banner84

Alanya’nın kaderini değiştiren proje

Alanya Belediyesi tarafından Keykubat Plajı’ndaki kıyı bandında yaşanan kum kaybının önlenmesi için hazırlanan kum tutucu mahmuz projesi inşaatı kısa süre sonra başlıyor. Başkan Yücel, mahmuz şantiyesini ziyaret ederek son kontrolleri yaptı.

Alanya’nın kaderini değiştiren proje

-Özgür YILMAZ
Alanya’nın son 10 yıllık görüntülerinden yola çıkılarak Keykubat Plajı’ndaki kum ve sahil erozyonun engellenmesi, kullanılabilir sahil bandının genişletilmesi ve bölge turizmine katkı sağlanması amacıyla hazırlanan kum tutucu T-Mahmuzu oluşturacak malzemelerin yapımı devam ediyor. Keykubat Plajı’nda kumsalın bundan 10 yıl önce 20-25 metre civarındayken günümüzde 10 metreye kadar düşmesinin ardından turizmin olmazsa olması kumsalı kurtarmak için bir yıl önce başlayan çalışmalar bu kış tamamlanacak.
KAYBI ÖNLERKEN, ISLAHI SAĞLAYACAK
İlk etapta 3 adet yapımı planlanan mahmuzların yapıldığı şantiyede incelemede bulunan başkan Yücel, “Denizin altında ciddi bir hareketlilik var. Keykubat Plajı’ndaki erozyondan dolayı kumlar çekildikçe kumların altında kalan kayalar gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu da bölgede denize girecekler için ciddi bir sorun oluşturuyor. Aynı zamanda Alanya’nın imajı için de bir dezavantaj. Bu mahmuzlar çok amaçlılık da taşıyacak. Kum kaybını önleyeceği gibi dere ıslahını da sağlayacak. Aynı zamanda her yıl gerçekleştirilen triatlon organizasyonlarında da iskele olarak kullanılabilecek. Deniz her yıl kıyıya daha fazla yaklaşıyor. Deniz alan kazanırken biz alan kaybediyoruz. Alanya’da deniz dalgasının boyu 6 metreye kadar yükseldi. Bunun da karaya vuruşunun önlenmesi açısından 50 yıllık ihtiyacı karşılayacak bir proje hayata geçiriyoruz” diye konuştu.
YERLEŞTİRME ŞUBAT'TA
Kum tutucu mahmuzun deniz üstü dik kolu 100 metre T- mahmuzu ise 90 metre olacak şekilde planlandı. Üstünde yürüme, balık tutma gibi aktiviteler için uygun ve iskele nitelikle hizmet verecek. Proje kapsamında plaj alanının en dar noktada 35-40 metre genişletilmesi hedeflenmekte. Sahilde etkilediği ve genişlemesi düşünülen plaj uzunluğu 700 ila 750 metre arasında olacak. Hacet Deresi’nin çıkışında düşünülen kum tutucu mahmuz sayesinde Hacet Meydanı, Hacet Yürüyüş Yolu plajla ile entegre hale getirilmiş olacak. Projenin hayata geçmesi için ilk çalışmalar Sak deresi önündeki kumsalda başladı. Mahmuzun beton bloklarının yerleştirilmesine ise Şubat ayı başında başlanacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107