banner84

Alanya’da mavi bayrak denetimleri başladı

Mavi Bayrak sayısını her geçen yıl arttıran Alanya, bu yıl da 5 plajı hanesine ekledi. Böylelikle Antalya genelinde en çok Mavi Bayrak'a sahip olan ilçeler arasına girmiş oldu

Alanya’da mavi bayrak denetimleri başladı

Haber Merkezi

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programına dair 2019 yılı ödülleri açıklandı. Açıklanan listede bu yıl Türkiye’de 463 plaj, 22 marina ve 15 yatta Mavi Bayrak dalgalanacak. Türkiye her yıl arttırdığı Mavi Bayrak sayısı ile Mavi Bayrak Programına dâhil 49 ülke içerisinde yeniden dünya 3'üncüsü oldu. Antalya ise 202 plaj, 5 marina ve 8 yat ile 1'inci sırada yerini aldı.

PLAJLAR MAVİ BAYRAKLARLA DOLUYOR

Doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra plajları ile de ünlü olan Alanya, sahillerinin ününe ün katmaya devam ediyor. Bu yıl da Alanya'nın 2019 yılı Mavi Bayrak ödülüne 67 tesis plajı, 6 halk plajı ve 1 marina işletmesi layık görüldü. Alanya'nın 2017 yılında 59 tesis, 6 halk plajı ve 1 marina işletmesi, 2018 yılında ise 62 tesis plajı, 6 halk plajı ve 1 marina işletmesi Mavi Bayrak ödülüne layık görülmüştü.

DENETİMLER BAŞLADI

Başvuru yapan tesis ve halk plajlarının Mavi Bayrak sezon denetimleri, TÜRÇEV Antalya Koordinatörlüğü, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Alanya Şubesi ve Mavi Bayrak Yerel Sorumlusu Alanya Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. Denetimler esnasında tesislerin ve halk plajlarının Mavi Bayrak kılavuz kriterlerine uygunluğu yerinde doğrulanarak, sezon boyunca Mavi Bayraklı Plaj olarak faaliyet gösterecek tesislerin plajlarına en iyi plaj uygulamaları konusunda da bilgiler veriliyor.

PLAJLARIN DENETİMLERİ TAMAM

Denetimler sırasında Alanya Belediyesi ve ALTİD işbirliği ile faaliyetlerinin devamlılığı sağlanan Damlataş Halk Plajı, Kleopatra Doğu Halk Plajı, Kleopatra Batı Halk Plajı, Keykubat Batı Halk Plajı, Keykubat Doğu Halk Plajı (Ananas Otel önü) ve Gençlik Merkezi Önü Halk Plajı olmak üzere 6 adet Mavi Bayraklı halk plajının da denetimleri gerçekleştirildi.

MAVİ BAYRAK KRİTERLERİ ÇOK SIKI

Mavi Bayraklı plajların önemli kriterlere sahip olduğunu açıklayan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) yaptığı açıklamada, “Mavi Bayraklı plajlar önemli kriterlere sahiptir. Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapılmaktadır. Ayrıca, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulmakta, su sporları ile yüzme alanı ayrılmakta, acil durum planı, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanmaktadır. Kriterler güncel gelişmeler doğrultusunda yenilenmekte ve geliştirilmektedir. Bu yılki ana vurgu ise yine ‘sürdürülebilirlik’ olmuştur ve bu kapsamda Vakfımız da eğitimlerinde tüm boyutlarıyla bu konuya yer vermektedir” ifadelerine yer verdi.

'ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK'

Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş Mavi Bayrak Programı ile ilgili olarak, “Bu yıl yerel sorumlusu olduğumuz 67 tesis plajı, 6 adet halk plajı ve 1 marina ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2019 yılı itibariyle 33 adet mavi bayrak kriteri ile ilgili denetimler bu yıl için başvurusunu yapan tesis plajları / halk plajları ve marinada devam etmektedir” dedi. Kriterlere uyumun büyük ölçüde sağlandığını ifade eden Erdoğmuş “Sezon boyunca Mavi Bayraklı Plaj temsilcilerimizle her yıl olduğu gibi çevre eğitim etkinlikleri gerçekleştirilecek olup, Alanya Belediyesi olarak yaz sezonu boyunca plajların ve çevre sağlığının korunması adına çalışmalarımıza sürdürülebilirlik ilkesi kapsamında devam edeceğiz” sözlerine yer vererek çevresel farkındalığın önemine vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107