banner129

Alanya Posta TV başvurusunu yaptı

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK), radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin 600'ü aşkın başvuru yapıldı. RTÜK, incelemenin ardından tahsis sürecini başlatacak. Yurt genelinde şu ana kadar hiçbir web tv’ye tahsis yapılmadı. 

Alanya Posta TV başvurusunu yaptı

1 Ağustos 2019'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara, yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlenmişti. Yönetmelikle radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıların, RTÜK'ten internet ortamında yayın lisansı alması zorunluluğu getirilmişti.
Bu sürecin adından RTÜK, 30 Ağustos 2019 tarihine kadar WEB TV başvurularını kabul etti. RTÜK, başvuru sürecini tamamladıktan sonra ise dün yaptığı açıklama ile  600 kuruluşun müracaatta bulunduğunu söyledi. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter hesabından  "Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin Netflix, Blu Tv, Puhu Tv, Turkcell, Vodafone, Digitürk, Tivibu gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık" ifadelerini kullandı. 
DOSYALAR İNCELENİYOR 
600 yayıncı kuruluşun dosyaları incelemeye alındı. RTÜK dosyaları inceledikten sonra kurumların teknik yeterliliklerine bakacak. Ardından ise lisans ücretini ödeyen kurumlara tahsisiler yapılacak. RTÜK şu aka kadar hiçbir WEB TV’ye tahsisi yapmadı. Sadece ön başvurular kabul edildi. Alanya'nın en yeni dijital kanalı ALANYA POSTA TV’nin başvurusu da RTÜK tarafından incelenmek üzere kabul edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107