “Alanya Merkez, Konaklı’nın orta kısımları, bu bölgeler sağlam. Ama Oba Göl ve Mahmutlar’ın sahil kısımlarında sıvılaşma dediğimiz, sarsıntı ve yer altı suyunun yüksek olmasından dolayı oluşan binalarda oturma ve yan yatma gibi etkilerin olabileceği düşünülüyor. Tabi bunun için de en azından 6 büyüklüğünde bir deprem lazım. Oba Göl ve Mahmutlar’ın sahil kısımları zemin olarak kötü” dedi. 
‘DOLGU MALZEME ÜZERİNE BİNA YAPILMAYIN’
Hızlı şehirleşen Alanya’da olası büyük bir deprem olmamasına rağmen, yine de tedbir alınması ile ilgili de uyarılarda bulunan Kaptanoğlu, öncelikli olarak dolgu malzeme üzerine bina yapılmaması gerektiğini vurguladı. Kaptanoğlu, “Kuzey Alanya bölgesinde manzaradan kazanmak için eğimin aşağı kısmından doldurup düz bir zemine, dolgu malzeme üzerine inşaat yapılıyor. Coğrafyaya uygun yapılar yapılması, özellikle Kuzey Alanya bölgesinde önemli. Onun dışında örneğin Oba Göl mevkiinde, Mahmutlar’ın sahil kesimlerinde kazık temel yapılması gerekiyor. Tabi bu bilimsel araştırmaya göre sonuçlanacak bir şeydir. Kazık temellerin yapılması önem arz ediyor. Müteahhitlere düşen de olabildiğince demirden kaçmaması, temelleri ona göre dizayn etmesi, zaten yeni yapı denetim yönetmeliğine göre de artık daha sıkı denetleniyorlar. O yüzden artık çok bir tehlike olacağını düşünmüyorum” diye konuştu. 
Alanya’da olası bir depremde deniz veya barajın da herhangi bir tehlike arz etmeyeceğini belirten Kaptanoğlu,  Dim barajının sağlam yapıldığını söyledi. Tsunami gibi bir riskin de olmadığını söyleyen uzman, "Deniz de baraj da herhangi bir tehlike arz etmez” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 19:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107