banner84

Alanya’da vektörel mücadele sürüyor

Büyükşehir Alanya'da uzman Yüksek Ziraat Mühendisi, Çevre Mühendisi ve Kimyagerden oluşan ekiplerle vektörel mücadeleyi sürdürüyor. Her mahallede en az 1 büyükşehir ekibinin bulunurken,  turizm sezonu öncesi Alanya’da vektörel mücadele çalışmalarına hız verildi

Alanya’da vektörel mücadele sürüyor

-Figen YAYLA 
Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı Alanya hizmet birimi ekipleri alanında uzman Yüksek Ziraat Mühendisi, Çevre Mühendisi ve Kimyager’in titiz çalışmaları sonucunda vektörel mücadeleyi sürdürüyor. Ekipler Alanya’da başta sivrisinek olmak üzere, karasinek, hamamböceği gibi halk sağlığı açısından önemli zararlılara karşı biyolojik, kimyasal ve fiziksel mücadele yapıyor. Kışın yapılan etkin mücadelenin ardından Büyükşehir ekipleri, turizm sezonu öncesi Alanya’da vektörel mücadele çalışmalarına hız verdi.Alanya’da 140 personelle 102 mahallede çalışma yapılıyor. Yapılan çalışmalarda biyolojik yöntemler kullanılmaya özen gösteriliyor. Her mahallede en az 1 ekip bulunuyor. Mahallenin büyüklüğüne göre bazı mahallerde 2 yada 3 ekip var. Mahmutlar’da 4 ekip Konaklı’da 3 ekip Güllerpınarı’n da 4 ekip bulunuyor. Hemen hemen sahil şeridinde Okurcalar’la Demirtaş arasındaki tüm mahallerde de en az 1 ekip mevcut. Bu ekipler mahallenin bir noktasından başlayıp, bütün mahalleyi dolaşacak şekilde döngülerini tamamlıyorlar.
 ÇALIŞMALAR YAPILIRKEN EKİPLERİN DİKKAT ETTİĞİ KONULAR
Öncelikle binaların kanalizasyon giderleri kontrol ediliyor.Ardından binada havuz varsa havuz, binanın kuyusu varsa kuyusu sığınağı varsa sığınağı kontrol ediliyor. Alanya'nın birçok bölgesi deniz seviyesinde olup, bina altlarında taban suyu problemi olduğu için sığınağa iniliyor. Alanya’da yüzlerce binanın altı suyla dolu her bina altı suyu, eşittir sivrisinek fabrikası. Metrekare olarak düşünüldüğünde 1 metrekarede ortalama 500 ile 1000 arası sivrisineğin larvası bulunabiliyor. Bir binanın altı değişen boyutlarda 200 ile 500 metre kare gibi bir alanı kapsıyor.Bir binanın altı değişen boyutlarda 200 ile 500 metre kare gibi bir alanı kapsıyor. Bu alan göz önüne alındığında, bir binanın altından on binlerce hatta yüz binlerce sivrisinek  çıkabiliyor. O yüzden ayda en az 2 ortalama 3 kere Alanya’da ne kadar bina varsa ekipler bulunduğu mahalleler de hepsinin sığınağını tek tek kontrol ediyor. Bina altı su olan noktalarda ayda en az 2 kere olmak üzere komple ilaçlama yapılıyor. Bu normal işleyiş bunun haricinde binaların sığınağı, kuyusu, kanalizasyon ve drenaj hatları bağlantıları bakıldıktan sonra binanın etrafında durgun su oluşturacak başka kap kacak var mı bunlara bakılıyor. Eğer bunlar varsa bunların içerisindeki sular ilaçlanmıyor. Kap kacak içerisindeki suların hayvanlar tarafından içilebilmesi ya da çocukların bu kap  kacaklarla oynama ihtimaline karşı bunların içerisindeki sular dökülüyor.
BİYOLOJİK YÖNTEM TERCİH EDİLİYOR
Şehir merkezinde çalışmalar bu şekilde sürerken kırsala gidildikçe durum biraz değişiyor. Yapılan uygulama aynı olsa da yapılan iş açısından profil değişiyor. Kırsala gidildikçe sera,bahçe,tarla,tarımsal havuz bataklık dere gibi alanlar çıkıyor. Kırsal da da bu alanlar ay da 2 3 kez ilaçlanıyor. Bütün tarımsal havuzların ilaçlanmasının yanında çevre açısından zarar vermeyen yöntem düşünen ekip biraz araştırmaların ardından tamamen av ve avcı yöntemiyle biyolojik çalışmalar yapıyor. Sivrisineklerinin larvalarına karşı avcı olarak mücadele eden ekipler biyolojik çalışmalar kapsamında zararsız yöntem olarak Gammarus ve Affinis balıklarını kullanarak çalışıyorlar. Araştırmaları sonucu Konaklı bölgesinde bu balıkların tespitini yapan ekipler bu canlıları çoğaltıp Alanya’da farklı bölgelerdeki 5 6 bin havuza bırakarak mücadeleyi biyolojik yöntemle sürdürmeye devam ediyor. Balıkların bırakılmasının ardından tekrar kontrol sağlayan ekipler balıkların mevcut olduğu yerlerde sivrisinek larvasının bulunup bulunmadığını kontrol ediyor. Sonuç olarak bu sayede kırsal alanı sürekli kimyasala maruz bırakmayan ekipler hem bütçe yönünden hem de çevrenin korunması adına güzel bir işlem uyguluyor. 
