banner84

ASAT'tan 2020 sözü

Alanya Posta TV'nin canlı yayın konuğu ASAT Alanya Müdürü Oral, 2020'de ilçenin susuz mahallesinin kalmayacağını, su sorunu yaşanmayacağını ve arıtmalardaki problemlerin ortadan kalkacağını söyledi

ASAT'tan 2020 sözü

-Ayşe Yağmur MERCİMEK

Alanya Posta TV'de Haberin Manşeti programının canlı yayın konuğu olan ASAT Alanya Müdürü Mehmet Oral, gelecek hedeflerinden, yapılan yatırımlardan ve ilçenin sorunlarından bahsetti. Gazeteci Gaye Coşkun'un merak edilen soruları yönelttiği Oral, ASAT ile ilgili tüm soruları yanıtladı. Canlı yayında iddialı açıklamalarda bulunan Oral, 2020 yılında susuz mahallenin kalmayacağını ve arıtmalarda yaşanan sorunun geçmişte kalacağını müjdeledi.  ASAT'ın hizmet ağıyla ilgili bilgi veren Oral, "İçme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu ve arıtma, bir de abone işlemleri diye dışarıdan baktığımız zaman bunlar hizmetlerimiz arasında. Merkez hizmet binamız adliye karşısında. Tüm bölgelerde hizmet ayağımız var. Personel sayımız 256 bunların yalnızca 20 tanesi kurum içerisinde duruyor. Gerisi sahada çalışan ekibimiz. 15 birimimiz var" dedi. 
'ASAT'A İSTEDİĞİNİZ HER SAATTE ULAŞIRSINIZ'
ASAT'ın kesintisiz çalıştığını ifade eden Oral, "ASAT'ın 24 saat çalışan bir telefonu var. 185 numaralı telefona gece saat kaç olursa olsun ararsanız arayın mutlaka ulaşırsınız. Tüm aramalar kaydediliyor. Arayıp ulaşamam gibi bir durum söz konusu olamaz. Çünkü 24 saat kayıt yapılıyor. Ulaşılamıyorsa da bu durum ortaya çıkar. Telefona bakmama şansları da yok" diye konuştu. 
'ASAT BOZMUYOR, BOZDUĞUNU DA YAPIYOR'
ASAT ile ilgili 'çalışma yaptı, yolu bozdu' gibi söylemlerin doğru olmadığını ifade eden Oral, "ASAT'ın bozduğu yer dedikleri zaman biz alınıyoruz. 'ASAT vatandaşa hizmet götürürken çalışma esnasında bozulan yerler' derse belki mutlu olacağız. Fakat bu şekilde denince üzülüyoruz. Bazen biz çalışıyoruz 2 dakika orayı boş bıraktığımız zaman herkes gazeteci olduğu için fotoğrafını çekiyorlar, atıyorlar. Oysaki o yer gün içerisinde zaten düzeltiliyor. Bazı çalışmalarda da birkaç gün beklenmesi gerekiyor. İlk önce çalışmanın oturması lazım ki, sonrasında da yol düzenlemesini yapalım. Çalışma oturmadan onun üstüne bir işlem yapmaya kalktığımız zaman bir gün sonra gene bozulur" dedi.
ASAT'A PERSONEL TAKVİYESİ
ASAT'ın ekibine yakın zamanda takviye olacağını belirten Oral, "Aynı anda sahaya gidebilecek 9 tane ekibimiz var. Bir arıza bazen 1 saat sürüyor, bazen 2 saat sürüyor. Günde 100 arasında ihbar alıyoruz. 80 yere  aynı anda ekip göndermek olmaz. Ama biz önceliğe bakıyoruz. Tabii ki öncelikler de şu, bir su kesintisinden komple şehiri etkilendiği zaman bizim için öncelik oluşturur. Yakın zamanda da ekibimize- civarında personel takviyesi yapılacak" dedi.
'KAYNAK ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR'
Alanya'nın hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve bu büyüme ile bazen kaynakların yetersiz kaldığını ifade eden Oral, "Her gün devasa siteler, devasa binalar yapılıyor. Bir tane kaynak var. O kaynağı hiç durmadan, yeni yapılaşmaya, nüfusun artışını onu yettirmek için uğraştığımızdan buna hat da yetmiyor. O kaynak yetmiyor. Biz devamlı kaynak arayışındayız. Mevcut kaynağı başka hatlar, başka kaynaklar ilave etmezseniz o kaynağı getirmek mümkün değil. Üzümlü'nün de bir kapasitesi var. Bitmez tükenmez bir su değil. Ona ilave yaptığımız yerler var. Yakın zamanda 4 tane yerde sondaj yaptık. Kızılcaşehir'de, Mahmutseydi'den yeni su aradık ve suyu bulduk. Bu kervana bunlar da katıldı. Her geçen gün yeni kaynak arayışındayız. Şıhlar Köyü'nde 2 tane yere yine sondaj vurduk onları da şebekelere vereceğiz. Binalar yapıldıkça bu kaynak ihtiyacı ve şebeke ihtiyacı artıyor" dedi. 
