banner165

ALTAV'da tek listeli seçim

ALTAV Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi. Kurulda Adem Murat Yücel başkanlığında tek listeli seçim yapıldı. Kurulda konuşan Yücel, “En iyilerden olmak değil, en iyisi olmak istiyoruz” dedi

ALTAV'da tek listeli seçim

Özgür YILMAZ

Asiye ELİAÇIK

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Alanya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen genel kurulla seçim yaptı. Alanya Belediye Başkanı ve aynı zamanda ALTAV'ın mevcut başkanı olan Adem Murat Yücel yapılan genel kurulla ALTAV başkanlığını görevini yürütmeye devam edecek. Kurula, siyasi partilerin ilçe başkanları oda ve dernek başkanları ile Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve ALTAV'ın üyeleri katıldı.

“TANITIMDA BÜYÜK BİR BAŞARI GÖSTERDİK”

Genel kurulun açılış konuşmasını yapan ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, tanıtım çalışmaları noktasında büyük bir emek harcadıklarını ve 1 buçuk milyon lira bütçeyle 20 milyon liralık tanıtım yaptıklarını söyledi. Dahaoğlu, “Alanya tanıtımında rol alan arkadaşlarımızın kişisel çabalarıyla sağladıkları tanıtım olanakları toplam değeri 20 milyon liradır. Yani 1 buçuk milyon lira cebimizden para çıkmış ve 20 milyon liralık iş yapılmıştır. Özellikle bildiğiniz gibi 2019 yılı itibariyle fuar sayısını bakanlığımız 120'den 24'e düşürmüştür. Fakat Alanya'nın pazarı olan ve daha önce çok emeklerimiz olan bazı ülkeler her ne kadar fuar alanlarımızdan çıkartılmış olsa da biz Alanya olarak en çok getiren turist olan özellikle Gazipaşa’ya direkt uçuş gerçekleştiren Baltık ülkelerinde tanıtımlarımızı bakanlık dışında da devam ettirdik. Oralarda da fuarlara katılarak Alanyamızı tanıttık. Daha çok tüketiciye hitap eden sosyal medya çalışmalarına ağırlık verdik. Birazdan da bunları arkadaşlarımız sizlere çalışma faaliyetlerinde göstereceklerdir. Festivallerin daha etkin bir tanıtım aracı olduğuna kanaat getirerek son 2 yıldır özellikle Moskova'da düzenlenen ve 3 gün içerisinde 180 bin kişinin ziyaret ettiği festivali yine ALTİD’in ve otelcilerin de desteğiyle Türkiye'yi, Alanya’yı anlattık, tanıttık. İnternet ünlüleri yeni fikir liderlerine dönüştü .Her gün daha fazla markanın daha fazla bütçe ayırarak dahil olduğu bu yeni düzende bizler Alanya markasını örnek alarak daha birçok online tanıtıma önem verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Artık tanıtımda sosyal medyanın oynadığı büyük rolü göz önüne alırsak bütçemizin büyük bir bölümü buradaki fenomenlere ve çalışmalarımıza harcanıyor. Bizler bütçemizi oluştururken Alanya’da hizmet veren birçok kurumun bizzat ziyaret ederek çalışmalarımız anlattık, destek istedik. Bazı kurumları burada tenzih ediyorum ama sadece bizi otelciler anladı. Buradan onlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