ŞEHİR MERKEZLERİNDE KÜLTÜREL YÖNTEM TERCİH EDİLİYOR
Kırsal alanda doğaya zararı bulunmayan biyolojik yöntem tercih edilirken şehir merkezinde ise vatandaşları bilinçlendirmek adına kültürel yöntem kullanılıyor. 
KÖYLER AYRI İLAÇLANIYOR
Sayıları aylara göre değişkenlik göstermesiyle birlikte köyler ayrı ilaçlanıyor. Ortalama günlük 1 köy 15 personelin bulunduğu bir ekiple mücadele ediyor. Merkeze yakın köylere merkeze yakın ekipler müdahale ederken, uzak köylere ise köy ekibi gönderiliyor. 
ŞİKAYETLER YÜZDE 80 ORANINDA DÜŞTÜ
Bu çalışmalar kapsamında Alanya 6 farklı bölgeye bölündü. 6 bölgede 6 Çavuş her birinde 10 15 personelle çalışmalar devam ediyor. Vektörel mücadele kapsamında 2015 senesinde yaklaşık 2500 3000 civarı şikayet alan ekipler bir sonraki senelerde ortalama 400 500 şikayet almaya başladı. Yani şikayet oranlarında yüzde 80 90 oranında düşüş yaşandı. 
PERSONELLERE TEORİK VE PRATİK OLARAK EĞİTİM VERİLİYOR
Bu işi yapacak personellere öncelikle bu işi yapabileceği eğitimler aldırılıyor. Teorik eğitimlerden geçtikten sonra personele daha sonra personellere arazide pratik eğitimler veriliyor. Bir kişi 6 ay ile 1 sene arasında bir ilaçlama personeli haline gelebiliyor. 
VEKTÖREL MÜCADELE EKİBİ HER SİNEĞE BAKMIYOR
Vatandaşları şu konuda uyarma da fayda var. Vektörel mücadele ekipleri her türlü canlıya müdahalede bulunamıyor. Bu ekipler Antalya ve Alanya bölgesinde kendi listelerinde olan salgın hastalık taşıyan sinek ve böceklerle mücadele ediyor. Alanya’da ki yerleşim yerlinde, mahallerde de insanların toplu olarak yaşadığı alanlarda salgın hastalıkların epidemi oluşturacak çizgi eşiğinin altında tutulması için mücadele ediliyor. Alanya’da çim, toprak bitki gibi zararsız böceklerin bulunduğu alanlar için Alanya Belediyesinin Park ve Bahçeler ekibi çalışıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Hizmet biriminin titiz çalışmasıyla Alanya’da salgın hastalık yayan böcekler arınıyor. Vektörel mücadele ekiplerinin mücadele ettiği sinek ve böceklerin başında kene, fare, hamam böceği, pire gibi salgın hastalık taşıyan canlılar yer alıyor. 
KARASİNEK OLUŞUMUNU ÖNLEMEK İÇİN ÇÖPLERİNİZİ POŞETLEYEREK ATIN
Yetkililer, vatandaşların çöplerini direkt çöp bidonuna atmaları yerine poşetleyerek ağzını sıkıca kapatıp atmaları halinde, vektörel olarak mücadele etmiş olacaklarını ve bu şekilde karasinek oluşumunun engelleneceğini belirtti.
YASALAR GEREĞİ SADECE KAMU ALANLARI İLAÇLANABİLİYOR
Vektörel mücadele ekibi yasalar gereği yol, cadde, kanalizasyon ve drenaj hattı, evlerin etrafı gibi sadece kamu alanlarını ilaçlayabiliyor. Ekipler özel mülke giriş yapamıyor. Alanya Hizmet Birimi ise insiyatif kullanarak sığınıklara da ilaçlama yapabiliyor. Sığınaklar hariç diğer özel mülklere ilaçlama yapılmıyor. Bu nedenle bazı alanlarda böcek olsa da özel mülk olması sebebiyle çalışma yapılamıyor. Vektörel açıdan Alanya’da ki hemen hemen bütün oteller de ilaçlanıyor.  
DOĞAYA ATILMIŞ 50 TIR LASTİK
Kültürel,fiziksel, biyolojik ve kimyasal açıdan ilaçlama yapılırken doğaya atılan atıkları da toplayan ekipler 4 senelik zaman dilimi içerisinde Alanya’da doğaya atılmış 50 tır araba lastiği toplayarak geri dönüşüm için yolladı. Petrolün en zararlı maddesi olan lastik ne yazık ki vatandaşlar tarafından doğaya atılarak bir doğa katliamına yol açılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107