banner129

Artı Haber'de gündem eğitim ve eğitimci

Artı Haber'in konuğu olan Türk Eğitim Sen Basın Sözcüsü Demirel, eğitim alanında yaşanan sorunları ve eğitimcinin isteklerine yönelik açıklamalarda bulundu

Artı Haber'de gündem eğitim ve eğitimci

-Haber Merkezi
Artı Haber'in bu haftaki gündeminde öğretmenler ve sorunları vardı. Gazeteci Özgür Yılmaz'ın hazırlayıp sunduğu programda Türk Eğitim Sen Basın Sözcüsü Kadriye Demirel konuk oldu. Eğitimcilerin sorunlarından, isteklerine kadar birçok konunun konuşulduğu programda Türk Eğitim Sen'in de yaptığı çalışmalardan söz edildi.
'EĞİTİMCİLERİMİZE ULAŞIYORUZ'
Demirel, "Alanya'da bin 050 civarında üyemiz var. Türk eğitim-sen olarak Türkiye'nin her alanında eğitimcinin yanındayız. Kimsenin gitmediği yerlere en uzak köşelere gidip oradaki eğitimcilerimiz de ulaşıyoruz çay içip onların sorunlarını dinliyoruz" dedi.
'ÖĞRETMENE PSİKOLOJİK ŞİDDET VAR'
Öğretmenlere hakettikleri değerin verilmediğini söyleyen Demirel, psikolojik şiddete maruz kalan birçok öğretmenin bulunduğu söyledi. Demirel, "Yetkililer maalesef öğretmenlere hak ettiği değeri vermiyorlar. Bu da tabii ki olumsuz sonuçlar da doğuruyor. Zaman zaman duyduğumuz yetkililerden üzücü sözler ne yazık ki öğretmenin itibarını sarsıyor. Veliyi üzeni bende üzerim gibi söylemler çıkıyor ortaya. Öğretmenler 15 saat çalışıyor öğretmenler sadece okulda 15 saat çalışmıyorlar onun mesai saatlerini incelemek lazım. Öğretmenlik mesleği okuldaki mesai saati bile sınırlı değil. Öğretmen evine gittiği zaman da öğretmenliğe devam eder, geç saatlere kadar. Hem okuldaki evrak işlerini hem de öğrencilerinin rehberlik çalışmasını yapar. Öğretmenlere özellikle okul idaresi tarafından mobing uygulanıyor. Psikolojik bir şiddet var işleri zorlaştırıyorlar" dedi.
'ALANYA'DA DA ÖRNEKLERİ VAR'
Alanya'da da benzer örnekler yaşıyoruz. Okulda özellikle şöyle bir durum var ne yazık ki. Sendikalaşma boyutunda ciddi sıkıntılar var. Var olan bir sendikaya eğer yönetici ile aynı  sendikaya üye değilsen yıldırma politikası uygulanıyor öğretmene. Zorluklar çıkartabiliyorlar, işlerini zorlaştırabiliyor. Çok basit olayları büyütüp sana psikolojik baskı yoluna gidiyor bunları yaşıyoruz ve duyuyoruz" dedi.
'ÖĞRETMEN GARANTİ ALTINA ALINACAK'
Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çıkması gerektiğini ifade eden Demirel, "Öğretmenlik meslek kanununda öğretmenin meslek güvencesi iş güvencesi var. Bu kanun çıkarsa öğretmenin iş güvencesi garanti altına alınmış olacak. Öğretmenin özlük haklarından iyileştirmeler yapılacak. Mesleki gelişim hakkında çalışmalar yapılacak. Şiddetle ilgili önlemler alınacak. Öğretmenin itibarını arttıracak maddeler var bu kanunda. Bu yüzden biz bu kanunun bir an önce çıkmasını istiyoruz" diye konuştu. 
'EĞİTİMİN KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR'
Atamalar yapılmadığı için ücretli öğretmenlere yönelindiğini ve bu sebeple de eğitimde kalitenin düştüğünü ifade eden Demirel, "Sayın bakanımızın açıkladığı 2018 yılı rakamında 97 bin 31 tane öğretmen ihtiyacı söz konusuydu. Maliye Bakanlığının yeterli kadroyu verememesinden bu atama gerçekleştirilemiyor. Bunun bir kısmını sözleşmeli öğretmen olarak bakanlığımız telafi etmeye çalışıyor. Sözleşmeli öğretmenlik dediğimiz zamanda burada tabii ki ayrı bir sıkıntı var. Çünkü biz Türk eğitim-sen olarak sözleşmeli öğretmenliğe sözleşmeli kölelik diyoruz. Çünkü özlük haklarında ciddi bir anlamda kırpılma söz konusu. Bu yüzden biz sözleşmeli her atamanın sözleşmeli değil de direkt kadrolu öğretmen şekilde atanmasını talep ediyoruz. Ücretli öğretmenlik ne yazıkki devreye giriyor. Eğitim ülkenin çok önemli bir sorunu. Eğitimi çözemediğimiz zaten hiçbir sorunu çözemeyiz. Ana damar kısacası. Kaliteli bir eğitim gerekli, kaliteli bir eğitim için de kaliteli eğitimciler gerekli. Uzman eğitimciler gerekli ne yazık ki ücretli öğretmenlere göz  attığımız zaman çoğu üniversite mezunu bile olmadığı 2 yıllık okulları mezun olduğu göze çarpıyor. Bu da eğitimin kalitesini tabii ki düşürüyor" diye konuştu. 
'ALANYA'DAKİ OKULLARDA SORUN YOK'
Alanya'daki okulların sayısının yeterli olduğunu ve eksikliklerinin de belediye tarafından giderildiğini söyleyen Demirel, "Alanya'da okul sayısında sorun yok. Biz çünkü en kenardaki okula da gidiyoruz köydeki okullara da gidiyoruz. Gittiğimizde gerçekten okullarda bir sıkıntı olmadığını görüyoruz. Hatta okullarda herhangi bir eksik olduğu zaman Alanya Belediyesi'nin ciddi anlamda bir destek verdiğine şahit oluyoruz. Okulun tamiratından, bahçe düzenlemesine kadar gerekli her şeyi yapıyor belediyemiz. Alanyamızdaki okullarda bir sıkıntı yok" diye konuştu.
'ÜCRETLİ ÖĞRETMEN SAYISI YÜKSEK'
Alanya'da kadro açılmadığı için ücretli öğretmen sayısının yüksek olduğunu belirten Demirel, "Sadece Alanyamızdaki okullarda ücretli öğretmen sayısı yüksek.Kadro açılmadığı için ücretli öğretmenlerle kadro dolduruluyor. Okul ziyaretlerine gittiğimiz zaman da tabelasına baktığımız zaman genelde şahıs isimleri görüyorum. Bu çok güzel örnek bir davranış. Alanya'da Allah razı olsun insanlardan eğitim ve yaptıkları desteklerden dolayı. Çünkü insan yetiştirmek çok büyük sevap. Alanya bu anlamda örnek diyebiliriz .Her şeyi devletten beklemeyip kendi okulunu yapmak çok güzel bir davranış" diye konuştu. 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107