banner84

Alanya'da çiftçiler don nöbetinde

Alanya’da, hava sıcaklığının -2 dereceye düşmesi üzerine örtü altı üretim yapan çiftçiler, ürünlerin soğuktan etkilenmemesi için gece 'don' nöbetine başladı. Üreticiler, seralarda soba yakarak ve diğer teknikleri kullanarak seranın ısısını 5 derecenin üzerinde tutmaya çalıştı.

Alanya'da çiftçiler don nöbetinde

–Burcu MUTLU

Meteoroloji 4’üncü  Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi'nden Cumartesi ve Pazar gecesi zirai don uyarısı yapılması üzerine gün içinde hazırlık yapan sabaha kadar nöbet tuttu. Türkiye’nin sıcak havasıyla ünlü tatil şehri Alanya’da hava sıcaklığının gece saatlerinde -2 dereceye kadar düşmesi nedeniyle üreticiler, seralarda 'don' nöbeti tutmaya başladı. Hafta sonunda hakim olacak düşük sıcaklıklardan dolayı oluşacak olan don tehlikesi, örtü altı sebze ve meyve üretimi yapan üreticileri alarma geçirdi. Çiftçiler seralarda sıcaklığın düşmemesi ve ürünlerin zarar görmemesi için soba yakarak, kazanlarla su kaynatarak ve ürünlere fıskiyelerle sıcak su püskürterek veya özel bir birleşeni tütsüleyerek dumanlama tekniğiyle sabaha kadar ısıyı sabit tutmaya çalıştı. 

'SOBAMIZI YAKTIK'

Muz serası bulunan 44 yaşındaki çiftçi Murat Zeybek, 5,5 dönüm alana kurulu serasındaki 800 muz fidanını sera içerisine yerleştirdiği 5 odun sobasıyla dona karşı korumaya çalıştı. Don nöbetlerinin 2 gece boyunca devam edeceğini belirten Zeybek, “Bugün zirai don uyarısı nedeniyle ve derecemiz -2 ile -3 derece olduğu için sobamızı yaktık. İlerleyen saatlerde derecemizi kontrol edip, gerekirse takviye yaparak ısıyı artıracağız. Meteoroloji yetkililerinin uyarısına göre don olayı sabah saat 8.00’a kadar sürecek. Bizde sabaha kadar nöbet tutacağız dedi.

NÖBET 2 GÜN SÜRECEK

Serasının sıcaklığını özel bir karışımı tutuşturarak tütsüleme yöntemiyle ısısını artırmaya çalışan Mehmet Sar ise 2 gecelik don uyarısının çok önemli olduğunu belirterek, gözlerini kırpmadan 2 gece nöbet tutacaklarını söyledi. Sar, “İlçenin Demirtaş mahallesindeyiz. Hava sıcaklığı eksiye düştüğünde çiftçiler arasında ‘bomba’ ismi verilen maddeyi yakıyoruz. Seramızın içerisinde bir sis sağlıyoruz.  Çıkan sisle ise ürünlerimizin donmamasını sağlıyoruz. Sabaha kadar nöbete devam edeceğiz” diye konuştu.

SICAK SUYLA DONU ÖNLEDİLER

İlçenin Yeşilöz Mahallesinde serasına yerleştirdiği özel bir düzenekle fıskiyeler aracılıyla ürünlerin üzerine 15 derece su püskürterek donla mücadele eden Ahmet Yüksel ise sabaha kadar sera dereceleri kontrol ederek sıcaklığı +5 derecede tutmaya çalışacaklarını söyledi. Kendisinin 10 dönüm serası olduğunu anlatan Yüksel şöyle dedi: “Derin sondajla çıkardığımız 15 derece sıcaklığındaki suyu seraya verdiğimizde içeriyi 5 derece ısıtıyor. Dondan bu şekilde korunmaya çalışıyoruz.”

Meteoroloji yetkilileri zirai don uyarısını bugünde yenileyerek gece 2.00’dan itibaren sıcaklığın eksi derecelere düşeceğini ve bölgede don oluşacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2020, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107