banner129

Alanya’da hayvan pazarında işler kesat

Kurban Bayramına sayılı günler kala Çıplaklı Mahallesi'nde bulunan hayvan pazarında satıcılar müşterilerini bekliyor. Büyükbaş ve küçükbaş üreticileri geçtiğimiz yıllarda satışların daha iyi olduğunu belirterek bu sene umduklarını bulamadıklarını söyledi

Alanya’da hayvan pazarında işler kesat

Engin ANAK

Figen YAYLA

Kurban Bayramı'na 1 haftadan az bir zaman kala kurban satışı yapmak için Türkiye'nin birçok yerinden üreticiler ilçeye geldi. Alanya'nın Çıplaklı Mahallesi’nde bulunan kurban pazarında küçükbaş kurbanlık fiyatı bin 250 ile bin 800 TL arasında değişirken, büyükbaşlar 5 bin ile 25 bin TL arasında satışa sunuldu.

SATICI UMDUĞUNU BULAMADI

Kurban pazarının en büyük hayvanı olan 1 ton 200 kilogram olan  Şahin'in sahibi üretici Kenan Türk,  vatandaşın alım gücünün düşmesinden dolayı satış yapamadıklarını söyledi. Türk ''Ben Diyarbakır'dan geliyorum. Bu yıl hayvanlarımızı satmak için ilk kez Alanya'ya geldim. Satışlar çok düşük. Hayvanların henüz yüzde ellisi bile satılmadı. Piyasa durgun kriz olduğu için satışlarda bir durgunluk var'' dedi.

''VATANDAŞ ELİ BOŞ DÖNÜYOR''

Bayramın 2. gününe kadar kurban satışı için bekleyeceklerini belirten Tokatlı Kadir Aykul  ise satışların geçtiğimiz yıl çok iyi olduğunu bu yıl ise vatandaşın eli boş döndüğünü belirtti. Aykul ''Şuanda satışımız yok. Vatandaşlar şu anda gelip bakıp geri gidiyorlar. Ben 15 senedir düzenli olarak geliyorum. Geçen sene satışlarımız gayet iyiydi. Fiyatlarımız da geçen senelere göre düşük. Küçükbaşlarda fiyatlar 1250 ile 1800 arasında değişiyor. Geçen sene tekelerimizi 1800-2000 liraya veriyorduk. Bu sene öyle bir şey yok alıcı da yok. Benim geçen sene 100 tane keçim, kuzum vardı bu zamanlar da güzel satış olmuştu şuan da 10 tane hayvanı anca sattık. Bu sene nasıl olur bilmiyorum belki geri götürürüz belki satarız. Kurban bayramının 1. 2. günü buradayız satış olmazsa toplar gideriz. İnşallah satarız. Allah herkesin emeğine göre versin” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107