“SİEDRA’NIN GİZEMİNİ ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Alanya’nın tarihi değerlerine de önem verdiklerini söyleyen Dahaoğlu, ALTAV olarak siedra antik kentinin gizeminin çözülmesinin turizme de büyük bir katkı sağlayacağını ve bu noktada da çalışmalarının olduğunu aktardı. Dahaoğlu, “Belki son zamanlarda daha çok popüler olan ve her Alanyalının mutlaka bunu ön plana çıkarmak için canı gönülden çalışmasını düşündüğümüz Siedra Antik Kenti. ALTAV olarak Siedra’nın gizeminin çözülmesi için çalışıyoruz ve bu başarıldığında turizmin canlanacağı günlerin yakın olduğunu düşünüyoruz. Bizler de var gücümüzle bu tarihi yapıyı ön plana çıkartmak için çalışıyoruz ve çalışacağız. Alanya merkezine sadece 20 kilometre uzaklıkta olan bu alan geçmişten gizemini günümüze taşıyor ve Alanya'nın Seki, İshaklı ve Kargıcak mahallelerinin de sınırları içerisinde bulunan Siedra, hakim konumuyla görenleri kendisine gerçekten hayran bırakıyor. Çok erken dönemlerden itibaren yerleşim gördüğü düşünülen Siedra, en ihtişamlı dönemini Romalılarla yaşamış. Bunu antik kentin kalıntıları ve yazıları da kanıtlıyor. Araştırmalara bakıldığında ise Roma döneminde yaklaşık 5 bin kişiye ev sahipliği yapmış ve ayrıca akabinde Bizans İmparatorluğu'na da kucak açan, Anadolu Selçuklularının da yerleşim yeriymiş. Yabancı gezginler tarafından 19. Yüzyıl sonralarında yazıtları incelenen Siedra’da, bilimsel çalışmalar ilk olarak 1994-99 yılları içerisinde Alanya Müzesi tarafından gerçekleştiriliyor. Sonrasında ise 2015 ve 2016 yıllarında bir araştırma yapılıyor ve ardından kentte herhangi bir çalışma maalesef yürütülmüyor. Kültür ve turizmin hareketlendirilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirirken, Alanya'nın tarihi değerlerinden biri olan, 20 yılın ardından başlatılan kazı çalışmaları son derece büyük bir önem arz ediyor. Çiçeği burnunda çalışmalar sonucunda hamam içerisinde mozaik kalıntıları açığa çıkarılmış bile. Fakat şu an için gizleniyor. Bu da kendini zenginliğini gerçekten bir kez daha ortaya koyuyor. Öte yandan çalışmaların en büyük destekçisi olarak Alanya Belediyesi böyle bir tarihi su yüzüne çıkarmak için tek başına elinden geleni yapıyor. Fakat bizlerin amacı sadece burada Adem başkanımın değil, Antalya sınırları içerisinde, Akdeniz Bölgesi'nde her bireyin bu tarihin aydınlatılması için bir mum yakmasıdır. Sayın başkanımızın maddi ve manevi desteğiyle güçlenmeye devam ediyoruz. 300.000 olan bütçemizi 1 buçuk milyona çıkartan Sayın başkanımızın önümüzdeki günlerde ve önümüzdeki yıllarda da bütçemizi katlayarak tanıtıma destek vereceğine inanıyoruz. Bu anlamda da ona bir kez daha teşekkür ediyorum. Alanya'da yaşayan ve ekmeğini bu sektörden kazanan her kişinin en azından bir manevi desteğini alabilmek için var gücümüzle beraber çalışma dileklerimle. Bir Alanyamız var, tabii ki bu anlamda bizlere başından beri değer katan ve vakfın kurucusu olan Şükrü Tokuş’a da teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız sağ olun” diye konuştu.

“BAKANLIKTAN KAZI ÇALIŞMALARINA 12 AY DESTEK”

Dahaoğlu’nun ardından kürsüye gelen ALTİD Başkanı Burhan Sili, Antalya’da Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katıldığını belirtti. Sili, Turizm Bakanı Nuri Ersoy’un kazı çalışmaları konusunda bakanlık desteklerinin artacağını açıkladığını söyledi. Sili, “Kendi yaşantısından zaman ayırarak bu işle uğraşan her bir arkadaşıma ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Tabii Alanyamızın en son söylenen ile alakalı değerlerini ön plana çıkarılması lazım. Bizim temel sorunumuz kişi sayısı değil biliyorsunuz. Ben Antalya'da kongredeydim. Sayın bakanımız da açıklama yaptı. Antalya'da 15 milyon, yani tüm zamanların rekoru kırıldı. Kişi başı gelirde de  bir artış var. Tabiki olumsuzluklar da var sezonla ilgili. Thomas Cook’un batması, vergiler vesaire ama sonuçta bizim ülkemiz diğer sektörlere baktığım zaman gerçekten işleyen bir sektör. Tarımda da iyiyiz tabii ki ama mesela inşaat sektöründe biraz sıkıntı var. Fakat öyle ya da böyle turizm döngüsünü sağlıyor. Bu noktada dediğim gibi tanıtım ve imaj çalışmaları son derece önemli. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın almış olduğu kararlar çerçevesinde bu ve benzeri kazılara bundan sonra 12 ay destek verme kararı var. Ve bunun için de bir bütçe oluşturmuş. Sayın bakanımızın ifadesi ‘biz bu konu ile ilgili talep almakta zorlanıyoruz ve bundan sonra kazı başkanlarına, arkadaş bu işi yapacak mısınız yapmayacak mısınız. Yapmayacaksanız başka birine devredin biz onlara destek olalım ve bu işi devam ettirsinler.’ Bu anlamda bizim de Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmamız da fayda olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“GAZİPAŞA’DA KAPASİTE ARTACAK”

