banner84

Alanya'da kum zambakları için imza kampanyası

Alanya'da caretta carettalarında yumurtladığı sahilde yetişen ve koparılması suç olan kum zambağını ve carettalar için dijital imza kampanyası başlatıldı.

Alanya'da kum zambakları için imza kampanyası

Engin ANAK
İlçenin Yeşilöz Mahallesinde doğal yaşamıyla ünlü Yeşilöz ve Uğrak sahili, nesli tehdit altında olan caretta carettaların yumurtlama alanı olması yanında kopartılmasının suç olduğu ve koruma altında olan kum zambaklarına da ev sahipliği yapıyor. Sahilin yaklaşık 500 metre açığında bulunan bir akaryakıt istasyonunun dolum tesisinin bulunması çevre halkını tedirgin ediyor.

“SAHİLLER KORUNMALIDIR”

Caretta carettalara ile kum zambaklarına zarar verdiğini ileri süren mahalle sakini ve doğa aktivisti Güldane Şahin mahalle halkının da desteğiyle dijital imza kampanyası başlattı. Akaryakıt şirketinin deniz içerisinde bulunan tesisinin olumsuz sonuçlar doğuracağını savunan Şahin,  dijital imza kampanyasına destek vermek için çağrıda bulundu. Kum zambaklarının çok değerli bir bitki olduğunu belirten Şahin, “Burası Alanya Yeşilöz, Uğrak sahilleri. Kum zambakları için buradayız. Kum zambakları dünyanın peşinde olduğu, nesli tükenmekte olan bitkilerdir. Nasıl bu sahillerimizde carettalarımız varsa kum zambaklarımız da var. Kesinlikle halk tarafından kum zambakların olduğu sahiller korunmalıdır. Bu konuyla ilgili Bern ve Barcelona sözleşmelerimiz var. Deniz içinde ve dışındaki canlıları korumalıyız” dedi.

“TÜM KUM ZAMBAKLARI VE CARETTALAR SİZLERE MİNNETTAR”

Sahilde koruma altında olan canlıların olduğunu ve bu nedenden dolayı bu tip tesislere izin verilmemesi gerektiğini belirten Şahin, “Bölgedeki tesis, deniz içinde ve dışındaki canlılara zarar vermekte.  Gelecek nesillere doğal bir yaşam bırakmak istiyorsak hep beraber imza kampanyamıza destek verelim. Tüm kum zambakları ve carettalar sizlere minnettar. Kum zambaklarına tesislerin zararı var. Deniz içinde ve sahilindeki bitkilere zarar verecektir. Bölgede muz bahçeleri var muz bahçeleri de buradan etkilenecektir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107