'KIŞIN SU YETİYOR, YAZIN İHTİYAÇ ARTIYOR'
Yazın tüm su kaynaklarını kullandıklarını söyleyen Oral, "Bu sene su sıkıntısı yaşamadık ama önümüzdeki yıl yaşıyor olma ihtimalimiz var. O yüzden su rezervlerini yapmamız lazım. Kışın su çok kullanılmaz, yazın su kullanımı çok. Kışın yalnız Üzümlü suyunu veriyoruz şehre, takviye ettiklerimizi vermiyoruz. Yazın oteller açık su ihtiyacı daha fazla bu sefer 15 motorda çalıştırıyoruz" dedi.
'İLÇELERDE EN FAZLA ABONE BİZDE'
210 bin arızaya müdahale ettiklerini, 45 kilometre su altyapısı yaptıklarını da belirten Oral, "2019 yılında 7100 abone yaptık. Abone sayısı 201 bindiğer ilçelere göre en fazla abonesi olan biziz" dedi. 
'ASAT ALANYA'DAN KAR ETMİYOR'
Alanya'nın suyu pahalı kullanmadığını vurgulayan Oral, "Biz suyu pahalı kullanmıyoruz. Belki Türkiye'nin ucuz kullanan yerlerinden bir tanesiyiz. Biz merkezde suyu 2 lira 62 kuruşa, beldelerden mahalleye dönüşen Mahmutlar, Kestel, Demirtaş'a baktığımız zaman orada da 1 TL 36  kuruş gibi bir rakam, köylere gittiğimiz zaman 0.66 kuruş, yaylada da maliyeti çok daha fazla 1 TL bile yok. Litreden bahsetmiyoruz, tondan bahsediyoruz. Aslında baktığımız zaman Asat Alanya'da kâr etmiyordur yani" diye konuştu. 
'HER YERİN SU SORUNUNU HALLEDECEĞİZ'
Köylerde özellikle su sorununun yaşandığını söyleyen Oral, "Köylerde Alanya'nın içmesinin olmadığı yerler var. Merkezinde tabii ki olması mümkün değil. Elikesik'de yoksa su var. Ancak bir kaç sıkıntı oldu. Onu da çözdük. Süleymanlar Mahallesi'nde yıllardır müzmin hale gelmiş bir şey. Her sene bu mevsimde suyun en olmadığı zaman da Süleymanlar da bundan nasibini alıyor. Ama planlamasını yaptık. Önümüzdeki hafta yapacağız, başka bir yerden oraya by pasla 400 metre boru ile oranın sorununu halledeceğiz. Yeni senede böyle şeylerle karşılaşmayacağız" dedi.
'MUHTARLARIN DESTEKLERİ ÇOK FAZLA'
Muhtarların en büyük destekçileri ve yardımcıları olduğunu ifade eden Oral, "Muhtarlarımız gerçekten bizim yardımcılarımız. Biz bir su kesilirse veya bir arıza olsa muhtar olmasa onun tespiti bile birkaç gün sürer. Fakat anında bize bildiriyorlar. Sanki bizim yardımcımız gibi ona anında müdahale edebiliyoruz. Destekleri çok fazla" dedi.
'PLANLI KESİNTİ MÜJDEDİR'
24 saatlik su kesintisinin sebebinden ve kesintide yapılan çalışmalardan bahseden Oral, planlı kesintilerin aslından vatandaş için bir müjde olduğunu söyledi. Oral, "Su kesintileri aslında vatandaşa müjde olması lazım. Biz yarın su kesintisi olacak dediğimizde bu bizim planlamalarımızın dahilinde, yani o işi yapmaya adapte olduk, biz bu çalışmayı yapacağız demek oluyor. Aksayan bir sıkıntılı bir durum var ki, biz o durumu çözeceğiz suyu keserek. Vatandaş buna sevinmeli. Aniden kesilse o sıkıntılı. Yani hazırlıksız yakalanmış olacağız. Yazın Alanya'nın içerisinde birkaç tane daha önceden arıza olmuş. 
'ARTIK TÜM ALANYA ETKİLENMEYECEK'
