banner84

Alanya’daki direnmeler Cumhurbaşkanlığı’nda

Alanya Postası Gazetesi’nin dün gündeme getirdiği, ‘İki direnme kararı daha’ başlıklı haber Adalet Bakanlığı’na ulaştı. Konu cumhurbaşkanlığının gündeminde.

Alanya’daki direnmeler Cumhurbaşkanlığı’nda

Haber Merkezi

Alanya 1. ve 2. Ağır Ceza Mahkemeleri’nin istismar ve taciz davalarında verdiği kararı Yargıtay 14. Daire’nin bozması, yerel mahkemelerin ise kararlarında direndiğini anlatan haberin ardından Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Canan Güllü konuyu Adalet Bakanlığı’na iletti, Cumhurbaşkanlığına kadar ulaştırıldı. TKDF twetterden de ‘Yerel mahkeme verdiği kararda direnirse suç cezasız kalmaz’ şeklinde paylaşım yaptı.

Antalya Barosu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları Cinsiyet Eşitliği Kurulu dönem başkanı Avukat Melek Depren de Alanya Mahkemeleri’nin direnme kararını destekledi. Depren ‘ Son dönemde yargıtay 14. Ceza dairesinden sıklıkla sanıklara daha az ceza verilmesi yönünde bozma kararları çıkmaktadir . Öyle ki, neredeyse her eylem sarkıntılık düzeyindedir ve hiçbir mağdurun beyanı hükme esas alınacak nitelikte değildir. Bu durum şiddetle mücadelenin önünde bir engel oluşturmuştur. Çünkü amacı yargıda birliği sağlamak olan Yargıtay 'ın bu kararları yerel mahkemelere yansımakta ve sonuçta insanların adalete olan inancı sarsılmaktadır. Halbuki sanığı mağduru tanığı ve nice tüm delili bizzat gören inceleyen ve değerlendiren yerel mahkemedir. Dolayısıyla yerel mahkeme kararlarından bu denli uzaklaşarak bozma kararı verilmesi kabul edilemezdir. Bu sebeple gerek Alanya gerekse Türkiye bazında yerel mahkemelere düşen görevin de direnmek olduğu inancındayız. Yerel mahkemeler her yönüyle incelediği ve irdelediği dosyalardaki sonuç kanaatine sahip çıkmalıdır. Çünkü değişim yerelde başlar. Bu uğurda Alanya'da çıkan direnme kararları da hepimiz ve en önemlisi adalet adına sevindiricidir."

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 23:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107