Sili ayrıca Antalya ve Gazipaşa Havalimanlarının kapasite artırımı olacağı müjdesinin de verildiğini aktararak, “2020-21 yıllarında Antalya ve Alanya Gazipaşa havalimanlarının yatırım çalışmaları var. Yani kapasite artırımı çalışmaları var. Bu da bizim adımıza önemli bir olay, umuyoruz kısa zamanda gerçekleşir. Bu Turizm Tanıtma Ajansı (TTA) dediğimiz olayın oluş süreci, bütçe yaklaşık 250 milyon Dolar civarında. Şöyle bir örnek vereyim 2018 Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tanıtıma ayırdığı bütçe 18 milyon Dolar, 2019'da ayırdığı bütçe 70 milyon dolar yani bununla birlikte Turizm Tanıtım Ajansı ile birlikte oluşturulacak rakam 250 milyon dolar ve bunun yönetimi de ağırlıklı olarak sektörde olacak. Biliyorsunuz yönetim 9 kişi konaklama sektöründen, 1 kişi TÜRSAB’tan geliyor. Kamudan Kültür ve Turizm Bakanı, Bakan Yardımcısı, tanıtım genel müdürü ve Türk Hava Yolları Genel Müdürü dahil oluyor. Onun haricinde bir de icra komitesi var. Sonuçta bakmış olduğunuz zaman biz de Alanya’da düşük bütçelerle hakikaten çok ciddi bir performans yakalamış durumdayız. İnanın bana Alanya'nın bu başarısı herkes tarafından hem takdir ediliyor hem de özellikle dış bölgelerde inanılmaz takdir ediliyor. Hem ciddiyeti sürekliliği gösterilen çaba ve performans ve bunu iktidarlarla yapılan bu çaba gerçekten görülüyor. Ben bu noktada emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum. Bundan sonra desteğinin devam edeceğine eminim. Tüm arkadaşlara da başarılar diliyorum”

“ALTAV ALANYA TURİZMİNİN BELKEMİĞİ”

Son olarak kürsüye gelen Başkan Yücel, ALTAV’ın Alanya turizminin can damarlarından birisi olduğuna dikkat çekti. Yücel, “Alanya'da turizmciler ve siz değerli üyelerimizin vizyonu ve çabaları ile kurulmuş olan vakfımız Alanya tanıtımı için durmaksızın büyük bir özveri ile çalışmalarına devam ediyor. ALTAV Alanya turizminin can damarlarından birisidir. Hiçbir karşılık beklemeden turizmi çıtasını her yıl bir adım daha yükseğe taşımak amacıyla yurt dışında fuardan fuara koşan, gece gündüz demeden Alanyamıza bir turist fazla getirebilmek için uğraşan ALTAV Alanya'nın bir ortak değeridir. Alanya turizminin belkemiği olan vakfımızı güçlendirmek için kapısı herkese açıktır. Tüm sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile oluşturduğumuz yönetim modelleri ile birlik ve beraberlik içerisinde Alanya için güç birliği sağladık. Alanya'nın ortak değerleri ile el ele vererek çok çalıştık, çok da çalışacağız. Özellikle uçak krizinden sonra iç pazara yönelik tanıtım kampanyaları düzenlendi. Turizmin 12 aya yayılması ve otellerimiz ile birlikte turizmden ekmek yiyen büyük ve küçük esnafımızın da kazancını artırmak için çaba sarf ettik. Tur operatörleri ve acentelerle birebir temas halinde olduk. Bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki tanıtımı en iyi yapan destinasyonlardan birisiyiz şüphesiz. Yurtdışındaki fuarlara gittiğimizde farkımızı gerçekten hissediyoruz. Ben her zaman her ortamda diyorum ki Alanya’nın farkını Alanya'nın dışına çıkınca fark edeceksiniz. Bu yıl hem Antalya hem de Alanya için de güzel bir sezon geçirdik. Gelecek yıllarda Alanya turizminin çok daha iyi noktalara gelebileceğini düşünüyorum. Biz her zaman Alanya için çalışmaya turizmci kardeşlerimizin yanında olmaya, onlarla işbirliği içerisinde çalışmaya ve onları desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