Hangi cadde olursa olsun caddenin birisinde ufak bir su patlağında, Alanya'nın her tarafına suyu kesiliyor. 19 mahallede 19 mahallenin suyu kesiliyor. Biz bunun önüne geçmek için planlama yaptık. Bu böyle olmayacak dedik, birkaç parçaya bölmek istedik. Hacet Mahallesinde bir arıza olduğu zaman GüllerPınarı bundan etkilenmesin istedik. Bunu yazın yapamazdık.  Bu işi 5 vana ile çözdük. 5 bölgeyi 5'e böldük. Deponun boşalması gerekiyordu, depo boşalmışken temizliğini de yapalım dedik. Onun için de bir ekip ayarladık. 24 saat süre verdik kendimize. 15 ayrı ekip çalıştı. 50 personel çalıştı gece 10'da başladık sabaha kadar işi hallettik. Biz erkenden de verdik hatta suyu. 24 saat bile sürmedi bu çalışma. Bir arıza olduğu zaman bundan sonra 19 mahallenin de 19'unun suyunu kesmeyeceğiz. Artık üçünü keseceğiz, dördünü keseceğiz.
'24 GÜNLÜK İŞİ 24 SAATTE YAPTIK'
Deponun temizliğini yaptık, kaçıran yerler vardı bunların tamirini hallettik. 24 saat içerisinde 24 günlük iş yaptık. O kadar büyük iş yapıldı. Personelimiz bile Müdürüm risk aldın dedi. Ama biz yapacağız dedik. Ve dediğimiz zaman öncesinde de suyu verdik, bir sıkıntı olmadı. Çalışmalar devam edecek. Herşey bizim kontrolümüzde olacak. Hacet Caddesi'ndeki bir arıza için, Yayla yolundaki Caddesi'ndeki bir adam susuz kalmayacak" dedi.
'BU SENE OLMASA DA SENEYE OLACAK'
Suyu olmayan yerlerden bahseden Oral, "Kaş Yaylası, Sapadere Yaylası'nda benden önce başlamış ama bitirilmemiş hala bekleyen bir çalışma var. Gedevet'de doğru giderken Samsaya Kadıpınarı gibi yerlerde de su yok. Ama yatırım planlaması var. Biz ölçümlerini yaptık, dosyaların hazırlıyoruz. Genel müdürümüze, Başkanımıza bunları ileteceğiz. Onlar da Alanya'ya bir ayrıcalık gösteriyorlar. Yapılacak ama bu sene olmasa yeni sene de mutlaka yapılacak" dedi.
'SUYU MUSLUKTAN İÇİYORUM'
Alanya'nın suyunun temiz olduğunu belirten Oral, "Belki Türkiye'nin en kaliteli suyunu biz içiyoruz. Ben evde musluktan içiyorum suyu, hazır su kullanmıyorum. Sağlığımda bir şey yok. Cikcilli bölgesinde ara sıra şikayetler alıyoruz. Bazen su pis diyor, kokuyor diyor. Başkasında var mı diyorum bilmiyor. Ama biz arkasını düşüyoruz. Bu sağlıkla ilgili Allah korusun birinin başına birşey gelse hem vicdanen hemde resmi yönden yakayı kurtarma şansımız yok. Biz hemen incelemesine bakıyoruz. Her yeri araştırıyoruz. Ancak öyle sonuçlar çıkıyor ki, meğerse vatandaş, gün ısısını temizlenmediği için bu yaşanıyor. Kendi deposunu temizlenmediği için böyle problemler yaşanıyor. Zaman zaman bunların temizlenmesi gerekiyor" diye konuştu. 
FATURA 75 TL'Yİ GEÇERSE KESİLİYOR
Su kesimine ilişkin de açıklama yapan Oral, "Kesim şu 75 TL'yi geçerse bir fatura 2 fatura döneminde onun suyu kesilir. Şayet adam aylık 10 liralık su kullanıyor onunki 8 ay beklemiyor. 3 fatura geçerse o da iyi niyet göstermemiş oluyor. 30 TL'den de kesiliyor. Devlette şimdi düşünüyor. 10 TL'yi ödemeyen daha sonra 30'u hiç ödemez diyor" dedi.
'YAZA DEVRALINACAK'
