banner84

Alanya yemeklerini vatandaşa sorduk

İstanbul Culinary Cup’ın bu yıl ki temasının ‘Mutfak Mirası Alanya’ olarak belirlenmesinin ardından, Alanya Posta TV vatandaşlara, Alanya mutfağını sorduk.

Alanya yemeklerini vatandaşa sorduk

-Alkın BİRİCİK
İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılacak olan Uluslararası İstanbul Culinary Cup etkinliğinde, Alanya Belediyesi ilçeyi temsil etmek üzere büyük bir hazırlık yaptı. Yapılan hazırlığın ardından, Alanya’nın yöresel yemekleri ve mutfak mirası hakkında vatandaşlara mikrofon uzattık. 
'GELECEK NESİLLERİN BİLMESİNİ İSTERİZ'
Vatandaşlardan Altan Çoruk, “Kısmen Alanya Mutfağını biliyorum. Bunu tanıtmak içinde Belediye’nin oldukça uğraştığını görüyorum ama daha da geliştirirseler daha iyi olur. Tanıtımını bana göre daha güzel yapabilirler. Tabii ki gelecek nesillere bu mutfak mirasının kalmasını ve gelecek nesillerin bunu bilmesini isteriz” diye konuştu.
'GÜZEL BİR GEÇMİŞİMİZ VAR'
Doğan Selimoğlu ise, “Alanyanın yöresel yemekleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilim. Alanya’ya yeni geldim. Aslında merak etmişimdir ama fırsat bulamadım. Alanya turizim yeri çok güzel bir yer. Yemeklerin gelecek nesillere aktarılmasını isterim çünkü bizim tarih olarak yemek konusunda da gerçekten bir geçmişimiz mevcut. Bunların devam etmesini isterim. Yetkililer tarafından eğitimde ve üniversitede bu konuya gerçekten önem verilmesini isterim” diyerek düşüncelerini dile getirdi.
'ALANYA'NIN YEMEKLERİ GÜZEL'
Azize Yılmaz’da, “Alanya’nın yöresel yemekleri hakkında çok fazla bilgim yok. Biz buraya yeni taşındığımız için tam bilmiyorum ama Alanya’nın yemekleri çok güzel oluyor. Bazen biz Belediye’ye gidiyoruz, orada yiyoruz” dedi.
'YÖRESEL YEMEKLERİNİ BİLİYORUM'
Fatma Nisa Çiçek de, “Alanya’nın yöresel yemeklerini biliyorum. Düğünlerde ve mevlitlerde yiyorum ve beğeniyorum. İçinde, nohut var, misket köfte var yani her şey var. Alanya Mutfağının daha çok tanıtılmasını isterim. Çünkü bir sürü güzel yemekleri var” ifadelerinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107