banner84

Alanya’daki otopark sorunu ne olacak?

Alanya'nın artan nüfusu ile tatilcilerin ilçede yarattığı bayram yoğunluğu trafik ve otopark sorununu gün yüzüne çıkarttı. Çarşı merkezindeki caddelerde her yere park edilen araçlar nedeniyle hem trafik yoğunlaşıyor hem de park edecek yerler bulunmuyor

Alanya’daki otopark sorunu ne olacak?

Burcu MUTLU
Alanya’da son yıllarda asayiş, şehir güvenliği, temizlik gibi konularda büyük gelişmeler yaşansa da otopark sorunu halen tam olarak çözülmüş değil. Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı, Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü, Alanya İlçe Jandarma Müdürlüğü ile Alanya Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi kentin gelişiminde büyük emek sahibi olsa da özellikle yaz döneminde yerli ve yabancı turistlerin de gelmesiyle içinden çıkılmaz hale gelen trafik ve otopark sorunu her geçen gün daha çok gün yüzüne çıkıyor. 
EN İŞLEK CADDELER ARAÇLARDAN NEFES ALINMAZ DURUMA GELDİ
Ramazan Bayramı’nın dokuz gün olmasıyla birlikte Alanya’ya gelen yerli turistler ve yaz sezonunun açılmasıyla gelen yabancı turistler kentteki karmaşanın artmasına neden oldu. Özellikle Şevket Tokuş Bulvarı, Atatürk Bulvarı, Damlataş Caddesi Alanya’nın en işlek caddeleri. Buralarda kafelerin, mağazaların çok olması trafiğin daha fazla kilitlenmesine neden oluyor. Trafik yeterince artarken bir de üstüne araç sahiplerinin arabalarını özellikle sağ ve sol kenarlara park etmesi durumu iyice içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. 
‘ALANYA’YA YAKIŞMIYOR’
Konuyla ilgili yıllardır net bir çözüm bulunamaması, yapılan birkaç otoparkın da bu karmaşayı çözmemiş olması, özellikle yerli ve yabancı turistlerin sitem etmesine neden oluyor. “Koskoca Alanya’da neden bu kadar işlek caddelere araçların park etmesine izin veriliyor? En azından bir tarafında park yasağının olması gerekiyor. Bu şekilde trafik daha da içinden çıkılmaz hal alıyor. İstanbul trafiğini geçmiş buranın trafiği. Tatilin rahat bir günü, trafikte ve park yeri aramakla geçiyor. Bu duruma bence bir an evvel bir el atılması lazım” diyen bazı vatandaşlar, Alanya gibi güzel bir kente, turizmin en önemli merkezlerinden olan bir yere yakışmadığını dile getirdiler. 
MAHALLELERDE DE AYNI SORUNLAR YAŞANMAYA BAŞLADI
Eski belde şimdiki mahallelerde de aynı sorun yaşanmaya başladı. Alanya’nın en büyük mahallelerinden olan Mahmutlar Mahallesi’nde de aynı sorundan şikayet eden vatandaşlardan esnaf Ahmet Sağlam, “Artık Mahmutlar’da da bu otopark sorununa bir el atılması lazım. Özellikle tatilciler geldikten sonra biz burada yaşayan vatandaşlar olarak kendi arabalarımızı koyacak yer bulamıyoruz. Herkes kafasına göre aracını dükkan önü, site girişi demeden kafasına göre bir yerlere koyup gidiyor” diyerek iş yerlerinin önüne park yapan vatandaşların biraz daha dikkatli olmalarını istedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107