ASAT'ın su arıtma tesisindeki aşamadan bahseden Oral, "Biz o suyu barajdan alacağız. Biz şu an barajdan su almıyoruz. Bizim hep aldığımız yerler Karakocalı'da arıtma tesisi var. Arıtma tesisine geliyor, oraya cazibeli geliyor. Oradan tekrar arıtılıyor. Artıldıktan sonra klorlanır, bizim buradaki depoya geliyor. Bazen su bulandı deniyor. Üzümlü'deki su yağmuru çok aşırı yağmasından sonra suya karışıyor. Muhtemelen az bulanıyor. Biz böyle olunca onu devre dışı bırakıyoruz. Arıtma olduğu zaman buna hiç gerek kalmayacak. Arıtma tesisini yaza devralacağız. Zaten iş bitti. Devralma halinde deneme süresi olacak. Yaza kadar inşallah alınmış olacak. Aldığımız zaman da 15 tane çalışan motor devre dışı kalacak. Su hiç yetersiz olmayacak. Bu sayede yazın susuz kalmayacağız" dedi.
YAZA KADAR ARITMALARDAKİ SORUN ÇÖZÜLECEK
Arıtma tesislerinde de söz eden Oral, 6 yerde arıtmamız var. Yazın şikayet aldığımız yerlerin başında  Oba var. Şikayetler ayyuka çıkmıştı. Şimdi geçici olarak bir işlem yaptık. Kokuya hapsettik orada. Üstünü branda ile kapatarak koku geçti. Oradan başka bir şikayet almadık. Ama yeterli mi? yetersiz. Çünkü biz kokuyu giderm dik yalnızca kokuya örtbas ettik. Biz bu sene yaz gelmeden tüm arıtmaların hepsinde koku ile ilgili çalışma yapılacak.
'KOKU OLMAYACAK'
Yine arıtmalar ile ilgili Konaklı arıtmada bir sıkıntı vardı. Koku ve yıkım olarak.  Başkanımız Sayın Muhittin Böcek ona da el attı. O da ihale aşamasında. Orada da büyük bir revizyon yapılacak. Turizm Bakanlığı da herhalde bir protokol yapıldı büyük bir çalışma gerçekleşecek. Kokudan ziyade başka sıkıntıları da vardı. Bu yaz koku ile ilgili komple çözülecek.   Alanya susuz kalmayacak gibi burada da iddialı söylüyoruz koku da olmayacak" dedi.
'ASAT SORUNLARI ÇÖZECEK'
ASAT'ın tüm sorunların üstesinden geleceğine söyleyen Oral, "Birikmiş sorunlar var ama  ASAT bunların altından kalkacak. Sorun belli çözüm de belli. Biz bunların hepsini tespit ettik. Merkezde problem yok zaten belde ve köylerde problem var. Bunların bağlanmasıyla sorunlar ortaya çıktı. Buradaki tüm sorunlar çözülür üstesinden gelebileceğini şeyler" diye konuştu. 
'SU OLMAYAN YERE SU GİDECEK'
2020'de yapılacak çalışmaları anlatan Oral, "Biz suyu olmayan yaylalara suyu getirmek olacak. Sürekli sorun yaşanan yerlerin tespitini yaptık. Bunlar üzerinde çalışmalarımız da yapacağız, planlamasında yaptık. Her gün usta orada tamiratı yapmak yerine, her gün patlayan yerleri gerekeni yapacağız" dedi.
DEMİRTAŞ VE 23 MAHALLEYİ KAPSAYACAK
Demirtaş hedeflerinden de söz eden Oral, "Şu an gündemde Demirtaş var. Çok maliyetli ve çok kolay bir şey değil. Yalnızca kanalizasyon döşemek değil. Bir arıtma olacak. Arıtma yaparken yalnızca Demirtaş kapsamayacak. 23 tane Demirtaş'a bağlanabilecek mahalle var. O işlemi yaparken Demirtaş'a göre değil 23 mahalleye hitap edecek bir kapasitede olmalı. Arıtma tesisi yapılacak, tarifeler yapılacak, daha sonra bu sistem çalışmaya başladıktan sonra diğer mahallelere bağlanacak. Ölçüler hazırlık yapıyorlar. 2020'de başlanacak diye bir şey söylemek istemiyorum, çünkü daha tarihi belli değil. Ama ölçümler çalışmalar, maliyetler çıkarılıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2019, 22:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gürer
Mustafa Gürer - 8 ay Önce

Sayın müdürüm, asatın Alara-Avsallar su borularının geçtiği Alara mevkiindeki tarlam bi yıldır parlaktan dolayı göl gibi. Defalarca aramama, mail atmama rağmen hep tamam deniyor ama sonuç elde var sıfır. Bu yıl tarlamın yarısını eklemedim, seneye hiç eklemeyeceğim. Buradan müdürüme duyrulur. Mustafa GÜRER Alara Mahallesi

SIRADAKİ HABER

banner107