“ALTAV’A EN BÜYÜK DESTEK ALTİD’DEN”

ALTAV’a en büyük desteği ALTİD’in verdiğini söyleyen Yücel, “Bizim amacımız en iyiler arasında olmak değil, en iyi olmak” dedi. Başkan Yücel, “Her konuda herkes bir şeyler söylüyor. Ağzı olan konuşuyor. Biz ALTAV’ın bütçesi ile ilgili bir kardeş kurum olarak gördüğümüz ALTİD üzerinden yapıyoruz. Çünkü ALTİD kamu yararına çalışan bir dernek. Çünkü ne KDV ödüyor ne de vergi ödüyor kamu yararına çalıştığı için. Tabii ki bizim vakfımızda birçok ödemelerini ve projelerinde oranın üzerinden yürütüyor. Bu noktada ALTİD’e ben çok teşekkür ediyorum. Tabi bununla birlikte birçok kurumumuzda bizlere destek veriyor. Biz de daha fazla destek verilmesini arzu ediyoruz. Hiçbir zaman da bizleri yalnız bırakmayanlara teşekkür ediyoruz. Çünkü hepimizin amacı, gayesi aynı. Biz yani şehrimiz sürekli değişiyor, gelişiyor. Vizyon ve misyon katıyoruz. Ülkemizde de turizmin en iyi yapan şehirler arasındayız ama gayemiz turizmi en iyi yapanlardan değil en iyi yapan ülke olmak istiyoruz. Çünkü en güzel coğrafyalar bizde en güzel kültürler medeniyet şehirlerimizde kıtaları birleştiren en güzel tesislerde bizde baktığınız zaman dünyada ilk yüze giren tesislere baktığınız zaman mutlaka ve mutlaka ülkemizden orada oteller tesisler olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra gastronomi ve mutfak kültürümüzün de ne kadar öne çıktığını görüyorsunuz. Avrupa mutfak mirasına üye olan iki şehrimiz var biri Gaziantep birisi Alanya. Bu hizmet sektörü artık kaliteli elemanlar yetiştiren bir toplum oldu. Güler yüzümüzle misafirperverliğinizle en iyi şekilde gelen turistlerimize ağırlıyoruz. Hedefimiz en iyileri arasında olmak değil, en iyisi olmaktır ve bu da tanıtımdan, vizyondan geçiyor. Ben de buradan bugüne kadar destek veren arkadaşlarımın hepsine çok çok teşekkür ediyorum. Gönüllülük esası ile ALTAV çatısı altında şimdiye kadar Alanya için çalışan emek veren herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Yeni görev alacak arkadaşlarımıza da görevlerinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından vakfın yönetim kurulu faaliyet ve denetim kurulu bütçe raporları okundu. Adem Murat Yücel başkanlığında tek listeli girilen seçimde kapalı oylama ile yeni dönemin yeni yönetimi de belirlenmiş oldu.

İŞTE ALTAV'IN YENİ YÖNETİM LİSTESİ

YÖNETİM KURULU: Adem Murat Yücel, Mehmet Dahaoğlu, Şükrü Cimrin, Gürol Birgen, Mehmet Kural, ALTİD, ALTSO.

YÖNETİM KURULU YEDEK: Elvan Güneş, Yakup Uslu, Kerim Yılmaz.

DENETİM KURULU: Cengiz Topçu, İsmet Ergüleç, Alanya Gazeteciler Cemiyeti, Alanya Kent Konseyi, Alanya Otel ve Pansiyonlar Odası.

DENETİM KURULU YEDEK: Bayram Ali Geçgel, İzzet Köseoğlu, Serkan Salvur.

DANIŞMA KURULU: ALKÜ, Alanya HEP, Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Hüseyin Onat Cihanoğlu, TÜRSAB BTK.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2019, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169